Preskočiť na hlavný obsah

Ako funguje bidet? A prečo o ňom uvažovať?

  • 21. 3. 2022

Premýšľate o kúpe bidetu, ale neviete ako vlastne funguje? Ako bidet používať? V dnešnom článku vám povieme, k čomu je dobrá bidetová spŕška, ale podelíme sa tiež o to, ako funguje elektrický bidet.
 

Už dávno neplatí, že bidet, zdanlivo nenápadný pomocník, je výsadou hotelov a luxusných víl. Naopak, svoje pevné miesto našiel aj v bežných domácnostiach, pretože jeho prínosy sú naozaj veľké. Mnohých prekvapí, že vedľa klasického bidetu nájdete na trhu aj bidetové spŕšky, sprchovacie toalety a sprchovacie dosky. Argument „bidet zaberá príliš mnoho miesta“, ktorý najčastejšie počujeme od ľudí, ktorí téme nevenovali dostatok času, už nie je relevantný.

 

Čo je to bidet a ako funguje

Klasický bidet je obvykle samostatne stojaca „misa“ vedľa klasickej toalety, ktorej cieľom je poskytnúť maximálnu hygienu intímnych partií po použití WC a tým predísť aj množstvu nepríjemných zdravotných komplikácií. Základná verzia pozostáva práve z bidetovej misy, obvykle bez dosky, ktorá je vybavená špeciálnou bidetovou batériou. Možností je však významne viac a vy budete prekvapení komfortom, ktorý máte na dosah ruky.

Ak siahnete z nejakého dôvodu po variante bez dosky, voľte robustnejšie tvary misy, ktoré vašim stehnám a zadku poskytnú zaslúžené pohodlie. Elektronický bidet častejšie nahrádza tiež toaletný papier (niektoré zdroje uvádzajú, že dochádza k až 90% úspore). U moderných prebieha oplach za využitia dýzy (prípadne nastaviteľného perlátora u bidetovej batérie), ktorú spravidla môžete nasmerovať požadovaným smerom. Niekedy sú dýzy dokonca dve (pre genitálie a análnu oblasť). U staršej či lacnejšej verzie bidetu si patričné partie umývate pomocou ruky.

 

Bidet: aké sú ešte možnosti?

Alternatívou klasického bidetu sú sprchové dosky, klozety vybavené spŕškou či samostatná bidetová spŕška. Jedná sa o tzv. prídavné bidety, ktoré sa môžu inštalovať neskôr, ale je dobré na ne pamätať už pri plánovaní kúpeľne. Zatiaľ čo sprchovacia doska nahrádza klasickú WC dosku (existujú varianty, u ktorých sa spŕška inštaluje pod stávajúcu dosku), bidetová spŕška sa inštaluje k umývadielku alebo k roháčikom u WC kombi. Výhodou bidetovej spŕšky je, že je možné ju využiť aj k pohodlnému napúšťaniu vody do objemných nádob alebo pre ľahšie umývanie toalety.

Pre elektronické sprchovacie dosky je väčšinou potrebné zaistiť prívod elektrického prúdu (tzn. zásuvky vhodné do vlhkého prostredia). Bidetové dosky využívajú výkonných dýz a ponúkajú množstvo funkcií, ktoré umožňujú nielen regulovať intenzitu a teplotu vody, ale aj prispôsobiť ich potrebám konkrétnej osoby (výška postavy, muž/žena). Ovládanie býva často diaľkové, s možnosťou nastavenia parametrov daného jedinca do pamäti prístroja. Výnimkou nie je ani podsvietenie. Súčasťou sprchovacej dosky môže byť aj prúd vzduchu určený k vysušeniu intímnych partií po ich opláchnutí. Niektoré varianty ponúkajú aj reguláciu teploty prúdu vzduchu.

 

Ako funguje bidetová spŕška

Paffoni.jpg

Bidetová spŕška je najrýchlejším variantom, ako svoju domácnosť obohatiť o hygienického pomocníka. Hlavou výhodou je cenová dostupnosť priestorová nenáročnosť. Vyberať obvykle môžete medzi dvomi základnými variantmi – súpravou s umývadlovou stojankovou batériou a samostatnou podomietkovou batériou. Druhá z možností už vyžaduje stavebný zásah. U prvého variantu sa bidetová spŕška jednoducho pripevní priamo k umývadlu. Bidetovú spŕšku ovládate prostredníctvom tlačidla (páčky) na tele spŕšky.

Teplotu potom nastavujete prostredníctvom batérie. Dajte si pozor, aby sprchovacia hadica bola dostatočne dlhá (v ideálnom prípade vybavená aj systémom proti zamotaniu). Moderné výrobky potom disponujú aj množstvom technológií, ktorá chráni povrchy a udržujú perfektný chod po dlhú dobu.

 

Čakané aj nečakané pozitíva bidetu

Bidety a sprchovacie toalety sú prínosom hlavne pre osoby, ktoré trápia opakované problémy v oblasti intímnych partií. Môže sa jednať nielen o vracajúce sa infekcie, ale tiež vyrážky či zapareniny. Kúpenie bidetu či bidetovej spŕšky by mali zvážiť tiež osoby, ktoré čelia problémom s hemoroidmi. Bidet síce nezabráni ich vzniku, ale významne zníži riziko ich vzniku. Práve hygiena je totiž v tomto prípade kľúčová.

Ženy iste ocenia bidet v období menštruácie, po pôrode alebo v priebehu tehotenstva, kedy ľahšie udržia prostredie čisté. Nezastupiteľnú úlohu hrá bidet tiež u osôb s fyzickým hendikepom, po úrazoch alebo po operácii. Bidet či bidetová spŕška je skvelou voľbou aj v prípade precitlivenosti na chemické látky užívané v mydlách aj toaletných papieroch. V prípade variantu s sušičom bude hygiena týchto partií naozaj maximálna. Na prvý pohľad menej známy prínos bidetu je „masáž“ intímnych partií. Prúd vody posilňuje svaly panvového dna a môže tak byť pomocníkom v boji s inkontinenciou.

Súvisiace produkty

317,68 € s DPH
Skladom 1 ks
Odosielame v pondelok 4. 3.
208,27 € s DPH
Expedícia obvykle do 20 dní.
168,10 € s DPH
Skladom 3 ks
Odosielame v pondelok 4. 3.
akcie
1 919,99 € s DPH
Skladom 10 ks
Odosielame v pondelok 4. 3.
450,18 € s DPH
Skladom 12 ks
Odosielame v pondelok 4. 3.
26,83 € s DPH
Skladom 48 ks
Odosielame v pondelok 4. 3.
hore