Preskočiť na hlavný obsah

Budujete novú kúpeľňu alebo rekonštruujete starú? Chcete v nej sprchový kút? Pripravte sa, že príde okamžik, kedy sa budete rozhodovať, či zvolíte sprchovú vaničku alebo sprchový žľab. Aké sú možnosti, výhody a nevýhody oboch variant? Poďte sa s nami na nich pozrieť.

Vyberáte sprchovú kút? Najskôr prihliadnite k dispozíciám stavby – ako je kúpeľňa veľká, či staviate novostavbu alebo plánujete rekonštrukciu, či bývate v rodinnom dome alebo v byte. Je to dôležité predovšetkým preto, aby sa vám sprchovací kút do interiéru hodil a vošiel.

Dôležité sú aj ďalšie faktory – či chcete mať v kúpeľni práčku, jedno umývadlo alebo dvojumývadlo, či plánujete tiež vaňu alebo len sprchový kút, na akú stranu sa budú otvárať dvere do kúpeľne, kde budú zrkadlá, svetlá a pod.

Nakoniec nájdite pre sprchový kút najvhodnejšie miesto a pamätajte na dostatok vnútorného priestoru, aby ste sa mohli pohodlne otočiť pre šampón.

Sprchový kút môžete inštalovať buď na vaničku alebo na dlažbu.

Sprchová vanička alebo dlažba?

Sprchová vanička je stále rozšírenejším riešením než sprchový žľab. Opticky oddeľuje sprchový kút od zvyšku kúpeľne a zabraňuje vytekaniu vody do priestoru. Je ideálnou voľbou v prípade, že nemôžete z rôznych dôvodov stavebne zasahovať do podlahy. Oceníte ju preto napríklad pri rekonštrukcii kúpeľní v panelových bytoch.

Sprchový kút s vaničkou 

Tvar sprchových vaničiek

Na trhu objavíte mnoho tvarov sprchových vaničiek – štvorec, obdĺžnik, polkruh.

Ravak_XA037711010dn2.jpg

Materiály sprchových vaničiek

Pestrý výber nájdete aj v materiáloch – môžete si vybrať:

  • vaničky z liateho mramoru - sú vysoko kvalitné a pri dotyku bosou nohou veľmi príjemné.
  • vaničky z akrylátu - sú naproti tomu najrozšírenejším variantom a zákazníkov lákajú svojou priaznivou cenou. 
  • vaničky z keramiky 
  • vaničky zo smaltu 

Výška sprchových vaničiek

Sprchové vaničky sa vyrábajú v rôznych stavebných výškach. 

  • Plytká vanička pôsobí veľmi štýlovým a designovým dojmom. Najnižšia vanička má výšku zhruba 3 centimetre, a tak takmer splynie s podlahou. Je vhodná obzvlášť pre seniorov a ľudí s pohybovým obmedzením. 
  • Hlboká sprchová vanička je kompromisom medzi vaňou a sprchou. Deti sa do nej ľahko vojdú a je pre nich miestom skvelej zábavy. 

 Výhody sprchových kútov s vaničkou

Výhody  Vanička sa ľahko udržuje ‒ má hladký povrch, takže ju vyčistíte bežnými prostriedkami a potom len opláchnete vodou.
Výhody  Jednoducho na ňu zoženiete sprchový kút.
Výhody  Inštalácia je jednoduchá  – položíte ju na dlažbu, zasilikónujete a je to.

Na čo si dať pozor:

  • Kvalitne odvedená práca je základ. Za zle inštalovanú vaničku zateká voda, čo je ideálne prostredie pre pleseň. Statný muž ju môže dokonca prešliapnuť. V tomto prípade sa nesnažte vyriešiť situáciu heslom čím viac silikónu, tým lepšie, ale obráťte sa na firmu, ktorá vám vaničku inštalovala. 


Sprchový kút bez vaničky (na dlažbu)

Geberit_154.441.QC.1dn3.jpg

Priznajme si to na rovinu – sprchový kút umiestnený na dlažbu je elegantné a designové riešenie moderných kúpeľní. Razom pôsobí luxusne, je tak priamo súčasťou kúpeľne, jednoducho s ňou splynie a opticky zväčší jej priestor.

Spádovanie sprchového kúta na dlažbu

U sprchové žľabu je dôležité ho vhodne umiestniť a správne vyspádovať podlahu – hlavne preto, aby voda nestekala do zvyšku kúpeľne. Dajte si pozor, či vôbec žľab do kúpeľne môžete umiestniť. Spádovanie sprchového kúta a samotný odtokový žľab so sifónom vyžadujú miesto v podlahe a pri realizácii je nutné ísť do určitej hĺbky.

Výhody odtokového žľabu:

Výhody  Je elegantný a designový 
Výhody  Aj obyčajne zariadená kúpeľňa razom pôsobí luxusnejším dojmom.
Výhody  Odtokovým žľabom rýchlejšie odtečie voda.

Na čo si dať pozor:

  • Dôležité je u neho správne spádovanie – dodržte preto postup centimeter spádu na meter dlažby.
  • Pozornosť venujte aj dobre vyhotovenej hydroizolácii.

  

Konštrukcia sprchového kúta

Rámové sprchové kúty

Majú dookola rám. Naspodku je pevný rám zhruba 5 cm vysoký, aby na dlažbu netiekla voda.

Bezrámové sprchové kúty

Tvorí ich prevažne sklo. Na spodnej hrane skla je umiestnené zástavkové tesnenie. Pod ním by však voda mohla tiecť na dlažbu, a tak je dôležité, aby ste na sklo ešte nalepili hliníkovú lištu vysokú 5 mm až 1 cm.  Záleží, aký typ sprchového kúta si vyberiete. 

Tvar sprchového kúta

Ravak 10° 10DP2+10PS 2017.jpg

Existujú tieto tvary sprchových kútov:

  • Štvrťkruhové– predávajú sa stále najčastejšie.
  • Štvorcové
  • Obdĺžnikové
  • Päťuholníkové
  • Dvere do niky – tri steny sú vymurované a kúpite si len predné dvere.

 

Rozmery sprchového kúta

ROZMERY.jpg

Štandardná šírka dverí sprchových kútov sa pohybuje od 70 cm do 180 cm. Zvážte však šírku dverí 70 cm. Pohyb v sprchovom kúte je potom o trochu náročnejší  – obzvlášť pre veľkých chlapov.

Zákazníci najčastejšie vyberajú rozmery 80x100 cm a 90x100 cm. Stále obľúbenejšie sú tiež obdĺžnikové zásteny s rozmermi 90x140 cm.

Ak sa vám štandardné rozmery nehodia, môžete si objednať sprchový kút vyšší, širší, skosený, so skrátenými bočnými stenami apod.

 

Spôsob otvárania sprchového kúta

  • Posuvné (dvojdielne, trojdielne, štvordielne)
  • Krídlové (jednokrídlové, dvojkrídlové, s pevnou stenou v rovine)
  • Zalamovacie   

Vyhotovenie výplní a sprchového kúta

jak-vybrat-sprchovy-kout.jpg
  • Plastová výplň - skôr sa predávala veľa, dnes sa predáva výnimočne.
  • Sklenená výplň - je kvalitnejšia, lepšia, opticky nezmenší kúpeľňu, vyniknú obklady, listely, sprchová batérie apod.

Základom je číre sklo. Vybrať si ale môžete aj dekorované sklá s rôznymi štruktúrami – štvorčekmi, vodnými kvapkami, krupičkami a pod., zrkadlovépieskovébronzové sklá atď. 

Sklá môžu byť ošetrené špeciálnou povrchovou úpravou, ktorá znižuje usadzovanie nečistôt a vodného kameňa - takže na nich nezostávajú kvapky vody, pretože stečú dole. Neznamená to však, že už ich nemusíte čistiť. Postačí vám ale len voda a handrička alebo bežné čistiace prostriedky.

 

Typy povrchových úprav

  • Bez povrchovej úpravy.
  • S dočasnou povrchovou úpravou – časom sa zmyje a budete ju musieť špeciálnym prostriedkom obnoviť.
  • S trvalou povrchovou úpravou – zničiť by ju mohol jedine čistiaci piesok alebo iný abrazívny prostriedok. Inak vydrží navždy.

Pozrite sa na sprchové kúty v našej ponuke alebo si nechajte poradiť od našich odborníkov. Inšpirovať sa môžete aj na našom Facebooku alebo Instagrame

 

hore