Preskočiť na hlavný obsah

Ako vybrať záchod

  • 24. 9. 2021

Toaleta je jednou z najdôležitejších súčastí nášho domova, preto by ste sa jej výberu mali venovať obzvlášť starostlivo. Správne vybraný záchod šetrí vodu, je nenáročný na údržbu a svojim užívateľom dopraje potrebný komfort. S nevhodne vybranou toaletou sa naopak úroveň vášho bývania výrazne zhorší. Poďte sa pozrieť, ako vybrať záchod a na čo si dať pri jeho nákupe pozor.

Mnoho zákazníkov robí tú chybu, že sa pri výbere toalety pozerá v prvom rade na obstarávaciu cenu. Tá pritom nie je tak dôležitá v porovnaní s nákladmi na prevádzku WC. Aktuálnym trendom výrobcov toaliet je vymyslieť čo najúspornejší systém splachovania. Veď splachovanie tvorí až štvrtinu celkovej spotreby vody v domácnosti. Na čo sa teda zamerať?

 

Kam umiestniť záchod

Prvou otázkou, ktorú si položíte, musí byť, kam záchod umiestnite. Bude stáť toaleta v samostatnej miestnosti, alebo bude súčasťou kúpeľne? Nezabudnite sa tiež pozrieť, kde je umiestnená voda a odpad, pretože aj to ovplyvní, kam záchod postavíte alebo zavesíte. Odpovede na tieto otázky budú kľúčové pre výber typu a veľkosti záchoda.
 

finion toalety

Typy toalety

Teraz ale prikročíme k predstaveniu najobvyklejších typov toalety. Na našom e-shope nájdete 2 základné kategórie toaliet. Zákazníci bežne volia medzi takzvaným WC kombi a klozetom. Klozety ďalej delíme na závesné a voľne stojace.

Pred kúpou samostatne stojaceho typu WC si overte, že ste zvolili model so správnym odvodom odpadu. Najbežnejší je spodný odpad alebo zadný odpad.

 

 

Jika_H8266170002811dn2.jpg

WC kombi je dodnes najpopulárnejší typ na Slovensku, robustný a stabilný. Ide vlastne o kombináciu splachovacieho systému s nádržkou na vodu, záchodovej misy a WC dosky. Stačí vybrať správne WC kombi podľa napojenia na odpad a vodu. V tomto prípade si je možné vybrať, či bude nádržka pripojená na vodu zospodu, z bočnej strany alebo zozadu. Výhodou je jednoduchá montáž.

Villeroy&Boch_5690R0R1dn2.jpg

Voľne stojaci klozet je pripevnený k zemi a nádržka na vodu je oddelená. Tento typ nie je náročný na statiku steny a môže mať príjemný design. Ak sa pokazí splachovacia nádrž, nie je nutné kupovať celý záchod. Chce to ale vymyslieť správne umiestnenie nádržky, ktorá by nemala prekážať.

závěsné klozety.jpg

Závesný klozet nemá "nohu", je ukotvený do steny. Tento typ toalety je čím ďalej populárnejší, pretože zákazníci oceňujú jeho elegantný design, úsporu miesta a praktickosť. Výšku závesného WC určuje správne zabudovaná nádržka. Závesný klozet ale vyžaduje zakúpenie podomietkovej nádrže, na ktorej je ukotvený. Táto nádrž je ukrytá za stenou a nie je vidieť.


Smer napojenia na odpad

Pokiaľ meníte len existujúcu toaletu, už máte pripravené odpady . A práve smer odpadu je jedným z kľúčových parametrov pri výbere. Závesné misy sú charakteristické svojím zadným vodorovným napojením na odpad. WC kombi môžu mať vodorovné, zvislé i šikmé napojenie na odpady a samostatne stojace modely majú najčastejšie zvislé napojenie.

Pri svojom nákupe sa môžete stretnúť aj s variabilnou možnosťou napojenia. Podľa toho, aký smer zvolíte, si potom vyberiete buď zahnuté pripojovacie koleno alebo rovný kus.

                           toaleta duravit D-neo            záchod duravit D-neo

Rozmery WC

Pri výbere toalety si musíte byť predovšetkým istí, kde bude WC stáť, poprípade, kde bude toaleta zavesená. Následne môžete prejsť na výber toalety podľa rozmerov. Štandardná dĺžka je 53 cm, ale v dnešnej dobe nie je problém zohnať záchod so skrátenou dĺžkou do 50 cm.
 

Hmotnosť a nosnosť

Najväčšiu hmotnosť majú ťažšie kombinované záchody, ktoré môžu vážiť viac ako 33 kg. Závesné toalety sú omnoho ľahšie - vážia okolo 9 až 20 kg. Samostatne stojace WC váži väčšinou okolo 10 až 25 kg. A aj keď je s hmotnosťou spojená i nosnosť, našťastie ju až tak riešiť nemusíte, pretože moderné toalety unesú až 400 kg. Z tohto dôvodu niektorí výrobcovia nosnosť toalety neuvádzajú.

 

Spotreba vody

Ako už sme spomenuli v úvode, spotreba vody je veľmi dôležitým parametrom, ktorý by ste mali pri nákupe zvážiť. A hoci v tejto oblasti došlo k veľkému pokroku, aj teraz sa môžete stretnúť s viditeľnými rozdielmi. Ak ešte naši otcovia splachovali s 10-12 litrami, v súčasnosti aj pri veľkom splachovaní nespotrebuje užívateľ viac ako 8 litrov. Tu záleží na type toalety a splachovania.

V prípade záchodu kupujete vybavenie do domácnosti na 10 a viac rokov, preto sa oplatí dôkladný prieskum. Porovnajte, koľko vody spotrebuje ktorý kus, či ponúka dvojstupňové splachovanie. A tiež si všímajte konštrukčné riešenia toaliet. Veľa modelov dnes ponúka bezokrajové splachovanie, ktoré garantuje nielen dôkladnú očistu toalety s minimom vody, ale tiež prináša pekný design a jednoduchšiu údržbu.

 

Materiál toalety

Na rozdiel od umývadiel alebo vaní sú výrobcovia pomerne zajedno, čo sa týka voľby materiálu. Väčšina WC je zo sanitárnej keramiky, prirodzene elegantná a solídna. Z alternatívnych materiálov môžeme spomenúť aj nehrdzavejúcu oceľ. Tá je ešte odolnejšia, ale po vzhľadovej stránke nemôže keramike konkurovať. Preto je nerezový variant viac žiadaný do verejných sanitárnych priestorov.
 

Moderné technológie a povrchy toaliet

Nie je toaleta ako toaleta. Výrobcovia síce používajú rovnaký materiál na výrobu WC, ale každý z nich má svoju jedinečnú povrchovú úpravu. Niektoré toalety majú dokonca antibakteriálny povrch na zvýšenie hygienického štandardu.

 

Doplnky a príslušenstvo

Dôležitá je tiež ponuka doplnkov a príslušenstva. WC doska ako súčasť dodávky toalety zďaleka nie je samozrejmosťou. Všetci výrobcovia ku svojim toaletám ponúkajú WC dosky, a pretože ich majú viac na výber, nie sú súčasťou toalety a kupujú sa zvlášť. Ak objednáte toaletu samostatne, dajte pozor na to, aby ste mali možnosť zaobstarať si vhodnú WC dosku.

Na e-shope SANITINO sú vhodné WC dosky pri každej toalete k videniu v sekcii Súvisiace produkty.

 

Farba a design

V neposlednom rade je dobré zohľadniť celkový design vybraného modelu, najmä ak je WC súčasťou kúpeľne. Záchod vyberajte tak, aby ladil so štýlom vašej kúpeľne. Trendom modernej doby sú minimalistické modely s jednoduchým oblým alebo hranatým tvarovaním. Čo sa týka farieb, tak i teraz dominuje biela farba záchodov, ale stále viac výrobcov sa zameriava tiež na farebné záchody. V dnešnej dobe teda nie je problém zakúpiť toaletu čiernej alebo inej farby.

černá toaleta

TIP SANITINO: Nechcete si lámať hlavu s výberom vhodnej kombinácie toalety, podomietkovej nádrže a ovládacieho tlačidla? U nás si môžete vybrať kompletný WC set, ktorý sme pre vás starostlivo vybrali s ohľadom na funkčnosť, design a kompatibilitu.

Súvisiace produkty

212,80 € s DPH
Skladom > 100 ks
Zajtra odosielame
151,70 € s DPH
Skladom 12 ks
Zajtra odosielame
222,38 € s DPH
Skladom 2 ks
Zajtra odosielame
88,00 € s DPH
Skladom 3 ks
Zajtra odosielame
88,31 € s DPH
Skladom 33 ks
Zajtra odosielame
181,22 € s DPH
Skladom 4 ks
Zajtra odosielame
204,00 € s DPH
Skladom 8 ks
Zajtra odosielame
124,20 € s DPH
Skladom 8 ks
Zajtra odosielame
hore