Preskočiť na hlavný obsah

Ako vybrať umývadlo do kupelne

 • 30. 12. 2018

V kúpeľni strávite najviac času u umývadla. Vyberajte ho teda nielen podľa vzhľadu, ale predovšetkým podľa funkčnosti a pohodlia. Viete, aké existujú typy a tvary? Čo je dôležité a na čo si dať pozor? Prevedieme vás svetom umývadiel a pomôžeme vám nájsť najvhodnejší variant

Skôr ako sa vydáte na prehliadku všetkých umývadiel na trhu, premyslite si celkový koncept kúpeľne – koľko máte voľného miesta, kam chcete umývadlo nainštalovať či aký štýl sa vám páči. Dôležité je, aby umývadlo ladilo s celkovým zariadením kúpeľne a s jej veľkosťou.

Typy umývadiel

BH7012dn2.jpeg
 • Závesné umývadlá (klasické) -  patria k najpopulárnejším a najpredávanejším typom umývadiel. Sifón môžete skryť za stĺp alebo polostĺp.
 • Nábytkové umývadlá – ich súčasťou je skrinka pod umývadlo. Od klasických umývadiel sa líšia tvarom a sú čiastočne glazúrované, aby na nich skrinka držala.
 • Zápustné umývadlá (pod dosku) – sú elegantné a štýlové. Hodia sa predovšetkým do veľkých kúpeľní, v ktorých lepšie vyniknú. Môžete ich zapustiť do dosky viac vedľa seba. Sú najpraktickejšie na upratovanie, pretože vás nikde nečakajú zákerné záhyby.
 • Polozápustné umývadlá – sú ideálnou voľbou pre všetkých, ktorí si potrpia na design a hľadajú netradičné riešenie, ktoré nemá každý.
 • Umývadlové misy (na dosku) – okúzlia vás svojím vzhľadom. Premenia každú kúpeľňu v štýlovú miestnosť. Vybrať si môžete keramické, sklenené, ale i napríklad kamenné.

 

NAŠA RADA: Pamätajte si, že všetky nábytkové umývadlá môžu byť závesné, ale nie všetky závesné umývadlá môžu byť nábytkové. Často sa totiž stáva, že si zákazníci kúpia klasické umývadlo a potom ťažko hľadajú najvhodnejšiu skrinku.

Ďalšie rozdelenie umývadiel:

 • Bezotvorové umývadlá – hodia sa k nástennej umývadlovej batérii.
 • Jednootvorové umývadlá – pripevníte k nim stojankovú umývadlovú batériu.
 • Umývadlá s prepadom - prepad slúži ako bezpečnostná poistka proti vytopeniu domácnosti a susedov. Ak teda niekto z rodiny zabudne zatvoriť kohútik, voda z umývadla nepretečie. Ďalšou výhodou je, že môžete v umývadle pohodlne prať bielizeň.
 • Umývadlá bez prepadu – sú vzhľadovo krajšie. Nemajú však poistku proti pretečeniu vody, a preto odporúčame kúpiť si k nim neuzatvárateľnú odtokovú súpravu.

Tvar umývadiel

Tvar umývadla zlaďte s celkovým designom kúpeľne. Ak napríklad dávate prednosť ostrejším hranám, vyberte si hranaté umývadlo.

Najpopulárnejším tvarom umývadla je polkruh. Je ergonomické a jednoducho sa udržuje. Vybrať si môžete aj tvar elipsy, štvorcové, obdĺžnikové a ďalšie. Do veľmi malých kúpeľní sa hodia umývadlá rohové. Ušetríte s nimi priestor.

Materiál umývadiel

Okrem najpopulárnejšej keramiky si môžete vybrať umývadlá sklenené, kamenné alebo z liateho mramoru. Každý z týchto materiálov sa líši nielen vzhľadom, ale aj cenou a spôsobom údržby.

NÁŠ TIP: Vyberte si keramické umývadlá so špeciálnou povrchovou úpravou, po ktorej stečú kvapky vody rýchlejšie a netvorí sa na nich toľko vodný kameň. Ľahšie sa tiež udržujú a čistia. Pozor však na používanie abrazívnych čistiacich prostriedkov, ktorými by ste mohli špeciálnu povrchovú úpravu zničiť. Umývadlo stačí jednoducho umyť čistou vodou, pretrieť vlhkou bavlnenou handričkou a vyleštiť do sucha.

Rozmery umývadla

Vyberte si umývadlo, do ktorého sa vám zmestia ruky bez toho, aby voda striekala von. Pohodlnejšie sa k nemu postavíte, keď zachováte aspoň 80 cm voľného priestoru pred umývadlom. Záleží však samozrejme na vašej telesnej konštitúcii.

 • Štandardné umývadlo má šírku 50-65 cm a hĺbku 42-50 cm. Zákazníci ho kupujú najčastejšie.
 • Do malých kúpeľní vyberte umývadlá široké 50-55 cm. 
 • Do priestorných kúpeľní zvoľte modely so šírkou 80-100 cm, prípadne dvojumývadlo.
 • Na toalety sa hodia predovšetkým umývadielka. Majú obvykle šírku od 35 cm a hĺbku od 22 cm.

Úložné priestory v kúpeľni

Málokto si vystačí v kúpeľni len s kefkou na zuby a pastou, a preto sú dôležité aj úložné priestory. Rozmyslite si, či chcete kozmetické prípravky vystaviť alebo naopak skryť do skrinky.

  keramické umývadlá Villeroy & Boch

Na výber máte tieto možnosti:

 • Závesné umývadlo s voľne stojacou skrinkou
 • Nábytkové umývadlo, pod ktorým je pripevnená skrinka
 • Umývadlová doska s priestorom okolo umývadla.

Pozrite sa na umývadlá v našej ponuke alebo si nechajte poradiť od našich odborníkov. Inšpiráciu hľadajte tiež na našom Instagrame alebo Pintereste.

hore