Preskočiť na hlavný obsah

Čaká vás výmena vaňovej batérie? Nebojte sa, svojho zaneprázdneného inštalatéra volať nemusíte, zvládnete to hravo sami. Pozrite sa, ako na výmenu vaňovej batérie svojpomocne.

 

Ak máte zariadený zvyšok kúpeľne, potom je montáž vaňovej batérie už len čerešničkou na torte. Je jedno, či kupujete vaňovú batériu do úplne nového bytu či domu, alebo či je pred vami čisto len výmena vodovodnej batérie, teda kozmetická úprava vo vašej starej kúpeľni. V každom prípade ide o jednoduchú úlohu, na ktorú si stačí vyhradiť dve hodiny práce. Vášho vždy zaneprázdneného inštalatéra volať nemusíte, zvládnete to celkom sami. Vyhrňte si rukávy, ideme na to.

 

Kedy vymeniť vaňovú batériu

Najskôr si povedzme, kedy je výmena nástennej vodovodnej batérie potrebná. Keď odhliadneme od prípadu, že sa vám batéria jednoducho už nepáči, môžete ju chcieť vymeniť aj v prípadoch, že nefunguje správne alebo je poškodená.

Kvalitná vaňová batéria od overeného výrobcu, ako je napríklad GROHE, hansgrohe, HANSA, Kludi, AXOR alebo Ideal Standard, má dlhú životnosť. Ak batéria preteká, stačí vymeniť tesnenie alebo celú kartušu. Náhradnú kartušu budete potrebovať aj v prípade, že sa s pákou zle manipuluje. Niekedy tiež postačí výmena tesnenia ramienka vodovodnej batérie, výmena prepínača sprchy či výmena prepínača vaňovej batérie.

Môže sa ale stať, že sa vyskytne závažnejšia chyba. Potom je na mieste kúpiť novú vaňovú batériu.

Nasledujúci návod sa týka výhradne nástenných vaňových batérií, ktoré v kúpeľniach prevažujú. Ďalšou možnosťou sú batérie na okraj vane, batérie na podlahu alebo batérie podomietkové. Im venujeme krátku poznámku na konci nášho článku.


Náradie, ktoré potrebujete na montáž vaňovej batérie

  • otvorené kľúče rôznych veľkostí;
  • vodováhu;
  • meter;
  • francúzsky kľúč;
  • rozperky;
  • kladivo;
  • vŕtačku so zodpovedajúcim vrtákom podľa druhu steny.


Demontáž starej batérie

1. Najskôr vypnite prívod vody. Pre nástennú vaňovú batériu je potrebné vypnúť najbližšie dva ventily – jeden je na teplú, druhý na studenú vodu. Ak sa vám ventily nedarí nájsť, najistejšie bude vypnúť hlavný prívod teplej aj studenej vody. V klasických bytoch v panelových domoch nájdete príslušný vypínač v predsieni alebo za toaletou.

2. Otvorte kohútiky a počkajte, kým vytečie zvyšková voda. Ani potom si ale nemôžete byť istí, že budete pracovať „v suchu“. Preto si radšej pripravte handru, ktorá bude v pohotovosti na prípadnú zvyšnú vodu, ktorá bude z vaňovej batérie kvapkať.

3. Pred demontážou starej batérie sa uistite, že prípojka teplej vody sa nachádza vľavo a studenej vpravo. Ak to tak nie je, kontaktujte inštalatéra.

4. Pripravte si všetko príslušenstvo. Nástroje si uložte blízko miesta inštalácie.

5. Nástennú vaňovú batériu najlepšie uvoľníte francúzskym kľúčom. Odskrutkujte matice pod krytkami. Na stene sú buď len napasované, alebo ich drží závit. Batériu potom opatrne oboma rukami dajte dolu.


Nasadenie novej nástennej vaňovej batérie

Výmena nástennej vaňovej batérie je v polovici, teraz nad vašou vaňou zostávajú obnažené prípojky. Zmerajte vzdialenosť medzi nimi. Táto vzdialenosť totiž musí zodpovedať rozstupu vašej batérie. Je to kľúčový ukazovateľ, ktorý musíte zohľadniť pri výbere správneho modelu.

Rozstup vaňovej batérie

Štandard je 150 milimetrov, ale v starých panelákových bytoch sa ešte môžete stretnúť s variantom 100 milimetrov. Niektorí výrobcovia, hlavne tí slovenskí/českí, s touto skutočnosťou počítajú a na trh dodávajú batérie aj s týmto rozstupom. V Európe ale dnes platí štandard 150 milimetrov.

Ak vám nameraná vzdialenosť vychádza na 147 alebo 155 milimetrov, nie je dôvod panikáriť. Kvôli odchýlke niekoľko milimetrov nemusíte vŕtať nové otvory. S pomocou prípojok v tvare písmena S je možné vzdialenosť korigovať a vyrovnať výškové rozdiely.

 

Návod, ako inštalovať vaňovú batériu na stenu

1. Vodováhou skontrolujte, či sú etážky v rovine. Nasaďte nové rozety a na ne hneď vaňovú batériu. Uistite sa, že je tesnenie na svojom mieste. Vaňovú batériu pripevnite inštalatérskymi kliešťami a dajte pozor na to, aby sa nepoškriabala.

2. Naskrutkujte tiež sprchovú hadicu do príslušného otvoru.

3. Priložte na stenu držiak na sprchovú hlavicu. Vyberte vhodné miesto. Je jasné, že hlavica aj s hadicou musia byť v dosahu vaňovej batérie. Zároveň musí byť pohodlne uchopiteľná do ruky pre sprchujúcu sa osobu. Poslednou dôležitou podmienkou je to, aby za stenou neboli elektrické drôty alebo rúrky, ktoré by sa mohli pri vŕtaní poškodiť.

4. Hneď ako nájdete vhodnú polohu, obkreslite ceruzkou kontúry držiaka. Pomocou vodováhy sa uistite, že držiak je oproti vani pod uhlom 90°.

5. Jamkárom alebo obyčajnou ceruzkou vyznačte body. Vyvŕtajte diery. Potom do nich nasaďte rozperky a určite im ich pevné miesto niekoľkými presnými údermi kladiva. Potom naskrutkujte stenový držiak.

6. Otvorte prívod vody a vyskúšajte, či voda tečie. Overte oba varianty – ako prietok vody z batérie, tak aj zo sprchovej hlavice.


Montáž podomietkovej vaňovej batérie

assets_asset_image_e2_3b_be_e23bbe7c4ca285d4.jpg

Na montáž podomietkovej vaňovej batérie je nutným predpokladom podomietkové teleso s prívodom vody. Naň je potom inštalovaná podomietková batéria.

Tieto batérie sú o niečo nákladnejšie ako klasické nástenné modely. Šetria priestor v kúpeľni a sú takmer bezúdržbové. Je ale vhodné ich montovať do kúpeľne vo fáze jej výstavby alebo pri rekonštrukcii. Je totiž potrebné vytvoriť otvor v stene s rozmermi približne 80 x 140 milimetrov, s hĺbkou cca 60 milimetrov. Otvor je potom potrebné zakryť obkladmi.

Tento krok môže niektorým užívateľom pripadať ako problematický. Málokto je ochotný robiť stavebné úpravy v kúpeľni len kvôli novej vaňovej batérii.

Systém montáže sa ale u každého výrobcu líši. Ak ste menej skúseným domácim majstrom, odporúčame predsa len obrátiť sa na inštalatéra. Je nutné nájsť vhodné miesto na inštaláciu a podomietkové teleso prepojiť vhodne s batériou. Pri umiestňovaní tela batérie je potrebné počítať s hrúbkou prípadného obloženia.

Ak tento projekt chcete realizovať sami, ponúkame niekoľko rád:

1. Voľte typ podomietkového telesa presne určený na vašu batériu, tj. od rovnakého výrobcu. Nie vždy je teleso súčasťou balenia batérie, niekedy je nutné ho objednať zvlášť.

2. Pred inštaláciou dôkladne prepláchnite potrubie.

3. Nastavte podľa typu batérie prietokové množstvo vody.

4. Uistite sa pred montážou, kde je prívod teplej a studenej vody.

5. Upravte podľa hĺbky vašej prípojky stenový výtok. Správnu dĺžku výtoku uvádza výrobca v návode.

Súvisiace produkty

167,68 € s DPH
Expedícia obvykle do 21 dní.
100,15 € s DPH
Skladom 24 ks
Dnes odosielame
90,98 € s DPH
Skladom 2 ks
Dnes odosielame
59,80 € s DPH
Skladom 2 ks
Dnes odosielame
131,46 € s DPH
Skladom 3 ks
Dnes odosielame
hore