Preskočiť na hlavný obsah

10 skvelých dôvodov, prečo si dať studenú sprchu

Pred koronavírusom aj ďalšími chorobami vás síce stopercentne neochráni, ale telo rozhodne posilní. Studená sprcha je tak prospešná potrebná! Dodá vám mnoho energie aj radosti zo života. Pocítite hrdosť, že ste dokázali vystúpiť z komfortnej zóny. Budete zdravší, krajší a štíhlejší. Pritom nezaplatíte ani o korunu viac ako pri bežnom sprchovaní. Idete do toho? Stačí chvíľku každý deň a zakrátko sa budete cítiť ako úplne iný človek.
 

70 % ľudí sa o studenú sprchu ani nepokúsi

pravidelné otužování.jpg

Viete, že 70 % ľudí sa o studenú sprchu nikdy ani nepokúsi? 20 % vydrží menej než mesiac. A ak niekto zo zostávajúcich 10 % vydrží dlhodobo, je to skôr veľký úspech. Prečo to tak je? Nedokážeme vystúpiť z komfortnej zóny. Robí nám problém donútiť sa ku kroku, o ktorom vopred vieme, že nebude príjemný. Platí to vo všetkých oblastiach života – zotrvávame vo vzťahoch aj keď v nich nie sme šťastní, pretože sa bojíme byť sami. Zostávame v zamestnaní, ktoré nás nenaplňuje, ale nenájdeme silu ho zmeniť. Takže keď príde na rad dobrovoľný pocit nepohodlia, často cúvneme

výhody otužování v koupelně.jpg

Studená sprcha má mnoho výhod

Pritom je studená sprcha pre telo tak prospešná! A nestojí takmer nič. Pomôže vám zlepšiť kvalitu vášho života. Posilníte imunitu, prekrvíte telo, budete otužilejší. Vaším telom sa rozlejú endorfíny, teda hormóny šťastia, takže do nového dňa vykročíte v skvelej nálade, s úsmevom na perách, aj s energiou na rozdávanie. Prekonáte sami seba, budete psychicky odolnejší a lepšie zvládnete vypäté situácie. A to je len začiatok zoznamu. Presvedčili sme vás? Namotivovali? Idete do toho?
 

Ako začať? Hlavne nič neuponáhľajte

Nikam sa neponáhľajte! Kto hovorí, že musíte do studenej sprchy skočiť rovno po hlave? Dôležité je začínať s otužovaním pomaly – postupne prechádzať z vlažnej vody ku studenej. Kľudne sa najprv umyte teplou vodou a každý deň na chvíľku uberajte teplotu. Môžete tiež niekoľkokrát v priebehu sprchovania striedať teplú a studenú vodu, záleží na vás, čo vám vyhovuje. Za mesiac budete pozerať, aký ste urobili pokrok.


A aké benefity vám studená sprcha prinesie?

1. Výrazne posilníte imunitu

Mnohé štúdie preukázali, že ľudia, ktorí si doprajú pravidelne studenú sprchu, sú menej často nachladnutí alebo majú nádchu. Môže za to vyššia koncentrácia plazmy a hlavne vyšší obsah bielych krviniek, ktoré pomáhajú pri našom boji proti baktériám a vírusom. To sa v dnešnej zložitej dobe vcelku hodí, čo myslíte? Studená sprcha navyše zvyšuje prietok krvi v tele a tým zlepšuje aj krvný tlak. 

2. Rozprúdite krv

Trpíte na studené ruky a nohy? Alebo sa naopak abnormálne potíte? Studená sprcha by vám mohla pomôcť. Pomáha totiž regulovať telesnú teplotu, takže budete mať presne takú teplotu, akú máte mať.

3. Budete štíhlejší

Určite netvrdíme, že vás ľadová sprcha zbaví 30 kíl nadváhy bez cvičenia a vyváženého jedálničku. Avšak pri chudnutí prispeje svojou trošku do mlyna. Sprchovanie studenou vodou výrazne stimuluje produkciu takzvaného hnedého tuku. Hnedý tuk je opakom bieleho tuku a je zodpovedný za spaľovanie energie. Takže bunky hnedého tuku spaľujú glukózu (cukry a biely tuk) a produkujú čo najviac tepelnej energie. Vyššie množstvo hnedého tuku v tele vám zrýchli  metabolizmus, takže sa proces chudnutia zefektívni.

4. Skrásniete

Ak vás neoslovilo to, že studená sprcha má veľký vplyv na vaše zdravie, možno vás bude motivovať aspoň to, že studená sprcha vás urobí krásnejšími. Studená sprcha totiž napomáha tomu, aby si vaša koža udržala dostatočné množstvo zásob mazových žliaz, ktoré nevysušujú pokožku. Budete mať teda krajšie vlasy aj pokožku bez pupienkov.

5. Zaspíte ako dudok

Máte problémy so zaspávaním? Počítate pred spaním ovečky? Pravidelná studená sprcha vás dá do takej pohody, že po nej budete spať ako Šípková Ruženka. Tiež šok z chladu a fyzický stres pomáha telu sa ukľudniť.

6. Zmiernite svoje úzkosti a depresie

Ste úzkostliví alebo máte sklony k depresiám? Studená sprcha ich síce úplne nevylieči ani neodstráni, ale pomôže vám ich zmierniť. Dokáže totiž aktivovať tú časť mozgu, ktorá riadi produkciu stresového hormónu noradrenalín.

7. Zlepšíte si lymfatický systém

Lymfatický systém je obehová sústava, ktorá zhromažďuje odpadné látky z buniek a odvádza ich späť do cievneho systému. Pohonom lymfatického systému nie je srdce, ale svalové sťahy. Lymfa v tele prúdi teda len vtedy, ak máme dostatok pohybu alebo aktivujeme činnosť svalstva. Studenou sprchou dochádza ku stiahnutiu organizmu, a tým sa zlepší prúdenie lymfatického systému. To je dôležité pre odvádzanie toxínov a odpadných látok z tela.

8. Prehĺbite dýchanie

Je to podobné ako v saune – akonáhle skočíte do studenej vody, automaticky sa zhlboka nadýchnete. Okysličíte telo, čo je základom správneho fungovania každej bunky v tele.

9. Pocítite nával energie

Toto nie je potrebné viac rozoberať. Ak sa každé ráno cítite ospalí a potrebujete niekoľko šálok kávy predtým, než začnete normálne fungovať, je pre vás studená ranná sprcha ako stvorená.

10. Budete sa jednoducho cítiť skvele

Poznáte ten skvelý pocit, akonáhle zvládnete niečo, do čoho sa vám vôbec nechcelo? Keď sa prekonáte, nájdete odvahu a silu vystúpiť z komfortnej zóny? Presne tak sa budete cítiť po studenej sprche. Endorfíny sa vám rozlejú po celom tele a budete si pripadať, že v ten deň zvládnete úplne všetko.

Presvedčili sme vás? Nič neodkladajte a začnite so studenou sprchou ešte dnes.

Súvisiace produkty

hore