Preskočiť na hlavný obsah

Hlavnou úlohou zrkadla je odraz obrazu, aby ste sa v ňom mohli vidieť a prípadne sa upraviť. V moderných kúpeľniach má aj designovú funkciu. Viete, ako vysoko zrkadlo v kúpeľni umiestniť?
 

Za prvé zrkadlo môžeme považovať vodnú hladinu, ale prvé sklenené zrkadlo sa datuje do roku 1300. Vzniklo v talianskych Benátkach a od jeho vzniku uplynulo už niekoľko stoviek rokov. Teraz používame zrkadlo v kúpeľni nielen na skrášlenie, ale aj na vylepšenie designu v interiéri. V malých kúpeľniach zrkadlo opticky zväčšuje priestor. Ak ste si kúpili nové zrkadlo, pravdepodobne vás bude zaujímať, ako vysoko ho zavesiť, prípadne nalepiť.
 

Ideálna výška zrkadla v kúpeľni

Výška umiestnenia zrkadla v prvom rade závisí na výške členov domácnosti. Platí, že pri postavení pred zrkadlo majú byť oči približne v jeho strede. Ideálne je, keď pri pohľade do neho máte nad hlavou ešte 10 až 20 cm voľného miesta. Ak budú kúpeľňu využívať rôzne vysokí ľudia, potom sa ako univerzálna výška zrkadla udáva, že by jeho najspodnejšia časť mala byť vzdialená 120 cm od zeme a horný okraj 200 cm.

Aká je výška zrkadla nad umývadlom?

Výšku zrkadla bude ovplyvňovať aj umývadlo. V moderných kúpeľniach sa môžete stretnúť s umiestnením zrkadla priamo na doske. Vyzerá to síce veľmi elegantne, ale priveľmi praktické to nie je. Ak umiestnite zrkadlo príliš nízko k umývadlu, budete neustále riešiť kvapky vody.
 

Ako prilepiť zrkadlo pomocou obojstrannej pásky?

Ak sa chcete vyhnúť vŕtaniu, využite možnosť nalepenia zrkadla. Lepiace pásky nalepte na zadnú stranu dokonale odmasteného a očisteného zrkadla. Neodporúčame používať na čistenie alkoholové prostriedky, pretože môžu zničiť povrch. Ďalej si dajte pozor na produkty, ktoré v sebe obsahujú mastné oleje na hydratáciu pokožky (napríklad prostriedok na umývanie riadu). Najlepšou voľbou bude perchloretylén, technický lieh či technický benzín.

Dôkladne umyte aj miesto na stene, kde bude zrkadlo visieť. Obojstrannú pásku pripevnite po celom obvode zrkadla. Následne môžete zrkadlo prilepiť na stenu. Musíte byť veľmi precízni, pretože hneď ako sa páska dotkne steny, tak už zrkadlo neodlepíte a v prípade krivého umiestnenia s tým už nič neurobíte. Po priložení na stenu ho pritlačte a chvíľu držte. Najlepšie sú penové pásky, pretože vyrovnajú nerovnosti.

Ako prilepiť zrkadlo pomocou lepidla?

Aj v tomto prípade musíte miesta, kam príde lepidlo, dôkladne očistiť. Lepidlo nanášajte aspoň 1 cm od okrajov. Nešetrite a naneste ho po celej zadnej strane zrkadla v bodoch alebo čiarach. Na rozdiel od pások tu máte po priložení k stene ešte možnosť zrkadlo mierne posúvať, kým lepidlo zaschne.

Odporúčame, aby ste si zaistili nejakú podperu, ktorú pod zrkadlo umiestnite, než lepidlo uschne. Tým podporíte kvalitu jeho prilepenia. Vždy používajte lepidlá na upevňovanie zrkadiel, ktoré sú určené na konkrétny materiál steny!

Nevýhodou pások i lepidiel je to, že keď niektoré zrkadlá bývajú ťažké, tak vám nezostáva nič iné, než upevneniu veriť a spoľahnúť sa, že zrkadlo niekoľko rokov udrží. Na druhú stranu prílišná sila paradoxne tiež nie je výhodou, pretože prípadné odstránenie zrkadla bude zložité.

Lepidlo či pásky sa hodia na pripevňovanie zrkadla na obklady, pretože ide o rovné plochy. Na hrboľaté povrchy radšej kombinujte vyššie spomenuté metódy - pásky v spojení s kontaktným lepidlom budú správnou voľbou. Ďalšou alternatívou na nerovné steny je silikón. Ale pozor! Používajte iba neutrálny silikón.

 

Ako zavesiť zrkadlo?

Výhodou zavesenia zrkadla je jeho jednoduché zloženie, ale bude potrebný zásah do steny. V miestach na stene, kam budete chcieť zrkadlo zavesiť, vyvŕtate otvory na rozperky a do nich upevníte prvky, za ktoré bude zrkadlo držať alebo na ktorých bude visieť. Zo zadnej strany zrkadla nalepíte háčiky (niekedy bývajú už nalepené). Zrejme bude vrchná časť zrkadla od steny ďalej ako tá spodná. Na stenu pod spodnú časť zrkadla teda nalepte niečo mäkké, nech zrkadlo od steny oddialite.

S rovným umiestnením vám pomôže vodováha.

Súvisiace produkty

17,96 € s DPH
Skladom 2 ks
Zajtra odosielame
46,02 € s DPH
Skladom 2 ks
Zajtra odosielame
59,80 € s DPH
Skladom 5 ks
Zajtra odosielame
63,96 € s DPH
Skladom 1 ks
Zajtra odosielame
hore