Preskočiť na hlavný obsah

Bidety v poslednej dobe získavajú na popularite. Pozornosť sa na nich výrazne uprela v čase koronavírusovej pandémie, keď ľudia začali klásť väčší dôraz na kvalitnú osobnú hygienu. Bidet garantuje komfortné očistenie intímnych partií po použití WC, navyše funguje ako prevencia proti nepríjemným ochoreniam, medzi ktoré patria aj hemoroidy. S bidetom odpadá potreba neustále doma dopĺňať zásoby toaletného papiera - zaobídete sa bez neho.
 

Bidetov existuje viacero druhov. Najjednoduchšiu inštaláciu má bidetová doska, ktorá sa montuje v podstate namiesto klasickej WC dosky.

V tomto návode sa pozrieme na to, ako nainštalovať bidet klasický, samostatný. Ide o bidet závesný, s jedným otvorom na stojančekovú batériu, dobre známy z kúpeľní v Stredomorí. Takýto typ bidetu odporúčame umiestniť do väčšej kúpeľne.

Náš montážny návod funguje univerzálne na veľké množstvo závesných bidetov, pri inštalácii sa ale vždy riaďte v prvom rade manuálom, priloženým k vášmu konkrétnemu modelu.

bidet


Čo budete pri montáži bidetu potrebovať?

 • závesný bidet
 • stojančekovú bidetovú batériu (väčšinou sa nepredáva spoločne s bidetom, je preto nutné si ju zaobstarať zvlášť)
 • vŕtačku s príklepom
 • uhlovú brúsku, tzv. flexu
 • súpravu kľúčov
 • meter
 • vodováhu
 • teflónovú pásku alebo inštalatérske česanie
 • ceruzku
 • chemickú kotvu
 • tesniacu pastu

Uistite sa, že súčasťou balenia bidetovej batérie je tesnenie a súčasťou balenia bidetu sú závitové tyče, sifón a tlakové hadičky. Ak niečo chýba, je nutné to dodatočne objednať. Na prácu je dobré zavolať na pomoc asistenta.

grohe Bidetkraanen

 

1. krok – výber umiestnenia

Ak bidet plánujete umiestniť do už zariadenej kúpeľne, poraďte sa s inštalatérom, kde by pre bidet mohlo byť ideálne miesto s ohľadom na umiestnenie prípojok na teplú a studenú vodu a na odpad. Ak bidet hodláte montovať do úplne novej kúpeľne, bude výber miesta jednoduchší. Vždy ale dáva zmysel opýtať sa odborníka, ktorý v kúpeľni vykonával montáž rozvodov vody a odpadov. Ušetríte si tak množstvo starostí.

Na určenie presnej polohy bidetu potrebujete meter i vodováhu. Bidet musí byť zavesený rovno. Vývody na teplú a studenú vodu by mali byť umiestnené nevysoko nad zemou, obvykle je to vo výške 15-20 cm. Rohové ventily omotajte teflónovou páskou alebo takzvaným česaním a pevne ich dotiahnite do skrutkovania v stene. Nezabudnite pritom na ventily nasadiť krycie príruby.

 

2. krok – montáž bidetovej batérie

Zopakujme, že bidetová batéria je málokedy súčasťou balenia bidetu, častejšie je potrebné ju objednať zvlášť.

Batériu spoločne s odtokovým ventilom namontujte práve teraz. Nevadí, že bidet ešte nemáte zavesený na stene - v tejto fáze vám to pôjde oveľa jednoduchšie. Pri montáži batérie určite nasaďte tesnenie. Buďte opatrní a uťahujte citlivo, aby ste krehkú sanitárnu keramiku nepoškodili.

 

3. krok – označenie polohy bidetu

Označte si na stene miesto, kde bude bidet zavesený. Určite oceníte pomoc asistenta - zatiaľ čo jeden prikladá bidet k stene, druhý značí ceruzkou miesta, kde budú stredy otvorov. Pre jedného majstra môže byť tento krok namáhavý, pretože bidet zo solídnej keramiky váži väčšinou cez 30 kilogramov. Nie je to niečo, čo by sa dalo pohodlne udržať v jednej ruke.

 

4. krok – vŕtanie otvorov na závitové tyče

Spojovacím prvkom medzi bidetom a stenou sú závitové tyče. Vyvŕtajte pre ne otvory. Postačí vrták s priemerom 5 mm. Ak vŕtate do kachličiek, začnite najskôr bez príklepu a pokračujte s príklepom v momente, keď vrták prejde obkladom a dostane sa k murivu. Vyvŕtaný otvor vyčistite a vyplňte chemickou kotvou. Až uschne, čo trvá pol hodiny až hodinu, naskrutkujte dovnútra závitové tyče. Mali by zo steny vyčnievať cca 3 cm. Ak sú veľmi dlhé, skráťte ich flexou.

 

5. krok – test bidetu a jeho upevnenie na stenu

Pripojte tlakové hadičky na teplú a studenú vodu do ventilov, ktoré ste pripevnili v prvom kroku. Dotiahnite kľúčom a pripojte sifón. Nanečisto nasaďte bidet. Opäť zavolajte na pomoc asistenta. Vyskúšajte, či všetko sedí a tesní a či voda potom, čo otočíte kohútikom alebo zdvihnete páku, naozaj tečie a súčasne odteká odpadom. Je všetko v poriadku? Bidet dajte dolu a na jeho zadnú časť po celej dĺžke naneste tesniacu pastu. Potom ho môžete definitívne upevniť na stenu. Inštaláciu bidetu máte za sebou.

Použitie bidetu je veľmi jednoduché - po vykonaní potreby na WC presadnete na tento závesný bidet a efektívne a pohodlne očistíte intímne partie.
 

Tipy:

 • Pro hrubé instalatérské práce ve zdi (montáž, případně výměna odpadů) zavolejte odborníky.
 • Jestliže ve stěně ještě není instalované vodovodní potrubí a odtok, montujte bidet vedle toalety, a to na stranu, která je blíže umyvadlu.
 • Pokud máte pocit, že je montáž bidetu nad vaše síly, zvolte bidetové sedátko, které lze snadno instalovat takřka na jakoukoli běžnou toaletu.  Ušetříte tím prostor v koupelně.
hore