Preskočiť na hlavný obsah

Aké svetlo zvoliť do kúpeľne

  • 23. 8. 2023

Romantické filmy osvetľujú kúpeľňu sviečkami, detektívne príbehy ostrým svetlom, umelecky zamerané scenérie sú zase plné farieb a odleskov. Aké svetlo do kúpeľne zvoliť v bežnom živote, aby ste sa tu cítili príjemne a zároveň videli na všetko potrebné?
 

Teplá alebo studená kúpeľňa?

V praxi existuje len veľmi málo kúpeľní, ktoré disponujú prirodzeným svetlom. Zároveň je osvetlenie jedným z kľúčových faktorov, ktoré určujú, ako sa v miestnosti budete cítiť a hlavne ako na seba (ne)uvidíte. Preto je potrebné mu naozaj venovať pozornosť. Pripomeňme si, že svetlo má rôznu farbu, ktorá sa meria v kelvinoch. Pri výbere teda vždy zohľadnite, k čomu má svetlo slúžiť a podľa toho voľte. 

  • Teplá biela (1700–3500 K) má typickú žltkastú farbu, ktorá navodzuje pocity relaxácie a odpočinku. Klasicky sa využíva hlavne v spálňach alebo miestnostiach, kde chcete organizmus upokojiť a pripraviť na spánok. Svetlo sviečky má intenzitu okolo 1700 K.
  • Neutrálna biela (3500–5000 K) najviac pripomína denné svetlo. Zatiaľ čo 3500 K ešte nesie ľahké nádychy žltkastej, 5000 K sa už pýši neutralitou. Toto svetlo sa využíva do obytných priestorov vrátane kúpeľne.
  • Studená biela (5000–7000 K) môže mnohým pripomínať povestnú márnicu, ale nenechajte sa spliesť. Je to svetlo, ktoré má veľký podiel „modrého“ svetla, preto v nás prebudí aktivitu. Je vhodné do priestorov, kde chcete pracovať: kuchyňa, pracovňa, ale tiež ako bodové svetlá do kúpeľne alebo LED osvetlenie zrkadla.

Vedľa teploty svetla je potrebné zvoliť aj intenzitu, tá sa meria v luxoch. Norma určuje minimálnu hodnotu 150 lx.

jaké světlo do koupelny

 

Aké svetlo do kúpeľne? Pozor na normy!

Sapho_AC314260055dn3.jpg

Ako je vidieť, hra so svetlom vie atmosféru miestnosti naozaj zmeniť. Vedľa farby svetla je potrebné si ale dobre rozmyslieť, kam svetlo umiestniť. A práve to má v kúpeľni množstvo háčikov. Podľa slovenských bezpečnostných noriem (STN 33 2000-7-701, STN 33 2000-8-2 a STN EN 60529 (33 0330)) nie je totiž možné svetlo umiestniť len tak, ako by sa vám páčilo a zároveň nie každé osvetlenie je s normami v súlade. Pri výbere teda vždy skontrolujte, či je svetlo určené do kúpeľne! Čo sa týka umiestnenia, je potrebné akceptovať, že svietidlá musia byť umiestnené aspoň 1 800 mm na podlahou. Ak sú nižšie, musia byť chránené proti mechanickému poškodeniu. Zároveň nesmie byť svetlo umiestnené nižšie než 400 mm na hranou umývadla.

 

Aké osvetlenie do kúpeľne? Stavte na viac zdrojov

Aby kúpeľňa bola nielen praktickým, ale tiež relaxačným miestom, je vhodné zvoliť niekoľko zdrojov svetla. Základom je samozrejme centrálne osvetlenie a potom sa môžeme potešiť niekoľkými ďalšími svetlami, minimálne v okolí zrkadla. Centrálne osvetlenie by malo zohľadňovať celkové farebné ladenie kúpeľne. Tmavší štýl vyžaduje intenzívnejšie svetlo, svetlejší (napr. seversky ladený štýl) potom zvládne aj miernejšiu intenzitu.

Ako centrálne osvetlenie sa odporúča zvoliť skôr neutrálnu bielu, v rozsahu 200-300 luxov. Obvykle sa umiestňuje sa strop, prípadne sa buduje podhľad (svetlo sa potom zapúšťa priamo do stropu), čím získate jednotnú nenarušenú líniu a elegantný vzhľad kúpeľne. Existuje aj variant, že sa centrálne svetlo umiestňuje sa stenu. V tomto prípade však pamätajte, že aj tu musí byť plne zakrytá žiarovka!

Svetlo okolo zrkadla

Sapho_E27644CIdn4.jpg

Zatiaľ čo centrálne svetlo slúži ku všeobecnému osvetleniu miestnosti (a samozrejme k vytvoreniu atmosféry), účelové svetlá potom plnia skôr praktickú funkciu. Dôležitým kúpeľňovým svetlom je osvetlenie zrkadla. Tu na seba potrebujeme naozaj vidieť. Na druhú stranu, pozor, aby ste si neobstarali bodové svetlá, ktoré vás budú príliš oslňovať. Jednou z ciest je obstarať si kúpeľňovú skrinku alebo zrkadlo, ktoré už má zabudované osvetlenie. Najtypickejšie je jeho umiestnenie nad zrkadlom (v hornej časti skrinky). Pre vyšší efekt aj účinnosť môžete zvoliť aj svetlo po stranách zrkadla. Intenzita svetla pre osobnú hygienu sa odporúča 1000 lx.

 

Vytvorte si pohodlie aj svetlom

Svetlo môžete umiestniť tiež  v okolí vane alebo v sprchovom kúte. Vždy však musí spĺňať patričné normy. Okrem toho niektoré sprchové sety alebo sprchové panely už ponúkajú zabudované svietidlá a to aj vo farebnom ladení. Týmto riešením vytvoríte unikátnu atmosféru. Rezignovať nemusíte ani na sviečky. Len je potrebné dodržovať pravidlá pri manipulácii s nimi. Nikdy ich nenechávajte bez dozoru. Pod každú sviečku tiež dajte nejaký tanierik, kam bude odkvapkávať vosk, ktorý by mohol citlivé povrchy vane poškodiť. Pozor tiež na uteráky, vlasy a laky na vlasy. Všetko horí dobre a rýchlo.

hore