Preskočiť na hlavný obsah

Ako vybrať ventilátor do kúpeľne

  • 10. 8. 2023

Plesne majú dopad nielen na vzhľad interiéru, ale predovšetkým na naše zdravie, preto by sme ich nemali brať na ľahkú váhu. Najviac sa plesniam darí v kúpeľniach a to kvôli nadmernej vlhkosti. Tá sa dá výrazne znížiť kúpeľňovým ventilátorom. Ako vybrať ten správny?

Základné rozdelenie

Ak si pokladáte otázku „Ako vybrať ventilátor do kúpeľne?“, tak potom by ste si mali najskôr odpovedať na to, či zháňate axiálny alebo radiálny typ.

  • Axiálny ventilátor sa používa pre kratšie potrubie do 3 metrov. Má nízky tlak a vyšší priechod vzduchu. Oproti radiálnemu je tichší a lacnejší.
  • Avšak ak ste majiteľmi zložitejšieho potrubia, ktoré je dlhšie ako 3 metre, potom bude vhodnejšie obstarať si radiálny ventilátor. Má vyšší tlak, takže si so zložitejšou vzduchovou trasou poradí. Bohužiaľ je drahší a hlučnejší, ale na druhú stranu odvetrá aj veľké kúpeľne.

ventilátor sapho í Axiálny ventilátor SAPHO Cata C

Je potreba trocha matematiky

Čím väčšiu kúpeľňu máte, tým väčší objem prietoku vzduchu u ventilátoru budete potrebovať. K výberu ideálneho modelu musíte trošku oprášiť svoje znalosti zo školy. Zmeriate objem kúpeľne (teda dĺžku, šírku a výšku v m³) a tieto zistené údaje vynásobíte číslom 7.

Napríklad: kúpeľňa má dĺžku 2,6 m, je široká 2,3 m a výška činí 2,4 m. Vznikne teda rovnica 2,6 x 2,3 x 2,4 x 7, ktorej výsledok je 100,464. Teda v tomto prípade by bol potrebný ventilátor s objemovým prietokom vzduchu cca 100 m³.

Radiálne ventilátory sú vyrábané len v jeden veľkosti, zatiaľ čo axiálne na trhu nájdete v 3 veľkostiach. Tu prikladáme jednoduchú tabuľku, ktorá vám pomôže správne vybrať:

Ø 100……cca 100 m³

Ø 125 (120) ……cca 150–180 m³

Ø 150……cca 250–290 m³

Spustenie odvetrávania

Ventilátor s časovým dobehom pobeží po zapnutí určitú dobu a potom sa sám vypne. Ventilátor bez časového dobehu sa ovláda klasicky tlačidlom.

Ďalej existujú vetráky s hydrostatom, ktorý vie rozpoznať, že vlhkosť v miestnosti presiahla určitú hranicu a spustí ventilátor do tej doby, dokiaľ sa ovzdušie v kúpeľni zase nevyrovná.

Hodiť sa môže aj ventilátor so senzorom pohybu, ktorý pri každom zaznamenaní svetla či pohybu spustí odvetrávanie.

 

Kondenzácia vody v potrubí

Ak vedie vaše potrubie von cez stenu, tak by malo byť mierne naklonené smerom dole. V prípade, že potrubie ide hore cez strop a povalu, obstarajte si tepelne izolované potrubie a výpusť kondenzátu.  

ventilátory

 

Súvisiace produkty

53,30 € s DPH
Skladom 2 ks
Odosielame v pondelok 26. 2.
148,00 € s DPH
Skladom 6 ks
Odosielame v pondelok 26. 2.
53,30 € s DPH
Skladom 12 ks
Odosielame v pondelok 26. 2.
69,00 € s DPH
Skladom 9 ks
Odosielame v pondelok 26. 2.
65,00 € s DPH
Skladom 2 ks
Odosielame v pondelok 26. 2.
hore