Preskočiť na hlavný obsah

Ako vybrať kúrenie do kúpeľne

  • 19. 5. 2021

Hľadáte vhodné kúrenie do kúpeľne, ale ste stratení v záplave ponúk? Náš nákupný radca vám pomôže s výberom vhodného produktu pre každú domácnosť. Či už hľadáte sušiak uterákov alebo zdroj tepla pre celú kúpeľňu, pomocou tohto článku svoj vhodný produkt určite nájdete.

Hľadáte vhodné kúrenie do kúpeľne, ale ste stratení v záplave ponúk? Náš nákupný radca vám pomôže s výberom vhodného produktu pre každú domácnosť. Či už hľadáte sušiak uterákov alebo zdroj tepla pre celú kúpeľňu, pomocou tohto článku svoj vhodný produkt určite nájdete.

Kúpeľňový radiátor je veľmi užitočný produkt, bez ktorého si svoju kúpeľňu veľa domácností nevie ani predstaviť. Denne na ňom sušia uteráky, ale využívajú ho tiež ako zdroj tepla. No povedzte sami, poznáte niečo horšie ako vyliezť z horúcej sprchy do studenej miestnosti?
 

       moderne radiatory do kupelne zehnder           moderne radiatory do kupelne

Ako teda vhodné kúrenie do kúpeľne vybrať?

 

Účel použitia kúpeľňového kúrenia

Zehnder_YSC-090-050dn3.jpg

Ako prvé si stanovte, či radiátor bude slúžiť len ako sušenie uterákov alebo zároveň ako zdroj tepla. Ak riešite vykurovanie kúpeľne pomocou podlahového kúrenia, môžete radiátor využiť len na sušenie uterákov a drobnej bielizne. V tomto prípade vás moc nemusí zaujímať tepelný výkon produktu.

Ak chcete kúpeľňové kúrenie využívať aj ako hlavný zdroj tepla v kúpeľni, je potrebné premýšľať aj nad tepelným výkonom produktu. Požadovaný tepelný výkon vám oznámi projektant, ale môžete si ho aj vypočítať podľa nasledujúceho vzorca:

novostavba: dĺžka x šírka x výška (objem v m3) x koeficient 40 = min. tepelný výkon
staršie stavby: dĺžka x šírka x výška (objem v m3) x koeficient 50 = min. tepelný výkon

Všeobecne môžeme povedať, že každý meter kubický potrebuje približne 60-100 wattov tepelného výkonu. Takže napríklad pri malej panelákovej kúpeľni si vystačíte s radiátorom s výkonom 700 W a veľkosťou okolo 45 x 120 cm.


Veľkosť kúpeľňového kúrenia  

Zehnder_VIT-150-050.jpg

Na veľkosti záleží a u kúpeľňového kúrenia to platí dvojnásobne! Výšku kúrenia môže ovplyvniť priestor v kúpeľni, ale tiež počet členov v domácnosti. Na našom e-shope SANITINO nájdete nízke radiátory s výškou okolo 300 mm, ale tiež rozmerné modely s výškou presahujúcou 1 800 mm.

Ako teda správnu výšku radiátoru podľa počtu členov v domácnosti vybrať?

  • Jednotlivec alebo 2členná rodina si vystačí s výškou kúrenia do 1 200 mm.
  • 3členná domácnosť bude potrebovať radiátor s výškou 1 300–1 600 mm.
  • 4členná rodina určite ocení radiátor s výškou 1 700-1 800 mm.

A aká by mala byť šírka radiátora? Optimálna šírka je okolo 600 mm, ale opäť platí pravidlo, že svoj výber musíte prispôsobiť priestoru kúpeľne. Čím širšie kúpeľňové kúrenie budete mať, tým rozmernejšie uteráky na ňom môžete usušiť.

 

Spôsob vykurovania  

Zehnder_MEP-180-040.jpg

Najväčšie úskalie kúrenia do kúpeľne predstavuje spôsob vykurovania. Rozlišujeme 3 spôsoby vykurovania:

Teplovodné vykurovanie – radiátor je pripojený na teplovodnú sústavu a funguje podobne ako ostatné radiátory v dome. Dá sa tiež regulovať pomocou termostatu. Z našej ponuky môžeme zmieniť napríklad série Zehnder Metropolitan Spa alebo Zehnder Metropolitan Bar.

Kombinované vykurovanie – vo vykurovacej sezóne prebieha vykurovanie teplovodné a mimo vykurovaciu sezónu elektrickou vykurovacou tyčou.

Elektrické vykurovanie – tieto radiátory výrobcovia dodávajú vrátane elektrickej vykurovacej tyče naplnenej vykurovacou kvapalinou pre pripojenie do el. siete 230 V. Elektrické vykurovanie ponúka napríklad séria Sapho Redondo.

 

Design radiátora do kúpeľne

Kúrenie do kúpeľne už dávno nie je len funkčnou záležitosťou. Stále viac domácností chce svoju kúpeľňu vyladiť aj po designovej stránke. A stále viac zákazníkov tieto radiátory umiestňuje aj do predsiene alebo do spálne. Tomu sa prispôsobila aj ponuka výrobcov.

Po designovej stránke môžete vyberať podľa niekoľkých kritérií:

  • Tvar kúrenia – rozlišujeme kúrenie pripomínajúce písmeno E, H alebo doskové ploché kúrenie.
  • Orientácia – radiátor môže byť zvislý alebo vodorovný. Vodorovný variant sa umiestňuje napríklad pod okno. 
  • Tvar rúrok – môže byť moderný hranatý alebo plochý, ale aj tradičný guľatý.
  • Povrch kúrenia – k dispozícii je elegantné chrómované vyhotovenie alebo tradičný biely design. Veľmi obľúbené sú aj farebné radiátory, ktoré môžu ladiť s obkladmi alebo s nimi vytvárať kontrast. Širokú škálu farieb ponúka napríklad značka Zehnder.
  • Vyhotovenie – najčastejšie sa stretávame s nástenným kúrením, ale obľúbené sú aj radiátory do priestoru, ktoré opticky oddelia napríklad umývadlo od sprchového kúta.
  • Materiál – medzi najčastejšie materiály pre výrobu kúrenia do kúpeľne patrí oceľ, hliník či nehrdzavejúca oceľ, ale môžete sa stretnúť aj s designovými modelmi, ktoré sú vyrobené zo skla alebo z ďalších materiálov.


Príslušenstvo ku kúpeľňovým radiátorom

Podľa druhu kúpeľňového kúrenia budete potrebovať tiež príslušenstvo – záslepky, nemrznúcu zmes, zverné šróbenie, pripojovacie súpravy a ďalšie.

TIP SANITINO: Kúpeľňový radiátor môžete doplniť o háčiky, dvojháčiky alebo vešiaky na bielizeň. Získate tým možnosť pohodlne sušiť viac uterákov alebo drobnej bielizne.

V našej ponuke SANITINO nájdete kvalitné kúrenie do kúpeľne od značiek AQUALINE, SAPHONovaservis. Nechýbajú ani designové kúpeľňové radiátory od švajčiarskej značky Zehnder.


Hľadáte inšpiráciu?

Majte prehľad o novinkách a akciách na e-shope SANITINO – odoberajte náš newsletter alebo sa staňte fanúšikom našich sociálnych sietí. K dispozícii máme Facebook, InstagramPinterest.

Zaujímavé videá nájdete tiež na našom YouTube SANITINO.

hore