Preskočiť na hlavný obsah

Kúpeľňové prostredie je ideálnym miestom pre rast plesní. Teplé, vlhké prostredie, pravidelný prísun organických materiálov ako sú zvyšky mydla, šampónov alebo odumreté kožné bunky, tvoria perfektné podmienky pre ich rozvoj. Plesne sú mikroskopické huby, ktoré sa šíria vzduchom alebo vodou. Akonáhle nájdu vhodné podmienky, rýchlo sa usadia a začnú sa šíriť. Ich prítomnosť v kúpeľni nie je len estetickým problémom, ale môže mať vážne zdravotné dôsledky, ako sú alergie, astmatické záchvaty alebo dokonca zvýšené riziko rakovinového bujnenia. Zatočte s plesňou v kúpeľni raz a navždy!

Najčastejšie úkryty plesne alebo kde ju hľadať?

Pleseň v kúpeľni má svoje obľúbené miesta, kde sa najčastejšie usadzuje a šíri. Všeobecne sa táto nevítaná návšteva typicky objavuje v miestach s vysokou vlhkosťou a nedostatočným vetraním. Medzi tie najčastejšie patria škáry medzi obkladačkami, rohy vanísprchových kútov a oblasti okolo vodovodných kohútikov a batérií – tie sú zvlášť náchylné. Prítomnosť plesne často prezradí tiež silikónové tesnenie a tmavé škvrny na stenách alebo stropoch. Okrem toho sa pleseň rada ukrýva na miestach, ktoré nie sú na prvý pohľad viditeľné, ako sú spodné časti vaní, zadné strany zrkadiel a dokonca aj vnútorné strany skriniek, kde vlhkosť zostáva zachytená. Vzhľadom k tomu, že pleseň môže byť nielen estetickým, ale aj zdravotným problémom, je dôležité tieto oblasti pravidelne kontrolovať a udržovať v čistote. 

Efektívne metódy čistenia

Odstránenie plesne z kúpeľne vyžaduje trpezlivosť a dôkladnosť. Na čistenie je vhodné používať ochranné rukavice, handričku z mikrovlákna a prípadne aj starú zubnú kefku. Ak sa pleseň rozšírila na väčšiu plochu, siahnite po špeciálnej kefe. Dajte ale pozor, aby ste nepoškodili ochranné vrstvy kúpeľňového vybavenia. Väčšinu druhov plesní zlikvidujete pomocou domácich čistiacich prostriedkov ako je napríklad ocot. Namiešajte ho v pomere 1:4 do rozprašovača a aplikujte na postihnuté miesta, po krátkom pôsobení môžete miesta vydrhnúť. Vedľa octu môžete siahnuť tiež po jedlej sóde a bielidle. Tieto dve ingrediencie zmiešajte do hustej pasty, naneste na postihnuté miesta a nechajte pôsobiť asi 30 minút. Následne zmes ľahko opláchnite a miesto vydrhnite pomocou handričky či kefky. Táto zmes býva účinnou voľbou pre boj s čiernou plesňou. Pre hlbšie čistenie môže byť potrebné použiť aj silnejšie chemické prípravky. Pri čistení vždy postupujte opatrne a používajte ochranné rukavice. 

rozprasovac_m.jpg
kartac_m.jpg
rukavice_m.jpg

Ako si poradiť s plesňou na stenách a strope

Ak sa pleseň rozšírila aj na steny alebo strop, je situácia vážnejšia. Prvým krokom je dôkladné vyvetranie priestoru. Ak sa pleseň objavuje opakovane, môže to znamenať problém s vlhkosťou, ktorý môže mať svoj zdroj aj mimo vašu kúpeľňu. V takom prípade je nutné pristúpiť k radikálnejšiemu riešeniu, ako je výmena omietky alebo silikónu, ktoré sú plesňou napadnuté. Pri čistení týchto plôch je potrebné najskôr odstrániť pleseň mechanicky a potom aplikovať špeciálne čistiace prípravky

Prevencia je kľúčom k úspechu

Pre účinnú prevenciu proti plesni je kľúčové dodržiavať pár zásadných pravidiel, ktoré zamedzia jej vzniku a šíreniu. Prvým a nevyhnutným krokom je pravidelné a dôkladné vetranie, zvlášť v prípade, ak vaša kúpeľňa nie je vybavená oknom. Kvalitná ventilácia zabraňuje hromadeniu vlhkosti a znižuje riziko vzniku plesne. Ďalším nemenej dôležitým kľúčom k úspechu je eliminácia nadbytočnej vlhkosti. Pravidelne stierajte vodu z obkladov, vaní a sprchových kútov, mokré uteráky sušte ideálne v inej miestnosti, prípadne si obstarajte do kúpeľne vhodný sušiak, kde budú uteráky rýchlo schnúť. V neposlednom rade odporúčame pravidelnú kontrolu a upratovanie všetkých rohov a záhybov, kde sa pleseň najčastejšie usadzuje. Dodržovaním týchto zásad v kombinácii s pravidelným upratovaním môžete udržať vašu kúpeľňu bez plesní, čím zaistíte zdravšie prostredie pre seba a vašu rodinu. 

ventilace.jpg
susak_o.jpg
uklid.jpg
hore