Preskočiť na hlavný obsah

Zlatým bodom pri rekonštrukcii alebo pri stavbe novej kúpeľne je montovanie vane. Pozrite sa, čo prináša montáž vane svojpomocne a na čo je potrebné sa pripraviť. Dnes sa zameriame na montáž akrylátovej vane.
 

Montáž vane je jedným zo záverečných krokov. Priestor okolo musí byť už stavebne pripravený – to znamená, že by mali byť už hotové obklady stien, na podlahe by mala byť položená dlažba alebo aspoň rovný betón.

V tomto článku sa zameriame na montáž rohových vaní z akrylátu, ktoré sú v domácnostiach najbežnejšie. Zákazníci , ktorí dajú prednosť voľne stojacej vani, si doprajú nielen radosť z vizuálne atraktívneho riešenia, ale navyše si ušetria veľa času a energie pri  montáži. Taká vaňa ale nie je pre každého, je dostupná len tým, ktorí majú naozaj priestrannú kúpeľňu. Deväť kúpeľní z desiatich poskytne zázemie skôr pre klasickú rohovú vaňu. Ako namontovať vaňu tohto typu?

 

Pred montážou vane

Väčšina majstrov sa do montovania vane chce pustiť hneď vo chvíli, keď položí poslednú obkladačku. Vidina relaxačného kúpeľa po celodennej náročnej práci je síce lákavá, ale rozhodne by ste nemali zanedbať upratovanie! Priestor pod vaňou musí byť zbavený zvyškov stavebného materiálu a materiálu na murovanie. Upracte zvyšky lepidla, malty a samozrejme aj drobný prach. To všetko môže poškodiť vaňu a sťažiť montáž. Podlaha pod vaňou musí byť rovná a čistá.

 

Prečítajte si montážny návod

Pre montáž vane je najdôležitejšie v prvom rade preštudovať dodaný montážny návod. Každý model vane sa môže líšiť spôsobom kotvenia aj požiadavkami na dosiahnutie stability.

 

Inštalácia odpadu

Ak ide o rekonštrukciu kúpeľne, potom je pochopiteľne prvým krokom demontáž starej vane. Tá musí byť urobená citlivo – pri vypnutom hlavnom rozvode vody a po dôkladnom odstránení vody z rúrok. Najskôr sa odmontuje odpadový systém vrátane prepadu, rozbije sa obklad okolo vane a potom sa vyberie stará vaňa.

Pretože sa v tomto článku zameriavame na inštaláciu vane, demontáži sa podrobnejšie venovať nebudeme. Pristúpime teraz ku kroku inštalácie odpadu. Tú najlepšie urobíme tak, že vaňu otočíme dnom hore. Budú k tomu potrební najmenej dvaja silní ľudia. Akrylátová vaňa je oproti vaniam z iných materiálov relatívne ľahká, pritom stále veľmi odolná. Aj tak je bezmála dva metre dlhý a meter široký výrobok pre jedného človeka veľmi ťažkým bremenom k manipulácii.

Pod vaňu musíme umiestniť kartón alebo polystyrén, aby sa nepoškriabala. Pre inštaláciu odpadu použijeme rúrky odolné voči vysokej teplote. Sú k dostaniu v rôznych veľkostiach a šírkach. Zarezávacou pílou sa môžu skrátiť na požadovanú dĺžku, reznú hranu obrúsime pologuľatým pilníkom.

Potrubie formujeme pomocou kolienok a odbočiek. Snažíme sa pritom dosiahnuť ideálneho spádu zhruba 3 cm na 1 meter. Ak je spád väčší, môžu sa tvoriť usadeniny.

 

Nožičky

Nožičky držia vaňu v rovine a správnej výške. Bývajú výškovo nastaviteľné. Pomocou vodováhy je tak možné ich vyrovnať a nastaviť, aby všetko bolo perfektné. Ako vysoko by vaňa mala stáť? Medzi sifónom a podlahou by mala byť medzera asi 5 centimetrov.

Nožičky bývajú súčasťou balenia, ale niektorí výrobcovia ich dodávajú zvlášť. V oboch prípadoch nie sú nožičky priamo nasadené na vaňu. U akrylátovej vane, ktorú sme si v predchádzajúcom kroku položili dnom hore, ale nájdeme výstuhy pod nášľapnými a sedacími plochami. Tie sú vhodné práve pre prichytenie nožičiek. Pripevňujeme ich pomocou skrutiek.

Okrem toho, že vaňa musí stáť rovno, je dobré bezpečne zakryť jej bočné hrany a konštrukciu, na ktorej stojí. K tomuto účelu poslúžia akrylátové krycie panely alebo obmurovka následne obložená dlažbou.

 

Obkladanie...

Vaňa už je vo vodorovnej polohe, stojí na nožičkách. Umiestnili sme ju tiež do rohu, kde ju chceme mať. Teraz podľa montážneho návodu inštalujeme vaňový odtokový komplet. Tiež zafixujeme ovládacie koliesko odtokového kompletu.

Potom je potrebné posilniť stabilitu vane. Sú na to dva spôsoby. Ak chceme použiť akrylátové panely, označíme si na stenách rovinu bočných lemov vaní. Určíme, kde budú rozmiestené otvory pre plastové a kovové príchytky. Ich polohu nám prezradí montážny návod.

Hneď ako otvory vyvŕtame, pripevníme príchytky panelov. Nasleduje inštalácia čelného a bočného panelu, ktoré musia byť zlícované k sebe a tvoriť kryt v tvare písmena L. Ten pomocou úchytiek pripevníme k vani. Než umiestnime a pripevníme panely ku stene, nanesieme tenkú vrstvu sanitárneho silikónu do škár medzi vaňou, stenou  a panelmi.


...alebo obmurovanie?

Obmurovanie dá viac práce, ale vo výsledku vyzerá o niečo lepšie. Je dôležité k tomu použiť správne obklady, ktoré nenarušia jednotný vzhľad kúpeľne.

Vaňa sa nesmie obmurovať napevno bez možnosti „byť pružná“. Obmurovanie je totiž len akousi výplňou, nemá slúžiť ako nosná stena. Pri opravách je nutné, aby bolo možné vaňu vybrať bez toho, aby bolo obmurovanie zdemolované.

Pre obmurovanie sa odporúčajú pórobetónové priečkovky čiže tvárnice, s ktorými sa ľahko manipuluje. Vaňu najskôr naplníme vodou, aby bola dobre zaťažená. Vďaka tomuto kroku zároveň objavíme prípadné netesné miesta a chyby vo funkcii odpadov a prepadov.

Tvárnice musia presne priliehať medzi podlahou a hranou vane. Na všetky strany nanesieme maltu na murovanie a pripevňujeme ich jednu vedľa druhej, pokiaľ nie je vaňa obmurovaná. Obdĺžniková vaňa sa bude vždy obkladať jednoduchšie než vaňa asymetrická.

Tiež v tomto variante je vhodné po domurovaní vyplniť škáry sanitárnym silikónom. Ak je plocha väčšia, potom sa k slovu dostane montážna pena.

Pred prvým kúpeľom

Ak sa obkladanie alebo obmurovanie vydarilo, je práca v podstate hotová. Zostáva len namontovať vaňovú batériu. Tento krok je otázkou niekoľkých minút práce.

Bezpečnosť  je kľúčová. V blízkosti vane by nemali byť inštalované žiadne elektrické zariadenia.

Súvisiace produkty

3D model
201,99 € s DPH
Skladom 10 ks
Dnes odosielame
134,68 € s DPH
Skladom u dodávateľa
431,00 € s DPH
Skladom 1 ks
Dnes odosielame
3D model
270,81 € s DPH
Skladom 7 ks
Dnes odosielame
349,40 € s DPH
Skladom 2 ks
Dnes odosielame
3D model
295,10 € s DPH
Skladom 6 ks
Dnes odosielame
hore