Preskočiť na hlavný obsah

7 nápadov na rýchlu premenu kúpeľne

Máte chuť na zmenu v kúpeľni? Potom vedzte že nie je potrebná veľká rekonštrukcia, aby ste jej vzhľad premenili. Otázka teda neznie, ako postaviť kúpeľňu, ale ako ju prispôsobiť vašej aktuálnej nálade. Inšpirujte sa našimi nápadmi, ako na kúpeľňu a na premenu jej atmosféry!

1. Kúzlo farieb podporené vôňami

Atmosféru môžete ľahko pretvárať výmenou farebných uterákov, osušiek, žiniek a podložiek. Zatiaľ čo na jar sa hodia sviežejšie odtiene, letu pristanú kvetiny, žlté slnko či modrobiele pruhy pripomínajúce morskú atmosféru, jeseň sa nesie v tlmenejších odtieňoch červenej, hnedej či zelenej. Zimné mesiace môžete vyladiť do odtieňov bielej a striebornej. 

Skvele pôsobí, ak konkrétnu atmosféru podporíte aj vôňou, či už formou aromalámp, vonných sviečok alebo tyčiniek. Jeseň vonia po bergamote, k zimnému obdobiu sa hodí škorica, jar podporí ľahkosť citrusov, v lete môžete staviť na ruže alebo levandule.

vůně v koupelně

 

 

2. Malé, ale dôležité

Keď sa na svoju kúpeľňu pozriete zblízka, zistíte, koľko obsahuje drobností. Ide o rôzne háčiky do kúpeľne, poličky, prípadne drôtené systémy, košíky, ale tiež mydlovničky, dávkovače mydla či držiaky toaletného papiera... Držiak toaletného papiera pravdepodobne meniť nebudete, ale rôznofarebný toaletný papier už za skúšku stojí. Rovnako tak môžete vymeniť dávkovače, napríklad nerezové za bambusové či matné plastové. Za zváženie stojí aj výmena úchytov na skrinkách, ale premyslieť môžete tiež výmenu WC dosky, prípadne jej poklop doplniť zaujímavým farebným polepením, ktorý zopakujete na sprchovej zástene.

 

3. Investícia, ktorá osvieži priestor

Ak vás omrzel obklad, ktorým je kúpeľňa obložená, vedzte, že nemusíte premýšľať, ako navrhnúť kúpeľňu celkom novú, existuje riešenie lacnejšie než kompletná rekonštrukcia. Skúste napríklad vymeniť len niekoľko dlaždíc. Spoľahlivo funguje efekt „tón v tóne“, kedy zvolíte o odtieň svetlejší alebo tmavší variant obkladu, prípadne sa pohráte s kontrastmi. Skvele pôsobí tiež mozaika. 

Alternatívou je potom dekoračná samolepka, ktorú je možné v miestnosti použiť buď pravidelne alebo len pre zvýraznenie určitého miesta. 

Nákladnejšiu investíciu predstavuje výmena batérií – starú chrómovú nahraďte matnou čiernou alebo vznešenou zlatou. Razom získa vaša kúpeľňa nádych elegancie a luxusu. 

 

4. Oživte priestor farbami, obrazmi a doplnkami

Ďalšou z ciest ako vylepšiť kúpeľňu a obmeniť jej atmosféru, je staviť na umenie. Obstarajte si buď obraz alebo si nechajte spracovať vlastnú fotografiu. Priestoru kúpeľne pristane morská tématika (vlny, maják, mušľa, loď, pláž), motívy dažďa alebo slnka, ale tiež abstraktné umenie v podobe farebných obrazcov. Ak chcete dotiahnuť toto oživenie k dokonalosti, ozdobte aj rám. 

Alternatívou môže byť výmena bežného zrkadla za výraznejší model, ktorý sa potom stane dominantou priestoru. Ak ste kreatívni, vymeňte alebo nafarbite dvierka skriniek, prípadne ich dajte dole a nahraďte závesmi. 

inspirace koupelny           inspirace koupelny

 

5. Svetlo lieči

Ďalším z variantov, ako rýchlo premeniť atmosféru kúpeľne, je staviť na hru svetla. Rýchlou akciou môže byť výmena žiarovky. Nemáme na mysli „len“ výmenu žltého svetla za biele (či naopak), ale obstaranie žiarovky, ktorej nastavenie ovládate pomocou mobilnej aplikácie. Kúpeľňu potom zaplaví modré, červené, zelené alebo žlté svetlo, ktorého intenzitu aj odtieň si zvolíte podľa svojho gusta. Alternatívou vyžadujúcou vyššie finančného náklady predstavuje obstaranie sprchového setu alebo vane, ktoré už so svetlom  pracujú, pretože majú zabudované žiarivky. 

inspirace koupelny

 

6. Kvetiny sa hodia aj do kúpeľne

Keď si pokladáme otázku, ako vylepšiť kúpeľňu, obvykle sa sústredíme hlavne na praktickú stránku. Avšak aj estetická stránka je veľmi dôležitá. Medzi významné kúpeľňové doplnky je možné zaradiť aj kvetiny. Ak nemáte kúpeľňu s oknom, odporúča sa staviť na tieňomilné druhy rastlín, napr. paprade či tenury alebo na kvalitné kvetiny „umelé“. Ak vám kvetiny v kúpeľni zatiaľ chýbajú, možno leží odpoveď na otázku, ako si skrášliť kúpeľňu, práve tu. 

7. Niekedy ubrať, inokedy pridať

Ako prerobiť kúpeľňu k obrazu svojmu? Niekedy stačí niečo malé pridať, inokedy ubrať. Ak potrebujete priestor oživiť, skúste farebný koberček. Siahnite po modeli s nápadným vzorom, ktorý pomôže miestnosť rozveseliť. Plátenný kôš na špinavú bielizeň vymeňte za prútený ratanový alebo drevený. Obstarať si môžete tiež držiak časopisov k toalete. Nevojde sa vám skriňa? Môžete využiť vykurovací rebrík, ktorý poslúži ako atypický vešiak. 

Kedy naopak niektorú z vecí ubrať? Keď chcete, aby v kúpeľni zavládli vkus a uhladenosť, minimalizujte množstvo optických rušičov a uschovajte ich do kúpeľňovej skrinky. Elegantné riešenie, ktoré učiní vašu návštevu kúpeľne príjemnejšou.

Súvisiace produkty

hore