Preskočiť na hlavný obsah

Ako vybrať umývadlovú batériu

  • 17. 4. 2021

Umývadlová batéria patrí k najpoužívanejším vodovodným batériám v celej kúpeľni. Všetci ju používame niekoľkokrát denne – keď si čistíme zuby, keď si umývame ruky po použití toalety alebo keď splachujeme spadané vlasy do odpadu umývadla. Viete, ako vybrať tú najvhodnejšiu a nestratiť sa v pestrej ponuke?

Vybrať správnu umývadlovú batériu je jednoduché – keď presne viete, čo hľadáte a chcete. Ak ale váhate, aký štýl sa vám páči alebo neviete podľa akým kritérií umývadlovú batériu vlastne vyberať, dajte si trochu času navyše a prečítajte si naše rady a odporúčania. Ukážeme vám, čo trh ponúka a na čo sa pri výbere zamerať.

Čo je pri výbere umývadlovej batérie dôležité?

Vzhľad a štýl umývadlovej batérie

titulka_2.jpg
edge.jpg

V priebehu vyberania umývadlovej batérie vychádzajte predovšetkým z toho, aký máte v kúpeľni tvar a typ umývadla – k hranatému umývadlu sa hodí batéria s kubickými tvarmi, k umývadlu na dosku hľadajte batériu pre umývadlovú misu. Zároveň vyberajte všetky vodovodné batérie vždy z rovnakej série, aby sa k sebe na pohľad hodili.

Svoju úlohu hrá aj design a štýl kúpeľne – modernej kúpeľni v minimalistickom štýle pristane moderná batéria, do kúpeľne v industriálnom štýle vyberajte retro umývadlovú batériu. Ak si potrpíte na luxus, poobhliadnite sa po designových batériách.

Kvalita a značka umývadlovej batérie

Umývadlové batérie by mali byť nielen krásne, ale tiež kvalitné a praktické. Popredné renomované značky – napríklad GROHE, hansgrohe, Hansa, Kludi, Novaservis, Paffoni alebo Ideal Standard – vyrábajú kvalitné, štýlové a designové umývadlové batérie, ktoré dokreslia celkový vzhľad vašej kúpeľne a budú vám slúžiť veľa rokov.

Montáž umývadlovej batérie

  • Nástenné umývadlové batérie – jednoducho ich inštalujete na stenu
  • Stojankové umývadlové batérie – upevníte ich na umývadlo
  • Stojankové viacotvorové umývadlové batérie – upevníte ich na umývadlo, avšak kohútiky nie sú súčasťou umývadlovej batérie
  • Podomietkové umývadlové batérie – inštalujete ich na stenu pod omietku

Typ umývadlovej batérie

  • Umývadlová batéria s výpusťou – súčasťou batérie je výpusť, ktorú ovládate ťahadlom za batériou alebo takzvaná click-clack výpusť, ktorú stačí zatlačiť na vrchnej časti odtokovej súpravy v umývadle.
  • Umývadlová batéria bez výpuste – výpusť nie je súčasťou batérie, je preto dôležité si ju objednať samostatne.  

Umývadlové batérie Paffoni       Umývadlové batérie kludi ameo       Umývadlové batérie grohe

Ovládanie umývadlovej batérie

Páková umývadlová batéria ‒ je praktickejšia, jednoduchšia na ovládanie a úspornejšia než kohútiková batéria, pretože si ľahšie a rýchlejšie namiešate teplotu vody.

Kohútiková umývadlová batéria  hodí sa do zariadení v retro štýle, do kúpeľne v industriálnom štýle alebo v štýle Provence, na chaty a chalupy a pod.

Bezdotyková (infračervená) umývadlová batéria ‒ výhodou je vysoká úroveň hygieny. Nemusíte siahať na páku batérie ani stlačiť akékoľvek tlačidlo – stačí sa priblížiť k infračervenému senzoru a voda tečie tak dlho, ako si nastavíte.

Povrchové úpravy umývadlovej batérie

Základom je mosadz ošetrená rôznymi povrchovými úpravami.

Cover_Light exclusive edition_HRC.jpg

Základné varianty:

  • chróm
  • vzhľad nerezový

Farebné varianty:

Biela umývadlová batéria alebo čierna umývadlová batéria – tieto batérie sú vyrobené z mosadze. Na ňu sa nanesie špeciálny lak. Výhodou je, že na bielej batérii nie sú vidieť zaschnuté kvapky vody ani usadený vodný kameň.

Farebné varianty s technológiou PVD – s batériami farbenými pomocou unikátnej technológie PVD (depozícia z plynnej fáze) prišla na trh napríklad značka GROHE vo svojej kolekcii GROHE SPA Colours. Technológia je založená na princípe nanášania tenkých, napriek tomu veľmi tvrdých vrstiev kovu a keramiky vo vákuu na už pochrómovanú batériu. Takto ošetrená batéria má žiarivé farby, luxusný design a skvelé mechanické vlastnosti – trikrát vyššia tvrdosť než chróm a desaťkrát vyššia odolnosť voči korózii a poškriabaniu.

GROHE však nie je jedinou značkou, ktorá farebné varianty ponúka. Sú nimi aj značky hansgrohe a AXOR.


Unikátne technológie umývadlových batérií

Kvalitné renomované značky vyrábajú vodovodné batérie s unikátnymi technológiami.

Patria medzi nich:

Technológia na úsporu vody – s technológiou na úsporu vody ušetríte až 50 % vody a energie. Úspornú batériu poznáte tak, že keď do prúdu vody vložíte ruku, voda nikde okolo nestrieka. Bežnou batériou pretečie za minútu asi 10 litrov vody. Úspornou batériou pretečie za minútu zhruba 5,8 litrov vody. Najúspornejšie batérie ponúkajú však aj 3,5 litrov (na sile prúdu pritom rozdiel nepoznáte, pretože úsporný perlátor vodu prevzdušní). Úsporné batérie ponúkajú napríklad značky GROHE, hansgrohe, HansaKludi.

Ďalším variantom je tzv. technológia studeného štartu – ovládanie batérie sa od ostatných batérií líši tým, že sa rukoväť neotáča doprava. Začína sa v strednej polohe, v ktorej tečie výhradne studená voda (batéria v strednej polohe vodu nemieša). Tá potečie až vtedy, akonáhle otočíte páku doľava. Tým ušetríte až 50 % energie. Túto technológiu ponúkajú pod rôznymi názvami napríklad značky GROHE, hansgrohe alebo Ideal Standard.

Technológia pre plynulé a presné ovládanie páky batérie – táto technológia zaručí plynulé a presné ovládanie páky po celú dobu životnosti batérie. Páka batérie len tak nezatuhne a ani sa nezačne kývať.

Technológia pre trvale žiarivý povrch – povrch batérie je žiarivo lesklý a neopotrebuje sa ani po mnohých rokoch používania. Navyše je odolnejší aj voči poškriabaniu. Ďalšou výhodou je, že ho jednoducho vyčistíte.

Umývadlové batérie Kludi bozz

 

Keramická kartuša do umývadlových batérií

Kartuša patrí k najdôležitejším súčastiam každej batérie. Jedná sa o mechanizmus, ktorý slúži k miešaniu studenej a teplej vody.

Dajte pozor, aby bola vyrobená precízne a z kvalitných materiálov. Potom vám batéria vydrží fungovať mnoho rokov a jej páka nezatuhne a ani sa nezačne kývať.

Odporúčame renomovaných výrobcov akými sú GROHE, hansgrohe, Hansa, Kludi, Novaservis, Paffoni, Ideal Standard a ďalší.

Vyberte si u nás umývadlovú batériu podľa svojich predstáv. Ak s výberom váhate, nechajte si od nás poradiť. Pošlite nám email na poradenstvo@sanitino.sk alebo zavolajte na telefónne číslo +421 233 056 363.

Pravidelná dávka inšpirácie!

Chcete pravidelne posielať novinky a trendy zo sveta kúpeľní? Prihláste sa k odberu nášho newsletteru alebo sa staňte fanúšikom našej stránky na Facebooku, Pintereste alebo Instagrame.

Súvisiace produkty

55,13 € s DPH
Skladom 95 ks
Odosielame v pondelok 4. 3.
90,22 € s DPH
Skladom 43 ks
Odosielame v pondelok 4. 3.
60,89 € s DPH
Skladom 75 ks
Odosielame v pondelok 4. 3.
98,89 € s DPH
Skladom 17 ks
Odosielame v pondelok 4. 3.
47,16 € s DPH
Skladom 2 ks
Odosielame v pondelok 4. 3.
88,66 € s DPH
Expedícia obvykle do 21 dní.
115,13 € s DPH
Expedícia obvykle do 25 dní.
236,36 € s DPH
Skladom 22 ks
Odosielame v pondelok 4. 3.
hore