Preskočiť na hlavný obsah

Ako opraviť škáry v kúpeľni

Kúpeľňa musí žiariť čistotou viac než ktorákoľvek iná miestnosť domácnosti. Bohužiaľ práve tu je údržba najnáročnejšia kvôli vysokej vlhkosti a prudkým zmenám teploty. Toto prostredie priťahuje nebezpečné organizmy. Aspoň čiastočne môžete kúpeľňu ochrániť účinným vetraním. Skôr či neskôr ale predsa len zistíte, že zariadenie interiéru vyzerá zašlo a volá po oprave.

Zub času býva najskôr vidieť na škárach, teda na ťažko dostupných miestach medzi dlaždicami a obkladmi. Súvislá čierna, ktorá tu vznikne, je vytvorená plesňou. Oprava škár v kúpeľni teda nie je len krokom k navráteniu pôvodného príjemného vzhľadu, ale tiež vyhnutie sa riziku ochorenia. 

Renovácia škár v kúpeľni: 1. čistenie

Sú dva spôsoby ako opraviť škáry v kúpeľni. Buď škáry len začistíte alebo ich vyplníte novou hmotou na škárovanie. Prvý postup je jednoduchší, ale musíte si byť istí, že pri stave, v akom škáry sú, čistenie naozaj postačí. Keď sú škáry vo všetkých miestach pevné bez drobiacich sa častí, potom si deň voľna v práci brať nemusíte. Pre čistenie škár v kúpeľni existuje niekoľko metód. Je na vás, akú si zvolíte. 

Parné čističe

Renovácia škár v kúpeľni je možná prostredníctvom starej dobrej pary. Parné čističe sú v súčasnosti trendom slovenských domácností, ich použitie je univerzálne. A vedia si poradiť aj s mastnotou a vodným kameňom zo škár. Pracujú totiž  na princípe vody a vysokého tlaku, ktorý menej zašlé nečistoty odstráni. Nie je nutné viac než niekoľkokrát prejsť kruhovou kefou na rovnakom mieste, prípadne pritlačiť tam, kde je špiny trošku viac.

parní čistič

Kašičky z kypriaceho prášku

Každý doma nemá parný čistič, preto ponúkame druhý variant, ako obnoviť škáry v kúpeľni. Dokonca si vystačíte len s tým, čo nájdete v komore. Do malej misky nasypte kypriaci prášok a vanilkový puding. Zmiešajte tieto ingrediencie spoločne s vodou a jedlou sódou. Následne sa chopte malej kefky a drhnite. Škár je veľa a drhnutie je prácne, ale keď si k tomu pustíte dobrú hudbu alebo zaujímavý podcast, upratovacie poobedie vám utečie ako voda. A čistá kúpeľňa za to bude stáť. 

Krieda

Babských receptov na čistenie škár v kúpeľni existuje mnoho. Ako poslednú zmieňme kriedu. Tá musí byť drvená, prípadne nastrúhaná na nejakom starom strúhadle a namočená v troške vody. Gazdinka a hospodár opäť potrebuje malú kefku a dosť trpezlivosti pri drhnutí. Skúsiť môžete rovnako oslavovanú metódu jadrového mydla naneseného na malej kefe na topánky. Tu musíte počítať so špinavou penou, ktorá sa bude na obkladoch tvoriť. Odstránite ju vlhkou handričkou. 

Renovácia škár v kúpeľni: 2. vytvorenie nových škár

Ak sa škáry drobia, nezostáva nič iné než prejsť k náročnejšej operácii – vytvoriť nové škáry. Na otázku, ako odstrániť staré škáry, existuje jednoduchá odpoveď – ostrým nožom. Buďte pri práci opatrní, aby ste nepoškodili obklady alebo horšie, neporezali sa do ruky. Očakávajte po odstránení škár veľký neporiadok v kúpeľni, preto radšej pred prácou rozložte na podlahu noviny. Prázdne miesta vyčistite a zbavte ich prachu a plesní a môžete prejsť na ďalší krok. 

Nové škáry môžete vytvoriť maltou na škárovanie, ktorá má dlhú životnosť. Navyše je pevná a tvrdá. Sú ale miesta v kúpeľni, na ktoré musíte aplikovať pružný silikón. Typicky je to v rohoch alebo okolo vane či umývadla. Silikón vyplňujete pomocou výtlačnej pištole – lepší spôsob jednoducho nie je. V záujme zachovania pravidelnej škáry označte jej smer krepovou lepiacou páskou a to po oboch stranách.

odstranění spár

Dobre zvážte tiež výber farby. Biela je skvelá voľba, inak by sme uprednostnili vždy svetlejší odtieň, než aký majú samotné obklady. Po vyplnení všetkých škár silikónom uhlaďte hubkou či plastovým hladidlom.

malta na spáry

Prečo sa má vlastne používať silikón? Obsahuje fungicídne zložky, ktoré likvidujú plesne, čo je práve napríklad vedľa vane žiadané. Počítajte ale s tým, že po niekoľkých rokoch tieto fungicídne látky strácajú účinok. 

 

silikon v koupelně

Súvisiace produkty

hore