Preskočiť na hlavný obsah

Ako sa vyznať v rozmeroch sprchového kúta?

  • 17. 1. 2022

Vyberáte nový sprchový kút, ale zo všetkých možných rozmerov sa vám už točí hlava? Pozrite sa, ako sa vyznať v rozmeroch sprchových kútov, a vyberte si ten najlepší pre vašu kúpeľňu.

Sprchové kúty sa právom stali obľúbenou súčasťou kúpeľní. Okrem perfektnej očisty sľubujú aj kúpeľnú starostlivosť. Ocenia ich nielen ľudia v produktívnom veku, ale aj rodiny s deťmi, seniori, či osoby s pohybovým hendikepom. Základom úspechu je však dôraz na správne rozmery sprchového kúta. Vyznáte sa v ponuke?

 

Rozmery sprchového kúta ovplyvnia aj jeho tvar

Lansanit_HHY11-4dn.jpg

Aby bol váš zážitok zo sprchovania čo najlepší, je dobré sa nad výberom sprchového kúta zamyslieť. Variantov, ako ho technicky i vizuálne uchopiť, je totiž relatívne dosť. Prvým krokom by malo byť vytýčenie priestoru, ktorý chcete sprchovému kútu venovať, a to vrátane voľby zásten a otvárania dverí.

Všeobecne platí, že minimálne rozmery sprchového kúta sú 80 x 80 cm. Popri samotných rozmeroch ovplyvňuje celkový pocit aj tvar vaničky.

Aké máte možnosti?

  • Štvorcová vanička – je klasickou voľbou pre kúpeľne štandardných rozmerov, obvykle poskytne dostatok voľnosti pohybu (veľmi obľúbené rozmery sprchového kúta v tomto variante sú 90 x 90 cm, ale na dodanie sú aj nadštandardy v podobe 150 x 150 cm).
  • Štvrťkruhová vanička – je vhodná do menších kúpeľní, prípadne tam, kde potrebujete ušetriť z nejakého dôvodu miesto, najčastejšie sa inštaluje do rohu.
  • Obdĺžniková vanička – príjemný luxus, ktorý skvele vynikne najmä vo veľkých kúpeľniach. Najčastejšie sa dopĺňa pevnými sklenenými zástenami alebo zástenou typu walk-in. Minimálne ponúkané rozmery sprchového kúta v obdĺžnikovom variante sú 100 x 80 cm, maximálne pohodlie získate pri rozmeroch 140 x 90 cm.
  • Asymetrická vanička – je variantom pre atypické kúpeľňové riešenia, a to ako pre malé, tak aj pre veľké miestnosti.

 

Nezabudnite na výšku sprchového kúta

Mnoho zákazníkov pri svojom výbere zabúda zohľadniť výšku sprchového kúta. Niektoré sprchové kúty sú totiž vysoké iba 175 cm, čo môže byť problém, ak máte v rodine niekoho 2 m vysokého. Nižšie sprchové zásteny ale môžu byť ideálne, ak žijete v podkrovnom byte a potrebujete sprchový kút umiestniť do skosených priečok.

Ak tento problém nemusíte riešiť, ideálna výška sprchového kúta sa pohybuje v rozmedzí od 190 cm do 200 cm, záleží ale aj na tom, či je zástena upevnená na vyššej vaničke, alebo stojí priamo na zemi.

sprchový kout lansanit

Dôležitá je tiež výška sprchovej vaničky

LYRA_sprchovy_kout1.jpg

Dôležitou súčasťou výberu je tiež výška sprchovej vaničky. Štandardná výška sa pohybuje medzi 3 až 20 cm. V modernom designe sa však čoraz častejšie využívajú nízke varianty (výška cca 1,5 cm), ktoré splynú s podlahou a dodávajú miestnosti elegantný vzhľad a vizuálnu čistotu línií. Nižšie vaničky zaisťujú jednoduchý vstup do sprchového kúta, a aj preto sú vhodné pre osoby s pohybovým hendikepom či seniorov. Špecialitou sú sprchové vaničky designované pre osoby na invalidnom vozíku. Hlboké vaničky (výška aj 30 cm) bývajú skvelým variantom do domácností, kde nie je priestor na vaňu. Nielenže ju ocenia deti, ktoré sa do nej pohodlne zmestia, ale je v nej možné bez ťažkostí opláchnuť aj domácich miláčikov.

Tip SANITINO: Neviete, ako vybrať vaničku do sprchy? Pozrite sa na náš článok Ako vybrať sprchovú vaničku.

 

Aké otváranie dverí sprchového kúta zvoliť

Ďalší z dôležitých aspektov, ktorý je potrebné pri výbere sprchového kúta zvážiť, je spôsob otvárania dverí. Aj to má na celkový pocit zo sprchovania veľký vplyv. Do malých kúpeľní sa hodia najmä posuvné dvere. Len je potrebné pamätať na fakt, že rozmery sprchového kúta sa ľahko zmenšia, pretože tu bude umiestnený posuvný mechanizmus. Alternatívou sú dvere zalamovacie, prípadne zhrňovacie. Dvere sa obvykle zalamujú alebo zhŕňajú dovnútra (voda z vnútornej strany kúta potom steká do vaničky, nie do priestoru kúpeľne).

sprchové kouty lansanit

Pri väčších kúpeľniach si môžete dopriať luxus otočných pivotových alebo pántových dverí, ktoré zaisťujú väčšie pohodlie a nezmenšujú priestor sprchového kúta. Obvykle sa otvárajú von. Alternatívou sú rôzne pevné zásteny, ktoré uchovávajú pocit voľnosti aj po vizuálnej stránke.

Súvisiace produkty

168,00 € s DPH
Skladom 1 ks
Odosielame v pondelok 4. 3.
155,29 € s DPH
Skladom 2 ks
Odosielame v pondelok 4. 3.
604,00 € s DPH
Skladom 1 ks
Odosielame v pondelok 4. 3.
hore