Preskočiť na hlavný obsah

Ako sa vyznať v rozmeroch vaní

  • 7. 3. 2022

Vyberáte novú vaňu, ale neviete akú veľkosť zvoliť? Od toho sme tu my! Poradíme vám, ako sa vyznať v rozmeroch vaní do kúpeľne.

 

Vaňa je pre mnohých synonymom relaxácie, odpočinku a snívania. Kúpeľ si spravidla dokážeme naplno vychutnať, pretože je príjemným kontrastom k súčasnej uponáhľanej dobe. Ako ale vybrať tú pravú vaňu? Základom je zvoliť správny tvar a rozmery vane. Ako na to?
 

Rozmery vane musia korešpondovať s kúpeľňou

VB_OBERON_2018_T8936.jpg

Základným parametrom pri výbere vane je samozrejme veľkosť a tvar kúpeľne. Dôležitý je tiež zámer, s ktorým si vaňu obstarávate – budete v nej kúpať deti? Chcete ju pre romantické večery vo dvojici? Chcete vaňu pre občasnú relaxáciu?

Je potrebné si tiež pripustiť, že spolu s vaňou sa zvýšia aj náklady na vodu (čím väčšia vaňa, tým viac vody budete potrebovať aj na kúpeľ detí „na dne“). Nesmiete tiež zabudnúť na odpovedajúcu pravidelnú údržbu, ktorá je s väčšou vaňou samozrejme časovo náročnejšia.

TIP SANITINO: Nechcete upratovaním vane tráviť zbytočne moc času? Obstarajte si vaňu so špeciálnou povrchovou úpravou Perl-Effekt, vďaka ktorej kvapky vody nezostávajú na povrchu, ale doslova sa skotúľajú do odpadu a odnášajú so sebou všetky nečistoty aj vápenaté častice. Tieto povrchy zároveň zaisťujú farebnú stálosť povrchu alebo dokonalý lesk.

 

Minimálne rozmery štandardných vaní

Ravak City bathtub image 2016(1).jpg

Rozmery vaní začínajú na dĺžke 120 cm (väčšinou je určená pre kúpeľ v sede), ale pre pohodlný kúpeľ štandardne vysokých osôb je vhodné začať na dĺžke 150 cm. Ak ste menšej postavy a vo vani si napríklad radi čítate, potom zvoľte vaňu skôr menšiu (150-170 cm). Osoby s výškou nad 180 cm by sa mali zamerať na rozmery vaní od 170 cm. Rovnaký rozmer sa hodí aj v prípade, že tu chystáte kúpať svoje deti a sem tam si spestriť všednosť partnerskou romantikou pri sviečkach.

Dôležitým parametrom je tiež šírka vane, minimálna začína na 70 cm, ale pohodlie získate od šírky 80 cm (pre jedného) a 90 cm (pre dvoch).

Ďalšou témou je hĺbka vane. Štandardná hĺbka je 40-45 cm (voľne stojaca vaňa cca 60 cm), ale pre osoby so špeciálnymi potrebami (seniori, hendikepovaní) je k dispozícii aj variant s hĺbkou 35 cm. Pre úplnosť uvádzame, že bežná výška inštalácie vane je 55 cm. Obvyklá kapacita vane je 180-220 litrov, ale existujú aj varianty s kapacitou 400+ litrov.

 

Asymetrické vane nielen pre malé kúpeľne

Ak je vaša kúpeľňa malá alebo tu chcete zbudovať aj samostatný sprchovú kút, nie je ešte nič stratené. Okrem štandardných tvarov sú totiž k dispozícii tiež asymetrické vane, ktoré sú napríklad skosené k jednej strane alebo majú rôzne výrezy k stene.

Kúpením atypickej vane zachováte všetky vlastnosti, ktoré požadujete a často svoju kúpeľňu ešte opticky zvýrazníte. Skosenie je obvykle k jednej strane: pravostranná/ľavostranná (nebýva možná obojstranná inštalácia). Zvoliť môžete oblé, ale aj hranaté línie vane, variantu určenú k obloženiu alebo s krycím panelom, s plochou na odkladanie alebo bez nej.

Ich rozmery začínajú obvykle na 150 x 80 x 40 cm. Pre pohodlný kúpeľ štandardne vysokej osoby zvoľte rozmery skôr 170 x 90 x 45 cm. Pri výbere asymetrickej vane si dajte pozor na umiestnenie odtoku, nech nie ste pri jej montáži nepríjemne prekvapení.

 

Rozmery rohových vaní a vane pre páry

Ak máte dostatok priestoru, môžete zvoliť aj rohovú vaňu. Výhodou je, že obvykle má aj „sedadlo“ alebo je viacstupňová. Nevýhodou potom, že zaberie relatívne veľa miesta a jej údržba je trošku náročnejšia. Minimálne rozmery rohovej vane sú 140 x 90 cm, ale pohodlný kúpeľ získate s rozmermi vane začínajúcimi na 160 x 105 cm. Práve rohová vaňa je vhodná aj pre kúpeľ vo dvojici.

Rohové vane sa obvykle obkladajú krycím panelom, nie sú teda zamurované ako je tomu u štandardných vaní. Ak plánujete kúpiť vaňu pre dvoch, zvoľte s dvomi identickými chrbtovými časťami a dajte si pozor, aby bol odpad uprostred. Pohodlné rozmery vane pre dvoch sú 190 x 90 cm.

 

Voľne stojace vane

Samostatnou kapitolou sú voľne stojace vane, ktoré dodávajú nádych luxusu nielen v moderných kúpeľniach, ale tiež v interiéroch v štýle retro. Voľne stojaca vaňa má svoje špecifické požiadavky na priestor, jej rozmery začínajú na 160 x 80 cm, ale za štandardné rozmery je možné považovať skôr 180 x 80 cm, pričom kapacita dosahuje cca 250-300 litrov. Obvyklá výška voľne stojacej vane začína na 60 cm. Veľmi často sú konštruované ako dvojmiestne a odpad býva v tomto prípade uprostred.

 

Čím svoj kúpeľ podporiť?

Vedľa výberu vane popremýšľajte aj nad ďalšími praktickými doplnkami. Veľmi dôležitá je tiež voľba vaňovej batérie. Podomietkovým variantom ušetríte miesto, termostatická batéria je bezpečná a regulácia prúdu aj teploty je vďaka nej jednoduchšia. K voľne stojacim vaniam potom zvoľte batériu na stenu alebo voľne stojacu.

Ak kupujete aj sprchu, nezabudnite na nástenný držiak, prípadne sprchovaciu tyč s pojazdným držiakom. Iste oceníte tiež zástenu, vďaka ktorej nebudete nútení po každom pobyte vo vani stráviť nerelaxačný čas upratovaním kúpeľne, obzvlášť ak sú v domácnosti deti. Zvoliť môžete pevné zásteny, ale aj skladacie, plastové aj sklenené, s rámom aj bez neho.

Pomocníkmi sú tiež držadlá, hlavne pre seniorov alebo hendikepovaných, vďaka ktorým sa bezpečne dostanú do vane aj z vane. Bonusom sú rôzne poličky, kam môžete umiestniť nielen potreby na umývanie, ale aj knihu či vonnú sviečku.

 

Ani vaňa nie je pre každého

V problematike vaní je potrebné zohľadniť tiež fakt, že ako všetko ostatné aj kúpeľ má svoje výrazné pre, ale tiež niekoľko proti. Aby ste si teda uchovali skvelé pocity, potom zohľadnite tieto obmedzenia:

  • Vaňa nie je vhodná v prípade blokácií chrbta. Pomáha suché teplo, nie horúci kúpeľ, pri ktorom dôjde síce k uvoľneniu, ale vy z vane už pravdepodobne nevyleziete.
  • Pozor by si mali dať osoby s diagnostikovanými problémami kardiovaskulárneho systému (napr. vysoký krvný tlak). Kúpeľ by mal byť kratší a voda nie príliš horúca.
  • Dlhá horúca vaňa nie je vhodná pre osoby trpiace cievnymi a žilovými problémami (napr. kŕčové žily alebo hemoroidy).
  • Kúpeľu sa vyhnite v prípade veľkej únavy.

 

Súvisiace produkty

296,44 € s DPH
Expedícia obvykle do 28 dní.
142,61 € s DPH
Expedícia obvykle do 8 dní.
209,62 € s DPH
Skladom 2 ks
Zajtra odosielame
288,94 € s DPH
Skladom 5 ks
Zajtra odosielame
hore