Preskočiť na hlavný obsah

Preteká vám vodovodná batéria? Nefunguje vám správne ovládacia páka? Možno máte zlú kartušu. Pozrite sa, ako ju jednoducho vymeniť, ako opraviť vodovodnú batériu.
 

Výmena kartuše vo vodovodnej batérii patrí medzi tie jednoduchšie operácie v domácnosti. Zaberie len niekoľko minút a poradí si s ňou aj menej skúsený človek. Len je potrebné mať dopredu pripravené to správne náradie a príslušenstvo. Kľúčovou súčasťou je samozrejme samotná náhradná kartuša. A práve jej výber je asi najnáročnejšia časť celého procesu.

 

Kartuše ako nabíjačky u mobilných telefónov

Že umývadlová batéria nefunguje ako má, za to môže najčastejšie práve chybná kartuša. Tá je spoločne s perlátorom a prepínačom najviac namáhanou časťou batérie. Na hladký chod celého systému má zásadný vplyv.

S kartušami do vodovodnej batérie je to rovnaké ako napríklad s nabíjacími konektormi u mobilných telefónov. Existuje ich nepreberný rad, každý výrobca má svoj vlastný typ. Ale zatiaľ čo u nabíjačiek pozorujeme v poslednej dobe snahu o štandardizáciu, u kartuší sa niečoho podobného len tak nedočkáme. A s tým je spojené množstvo nepríjemností.

Štandardne je asi desať typov kartuší v umývadlových batériách. Líšia sa podľa priemeru – môžu mať priemer 28, 35, ale aj 40 milimetrov. Môžu byť vysoké aj nízke. Rôzny je aj počet výstupkov na kartuši a ich poloha – sú dva alebo tri. Ak vyberiete zlú kartušu, na umývadlovú batériu ju nenasadíte, nech sa už budete snažiť improvizovať ako chcete.

 

Kartušu je dobré mať doma v rezerve, inak ju v potrebný čas nemusíte zohnať

shutterstock_1908844102.jpg

Niektorí výrobcovia chaos ešte zvyšujú tým, že pre každú svoju novú sériu umývadlových batérií vyrábajú celkom nové kartuše. U zavedenej a solídnej značky sa s takouto zlomyseľnosťou nestretneme, ale iné spoločnosti dokážu hneď po vypredaní starej série umývadlových batérií prestať dodávať kompatibilné kartuše.

A to napriek tomu, že je to v priamom rozpore so zákonom. Podľa slovenskej aj únijnej legislatívy musí výrobca ešte 5 rokov po skončení výroby poskytovať príslušné náhradné diely. Keď totiž nie je výmena kartuše u vodovodnej batérie možná, zákazník si musí zohnať novú umývadlovú batériu. A to je pochopiteľne pre výrobcov výhodnejšie.

Preto odporúčame priamo s nákupom umývadlovej batérie obstarať náhradnú kartušu. Tá totiž vyjde nanajvýš na niekoľko desiatok eur. Je to podstatne lacnejšie, než v prípade poruchy vymeniť celú armatúru. Nehovoriac o tom, že obstaraním novej batérie trpí vzhľad kúpeľne.

Toľko teda ku kartušiam v batériách všeobecne. Teraz si popíšme, ako kartušu vymeniť.

 

Výmena kartuše vo vodovodnej batérii krok za krokom

1. krok – Pripravte si náhradnú kartušu a potrebné náradie: skrutkovač, nožík, imbusový kľúč a nástrčný kľúč zvaný tiež orech alebo gola.

2. krok – Uzatvorte prípojky teplej aj studenej vody. Väčšinou sú to rohové ventily pod umývadlom alebo v stúpačkách. Ďalej otvorte páku umývadlovej batérie, aby vytiekla všetka zvyšná voda a vzduch.

3. krok – Odoberte farebné červeno-modré koliesko pod pákou. Pre mnoho užívateľov bude prekvapujúce, že nejde len o indikátor teplej a studenej vody, ale tiež o krytku skrutky držiacej páku. Farebné koliesko odstránite najlepšie špičkou noža. Položte ho na stranu tak, aby ste ho potom ľahko našli.

4. krok – Vyskrutkujte drobnú skrutku „červíka“, ktorá je vo vnútri. K tomu použijete imbusový kľúč. Ak modelov kartuší existuje veľa, u veľkosti skrutky sa našťastie väčšina výrobcov zhoduje. Mali by ste použiť 2,5mm imbusový kľúč.

5. krok – Opatrným ťahom vyberte páku z tela umývadlovej batérie. Vyskrutkujte tiež krycí ozdobný krúžok (prstienok). Niekedy tiež býva jen voľne nasadený.

6. krok – Uvoľnite maticu držiacu kartušu v tele batérie. Nie je správne tu použiť siko kliešte čiže hasáky. Ak by matica bola veľmi hrdzavá, manipulácia so siko kliešťami by mohla spôsobiť, že plytko uchytenú maticu poškodíte. Potom už napríklad nepôjde odskrutkovať vôbec. Je lepšie použiť plochý kľúč, ideálne nástrčný kľúč.

7. krok – Maticu vyskrutkujte a ste u kartuše. Vyberte ju. Overte, či sa na tele batérie nenachádzajú žiadne cudzie predmety.

8. krok – Nasaďte tesnenie na novú kartušu, nasmerujte drážky kartuše do príslušných otvorov v tele batérie a vsuňte kartušu dovnútra.

9. krok – Naskrutkujte späť kryt a nasaďte ozdobný krúžok. Pomocou imbusového kľúča nasaďte opäť ovládaciu páku. Vráťte na svoje miesto ukazovateľ teplej a studenej vody.

10. krok – Povoľte ventily teplej a studenej vody. Výmena kartuše vodovodnej batérie je hotová.

Súvisiace produkty

13,99 € s DPH
Expedícia obvykle do 7 dní.
39,89 € s DPH
Skladom 37 ks
Zajtra odosielame
76,25 € s DPH
Skladom 77 ks
Zajtra odosielame
hore