Preskočiť na hlavný obsah

Ako vybrať žľab do sprchy

  • 7. 2. 2023

Plánujete renováciu kúpeľne a uvažujete nad sprchovým kútom bez vaničky? Pozrite sa, ako vybrať žľab do sprchového kúta.
 

Sprcha s vaničkou je klasika, snáď každý žil niekedy v domácnosti, kde bol sprchový kút zariadený práve takto. Aj napriek tomu dnes mnoho ľudí dáva prednosť sprche bez vaničky, ktorej sa niekedy tiež hovorí walk-in. Dno kúta je tu zrovnané s podlahou a o odtok vody sa stará sprchový žľab.

Nielenže ide o esteticky zaujímavejšie riešenie, navyše je aj praktickejšie. Prekonať malý výškový rozdiel v kúte pri vaničke je pre väčšinu ľudí mladších ako 60 rokov jednoduché, ale kto z nás vie, ako na tom budeme zdravotne v dôchodkovom veku? Bezbariérové ​​riešenie je investícia, ktorú asi neoceníte teraz ani za päť rokov, ale raz možno áno. Preto v tomto článku popíšeme, ako vybrať sprchový žľab.

Je vôbec možná montáž sprchového žľabu vo vašej kúpeľni?

Mnohým ľuďom sa sen o sprchovom kúte walk-in rozplynie ešte skôr, než sa zadívajú do produktových katalógov výrobcov. Nie každá kúpeľňa montáž sprchového žľabu dovoľuje. Jeho inštalácia totiž vyžaduje určitú minimálnu stavebnú výšku. Dobrí výrobcovia žľabov sú si toho vedomí a ponúkajú odtokové žľaby s výškou nie menšou ako 75 mm. To preto, že je potrebné dodržať normu výšky zápachového uzáveru, ktorá je stanovená na 50 mm. Niekedy konštrukcia podlahy takéto riešenie neumožňuje, najmä v panelových domoch. Ak neviete, ako je to u vás, pozvite stavebného technológa alebo statika, aby to posúdil.

 

Zvážte, ako často budete sprchu používať

Pri tomto kroku možno niektorí udivene zdvihnú obočie. Ale tento krok uvádzame z toho dôvodu, že náš článok si zrejme nečítajú len majitelia bytov či rodinných domov, ale aj správcovia verejných prevádzok, ako sú posilňovne, bazény či sauny. Tu sa sprcha prakticky nezastaví a podľa toho musí vyzerať aj odtokový žľab do sprchy. Dôraz sa musí klásť na prietokové množstvo, i na kvalitu materiálu. Inak je to zase na chatách či chalupách, kde sa sprcha púšťa pravdepodobne len niekoľkokrát ročne. Tu by sme odporučili podlahový vpust so suchým zápachovým uzáverom.

Kapacita prietoku

V ponuke SANITINO nájdete pri každom sprchovom žľabe údaj o maximálnom prietoku. Býva vyjadrený v litroch za minútu a je veľmi dôležitý. Ak máte žľab s nižším prietokom, v praxi sa jeho sifón rýchlo zaplní vodou a v sprche potom máte nepríjemnú vodu. Nie je ťažké sa ale tomuto problému vyhnúť. Stačí sa pozrieť, aký prietok vody má vaša sprchová hlavica (prípadne horná sprcha). Dozviete sa tu prietok spŕch a tým pádom už viete, akú veľkú kapacitu by mal váš vysnívaný sprchový žľab mať.

Umiestnenie

Umiestnenie sprchového žľabu je kľúčový parameter. Podľa toho, pre aký typ žľabu ste sa rozhodli, musí byť adekvátne položená dlažba v sprchovom kúte. Ak ste sa rozhodli pre žľab ku stene, musíte spádovať v jednom smere, a to práve k tej stene, pri ktorej bude ležať váš žľab do sprchy. Ďalším variantom je žľab v priestore. Spádovanie je tu výrazne ťažšie – spádujete od oboch protiľahlých stien smerom k miestu, kde bude žľab položený. Je to remeselne ťažký úkon a nie vždy to vyzerá dobre. Napriek tomu sa niektorí majitelia kúpeľní rozhodujú práve pre toto riešenie. Voda potom odteká rovnomernejšie a rýchlejšie a niekedy je sprcha so žľabom v priestore po estetickej stránke zaujímavá.

Aký materiál a aký design?

Na výber stále sú sprchové žľaby plastové. V dnešnej dobe sú vyrábané z vysoko odolného polypropylénu, ktorý vzdoruje chemickým čistiacim prostriedkom i mrazu. Stále pritom platí, že plast je ekonomické riešenie. Aj tak ale odporúčame nehrdzavejúcu oceľ. Žľaby z tohto materiálu majú dlhú životnosť a sú tvarovo i farebne stále. Chceme totiž, aby sprchový žľab nielen dobre fungoval, ale tiež dobre vyzeral – hoci to nie je prvok, ktorý by nám v kúpeľni padol do oka ako prvý. Tým sa dostávame k designu. Nie je to najdôležitejší parameter, ale aj on môže pri výbere sprchového žľabu hrať rolu. V ponuke sú žľaby v zaujímavých farbách - čiernej, zlatej, grafitovej alebo medenej. Nájdite taký, ktorý vašej kúpeľni sadne najlepšie.

 

Súvisiace produkty

132,60 € s DPH
Skladom 2 ks
Odosielame v pondelok 4. 3.
akcie
128,24 € s DPH
Skladom 1 ks
Odosielame v pondelok 4. 3.
78,00 € s DPH
Skladom 2 ks
Odosielame v pondelok 4. 3.
hore