Preskočiť na hlavný obsah

Aké sú rozmery umývadla v kúpeľni?

  • 21. 6. 2022

Výber umývadla je jedným z prvých krokov, ktoré vás čakajú na ceste za kúpeľňou snov. Ale ako vybrať jeho veľkosť? Pozrite sa na naše tipy.

Umývadlo je ústredný prvok kúpeľňového vybavenia, ktorý by mal spájať moderný design s pohodlím a predovšetkým funkčnosťou. Tú výrazne ovplyvňujú aj zvolené rozmery umývadla. Aké sú tie správne?
 

Ani veľké, ani malé...

Ešte než sa do procesu výberu naplno pustíte, urobte si poriadok v pár zásadných otázkach. Kto bude kúpeľňu primárne využívať? Pôjde o jednotlivca, ktorý si vystačí s malým umývadlom, alebo početnú rodinu, ktorá pri rannom zhone ocení dvojumývadlo? Samozrejme zvážte aj svoje priestorové možnosti. Z rozmerov vás pri výbere umývadla bude zaujímať predovšetkým šírka a hĺbka (teda vzdialenosť od vonkajšieho kraja k zadnej hrane). Ak využívate umývadlo na napúšťanie vody, pri obdĺžnikových umývadlách zbystrite: pomerne často totiž bývajú dosť plytké.

umyvadla sapho            umyvadla sapho

 

Najčastejšie rozmery umývadla

Štandardné rozmery umývadla v kúpeľni sa pohybujú v rozmedzí 50–65 cm do šírky a 42–50 cm do hĺbky. Ak máte malú panelákovú kúpeľňu, nezabudnite k malému umývadlu vybrať tiež vhodnú umývadlovú batériu. Ak máte oddelenú toaletu, z hľadiska hygieny je dobré mať malé umývadielko aj tu. Umývadlá majú najčastejšiu šírku okolo 35 cm a hĺbku minimálne 22 cm.

Čo sa týka priestranných kúpeľní, napríklad v rodinných domoch, môžete mieriť k umývadlám so šírkou až 100 cm. Veľmi praktické sú tiež už spomínané dvojumývadlá, ku ktorým sa pohodlne zmestia dvaja ľudia.

A ako spoznáte dobre zvolenú veľkosť umývadla? Zmestia sa vám do neho obe vaše ruky a keď si ich budete oplachovať (až po lakte), voda nebude striekať von. Veľmi pekné kúsky nájdete napríklad v sériách výrobcov Villeroy & Boch, Ideal Standard, Laufen, Duravit alebo SAPHO.


Výška umývadla a ergonómia

05_Darling_New.tif.jpg

Správny výber rozmerov umývadla však nie je všetko, na čo je potrebné myslieť. Na zaručenie toho najvyššieho komfortu musí byť umývadlo umiestnené v určitej výške. Za výšku je v tomto prípade považovaná vzdialenosť medzi podlahou a hornou hranou umývadla. A aký je teda štandard? Zlaté pravidlo radí 85 cm nad zemou. Ide však iba o všeobecné odporúčanie, nie dogmu. Vždy sami vyskúšajte, aká výška vám najlepšie vyhovuje - vyšší ľudia môžu túto pomyselnú hranicu prekročiť, nižší jednotlivci naopak môžu umývadlo inštalovať nižšie. Pred umývadlom by človek mal mať minimálne 70 cm priestoru, po bočných stranách aspoň 20 cm.


Na dosku, na skrinku alebo zavesiť?

Vyberať tiež môžete z niekoľkých tvarov a vyhotovení umývadiel. Veľmi obľúbené sú napríklad umývadlá na dosku, ktoré vás očaria svojím moderným, čistým a minimalistickým designom i veľkou odkladacou plochou. Benefitom tohto riešenia je aj možnosť ľubovoľného umiestnenia vodovodnej batérie. Čo sa týka dosky, mala by byť odolná: osvedčilo sa napríklad exotické drevo, umelý alebo prírodný kameň.


Designové voľne stojace umývadlo

Nie príliš známym, a pritom veľmi efektným riešením, sú voľne stojace umývadlá. Ich nespornou výhodou je to, že sa priestor okolo nich udržuje veľmi ľahko v čistote. Navyše sú designovo naozaj nápadité a vďaka umiestneniu skvele vyniká ich očarujúci tvar. Voľne stojace umývadlá nájdete väčšinou v kúpeľniach v retro štýle alebo v luxusných kúpeľniach s voľne stojacou batériou k umývadlu.

designová umyvadla            designová volně stojící umyvadla


Umývadlo s nábytkom do kúpeľne

V neposlednom rade je potrebné spomenúť umývadlá nábytkové, ktoré sa väčšinou dodávajú vcelku so skrinkou pod nimi. Ide o veľmi praktické riešenie, ktoré svoje uplatnenie nájde predovšetkým v kúpeľniach malých rozmerov. Šampóny a čistiace prostriedky upratané v skrinke, nijako nenarušia harmonický výzor kúpeľne!

Dúfame, že vám náš článok odpovedal na všetky otázky a vy ste zase o krok bližšie k svojmu vysnenému cieľu!

hore