Preskočiť na hlavný obsah

Ako vybrať vaňovú batériu

  • 29. 4. 2021

Rozhodli ste sa v kúpeľni pre vaňu namiesto sprchového kúta? Vyberte si k nej aj správnu vaňovú batériu. Pri výbere hrá úlohu mnoho faktorov – napríklad typ vaňovej batérie, jej montáž, spôsob ovládania a farebné vyhotovenie. Dôležitý je aj design, aby ladila s ostatným vybavením v kúpeľni. Viete, ako vybrať tú najlepšiu a najvhodnejšiu vaňovú batériu? Poradím vám ako na to.

Pred nákupom vaňovej batérie najskôr odmerajte rozstup batérie, aby ste neskôr nemuseli prevŕtať obklady. Najpredávanejším rozmerom je 150 mm, ale zákazníci, ktorí rekonštruujú kúpeľňu, často hľadajú aj rozmer 100 mm.

Čo je pri výbere vaňovej batérie dôležité?
 

Typ vaňovej batérie

vanová baterie GROHE.jpg
Termostatické batérie udržujú teplotu, ktorú si nastavíte. | Foto: GROHE

Klasická vaňová batéria

Klasická vaňová batéria je tá, ktorú všetci dobre poznáme. Je nástenná alebo podomietková a ovláda sa pomocou páky alebo kohútikov.

Termostatická vaňová batéria

Termostatická vaňová batéria funguje ako klasická vaňová batéria. Vodu však mieša omnoho rýchlejšie a udržuje teplotu, ktorú si nastavíte. Teplotu vody nezmení ani keď niekto z rodiny spláchne toaletu alebo zapne práčku. Jej výhodou je tiež bezpečnostná detská poistka, ktorú musíte stlačiť, aby ste zvýšili teplotu vody. Tým chráni pred obarením.

NÁŠ TIP: Vyberte si set vaňovej batérie so sprchou, ktorého súčasťou je vaňová batéria, ručná sprcha aj hadica.


Vzhľad a štýl vaňovej batérie

Vaňovú batériu vyberajte podľa toho, aký máte doma typ a tvar vane – napríklad vaňová batéria na podlahu sa hodí k voľne stojacej vani a pod.

Všeobecne platí jednoduché a napriek tomu dôležité pravidlo – všetky vodovodné batérie vyberajte do kúpeľne z rovnakej série, aby sa k sebe designovo hodili. Jedine tak bude celkový koncept kúpeľne vyzerať ucelene.

Vaňovú batériu ale nevyberajte len podľa vzhľadu. Pozornosť venujte aj kvalite a unikátnym technológiám. Tieto parametre spĺňajú napríklad renomované značky GROHE, hansgrohe, Kludi, HANSA, Ideal Standard, SAPHO, Novaservis alebo Paffoni. V ich ponuke nájdete veľa kvalitných, precízne vyrobených a štýlových vaňových batérií, ktoré vyladia vzhľad vašej kúpeľne k dokonalosti.

Veľmi obľúbené sú aj designové vaňové batérie AXOR alebo Keuco, ktoré sú síce drahšie, ale vašej kúpeľni dodajú nádych luxusu a elegancie.

 Montáž vaňovej batérie

V našej ponuke nájdete napríklad:

podomítkové těleso GROHE.jpg

Nástenné vaňové batérie

Nástennú batériu jednoducho upevníte na stenu. Pred nákupom odmerajte starostlivo rozstup, nech batériu nemusíte vrátiť späť.

Podomietkové vaňové batérie

Podomietková vaňová batéria je štýlovým riešením a veľmi bezpečným variantom, pretože sa ani vy ani vaše deti nedopatrením neudriete o kohútik batérie. Jedná sa však o finančne nákladnejšie riešenie, pretože budete potrebovať montážne teleso. K tejto batérii si môžete zvoliť buď vybavenie pre napúšťanie vody prepadom alebo vaňovú vpusť.

Keuco_51130010100dn2.jpg
Vodovodná batéria na okraj vane pôsobí elegantne a luxusne. | Foto: Keuco

Vaňové batérie na okraj vane

Pamätáte si na scénu z filmu Pretty Woman, ako si Viven vo vani plnej peny falošne spieva? Drží sa u toho za kohútik batérie na okraji vane. Tento variant vaňovej batérie si vyberajú zákazníci, ktorí hľadajú luxusné a netradičné riešenie. Výhodou je elegantný a štýlový vzhľad. Nevýhodou je, že sa nezaobídete bez vŕtania do vane, čím ju znehodnotíte.

Vaňové batérie na podlahu

Vaňová batéria na podlahu dopĺňa voľne stojacu vaňu, ktorá sama o sebe stojí v priestore a v kúpeľni tvorí luxusný a designový prvok. Obstarávacia cena tejto batérie je oproti ostatným batériám o dosť vyššia, ale výsledok stojí za to. K batérii na podlahu budete potrebovať aj správne montážne teleso.

NÁŠ TIP: Viete, že podomietkovú vaňovú batériu využijete aj v sprche? Vaňová batéria pod omietku umožňuje ovládanie a prepínanie dvoch koncových zariadení. Je vhodná ako riešenie pre sprchový kút vybavený hornou a ručnou sprchou, prípadne tiež k vani ako riešenie napúšťania a ručnej sprchy. Nezabudnite si k nej kúpiť aj odpovedajúce montážne teleso od rovnakej značky, inak vám batéria nebude fungovať.

Ovládanie vaňovej batérie

190211_PI_KLUDI_ZENTA_SL_07.jpg

Páková vaňová batéria

Ovládať pákovú vaňovú batériu je jednoduchšie než ovládať kohútikovú batériu. Ľahšie si s ňou namiešate vodu a je úspornejšia. Skrátka je praktickejšia aj modernejšia.

Kohútiková vaňová batéria

Táto verzia ovládania vaňovej batérie sa hodí do interiérov zariadených v retro štýle alebo napríklad do kúpeľne v štýle provence. Užijete si ju aj na chalupe či chate.

Tlačidlová termostatická vaňová batéria

Oceníte na nej predovšetkým pohodlné ovládanie – nemusíte zložito nastavovať správnu teplotu vody, stačí jednoducho stlačiť tlačidlo.


Povrchové úpravy vaňovej batérie

Základom každej vodovodnej batérie (a teda aj vaňovej) je mosadz. Následne ju v priebehu výroby výrobca ošetrí rôznymi povrchovými úpravami.

Medzi základné varianty patrí:

  • chróm
  • vzhľad nerezový

Môžete si vybrať aj farebné varianty:

  • Biela vaňová batéria – je vyrobená z mosadze ako ktorákoľvek iná vodovodná batéria. Následne sa na ňu vo výrobe nanesie špeciálny lak. Ten sa pre zaujímavosť využíva aj v automobilovo priemysle. Biela vaňová batéria má jednu výhodu – ľahšie sa udržuje a čistí a nie sú na nej vidieť zaschnuté kvapky vody ani vodného kameňa.
  • Farebné varianty pomocou PVD – túto technológiu využíva napríklad značka GROHE vo svojej kolekcii GROHE SPA Colours. Na batérie sa vo vákuu nanesie tenká, napriek tomu veľmi tvrdá vrstva kovu a keramiky (0,2‒0,4 μm). Batérie sú následne veľmi lesklé a desaťkrát odolnejšie proti poškriabaniu a korózii, čistiacim prípravkom alebo trebárs pôsobeniu morského vzduchu. Širokú ponuku farebných vaňových batérií ponúkajú aj značky hansgrohe a Axor.


Špeciálne technológie vaňových batérii

Kvalitné renomované značky prichádzajú na trh s vodovodnými batériami vybavenými rôznymi špeciálnymi technológiami. Tieto batérie sú preto v mnohých ohľadoch unikátne.

Medzi špeciálne technológie sa radí:

Technológia pre hladké a plynulé ovládanie ‒ pákou batérie ľahko otočíte aj po mnohých rokoch používania. Môžete si byť istí, že páka batérie len tak nezatuhne a nebude sa kývať.

Technológia pre žiarivý povrch – takto ošetrené batérie sú veľmi lesklé a ich povrch sa nepoškodí a neopotrebuje ani za mnoho rokov. Ľahko ho vyčistíte a je mnohonásobne odolnejší proti poškriabaniu.

Vaňové batérie Hansa

NAŠA RADA: U vaňovej batérie nehľadajte funkciu pre úsporu vody a energie. Peniaze neušetríte – len budete vaňu napúšťať omnoho dlhšie.
 

Keramická kartuša vaňových batérii

Jednou z najdôležitejších častí každej vodovodnej batérie je kartuša. Ide o zariadenie, ktoré mieša studenú a teplú vodu. Pri výbere vaňovej batérie sa zamerajte na to, aby bola vyrobená z kvalitných materiálov. Jedine tak vám batéria bude slúžiť veľa rokov, páka nezatuhne ani sa nezačne kývať a kohútik nebude kvápať.

Vaňové batérie s kvalitnými kartušami vyrábajú napríklad značky GROHE, hansgrohe, Ideal Standard, HANSA, Paffoni a mnoho ďalších.

Vyberte si tú najlepšiu vaňovú batériu z našej pestrej ponuky. Ak si stále nie ste istý výberom, radšej si nechajte od nás poradiť. Pošlite nám email na poradenstvo@sanitino.sk alebo zavolajte na telefónne číslo +421 233 056 363.

Hľadáte inšpiráciu?

Prihláste sa k odberu našich newsletterov alebo sa staňte fanúšikom našej stránky na Facebooku a Instagramu. Novo vás čaká inšpirácia tiež na Pintereste.

Súvisiace produkty

akcie
61,00 € s DPH
Expedícia obvykle do 21 dní.
126,49 € s DPH
Skladom 6 ks
Zajtra odosielame
89,04 € s DPH
Skladom 1 ks
Zajtra odosielame
86,81 € s DPH
Skladom 75 ks
Zajtra odosielame
167,68 € s DPH
Expedícia obvykle do 21 dní.
289,21 € s DPH
Skladom 21 ks
Zajtra odosielame
234,13 € s DPH
Skladom 3 ks
Zajtra odosielame
výpredaj
227,80 € s DPH
Skladom 7 ks
Zajtra odosielame
262,10 € s DPH
Expedícia obvykle do 21 dní.
hore