Preskočiť na hlavný obsah

Všetky vec raz doslúžia a musia sa vymeniť. Platí to aj pre záchodovú dosku. Chystáte sa na jej montáž a radi by ste vedeli, na čo si pri tom dať pozor? Ste tu správne!
 

Dajte si pozor na rozmery!

Mohlo by sa zdať, že všetky záchodové dosky vyzerajú rovnako. Okrem rozličných designov sa však líšia tiež svojimi rozmermi. Na trhu nájdeme také, ktoré sú vyrobené na mieru ku konkrétnym typom záchodov, ale aj univerzálne, len s rozdielnym rozstupom. V prvom prípade nemusíte nič riešiť, v predajni stačí len povedať typ WC misy a máte vyhrané. Čo sa však týka univerzálnych dosiek, zamerajte sa na už zmieňovaný rozstup (vzdialenosť medzi otvormi pre ich uchytenie), ďalej na vzdialenosť týchto otvorov od prednej hrany záchodov a na najširšie miesto. Ideálne z vonkajšej strany aj zvnútra. Avšak často nemusíte myslieť ani na to, bežné dosky sú vybavené nastaviteľnými úchytmi.
wc sedátko


Design a masívnosť s mierou

Zvolený design novej dosky samozrejme závisí len a len na vás. Vyberať môžete z oválnych aj hranatých tvarov, rôznych farieb, ale tiež originálnych motívov. Všímajte si však tiež celkovej masívnosti. Ak bude nová dosky s vyšším profilom, pred nákupom ešte preventívne odmerajte priestor medzi otvormi pre uchytenie a hranou splachovacej nádržky. Ak by táto vzdialenosť bola nedostatočná, hrozí, že by sa doska zatvárala sama aj v tých menej vhodných chvíľach. Dosku je možné taktiež prispôsobiť jej užívateľom, napríklad pre domácnosti s malými deťmi odporúčame k doske využiť nástavec. Staršie či handicapované osoby zase využijú vyvýšenú dosku.

TIP SANITINO: Toaleta je pochopiteľne výborným semeniskom pre baktérie a my s tým moc nenarobíme. Niečo ale predsa! Okrem pravidelnej údržby má zmysel tiež špeciálna antibakteriálna úprava dosky, ktorá vďaka zlúčeninám striebra počet usadzujúcich  sa baktérií výrazne znižuje.
 

Staré patrí preč

Ako prvá prichádza na rad výmena záchodovej dosky, ktorá vám slúžila doteraz. Na zadnej strane by ste mali nájsť dve matice, ktoré dosku pripevňujú k záchodovej mise a držia ju tak na mieste. Najčastejšie sa jedná o matice krídlové, ktoré je možné jednoducho odskrutkovať ručne. Ak nie, pomôžte si klasickým kľúčom. Mimo iné môžu byť vybavené plastovými krytkami, ktoré je nutné pred odskrutkovaním dať dole. Časti zo starej dosky potrebovať už nebudete, preto ich neváhajte vyhodiť alebo recyklovať.

Odstránením starej WC dosky dostávate jedinečnú príležitosť k úplnému vyčisteniu toalety. Nič vám nebude prekážať a dostanete sa aj do tých najšpinavších zákutí. Pre opätovné získanie lesku môžete využiť ako bieliacich prostriedkov, tak aj miernejších produktov, ako je napríklad jedlá sóda alebo vinný ocot.

 

Montáž záchodovej dosky

Teraz, keď je vaša toaleta čistá a dezinfikovaná, sa môžete presunúť k inštalácii novej dosky. Montáž WC dosky nie je nijak ťažká, a to i z toho dôvodu, že ste sa s inštalačnými prvkami zoznámili už pri odstraňovaní tej predchádzajúcej. Novú dosku teda umiestnite na určené miesto, skontrolujte, či je riadne zarovnaná s okrajom a potom zasuňte obe tyče do príslušných otvorov. Potom si k ruke vezmite (najlepšie krídlové) matice a pevne ich utiahnite. Nakoniec skúste s doskou pohnúť, aby ste sa uistili, že montáž prebehla v poriadku.

Dúfame, že sa vám výmena záchodovej misy, teda jej dosky, podarila bez problémov a k tej najvyššej spokojnosti!

Súvisiace produkty

48,68 € s DPH
Skladom 4 ks
Odosielame v pondelok 26. 2.
37,80 € s DPH
Skladom 5 ks
Odosielame v pondelok 26. 2.
48,38 € s DPH
Skladom 19 ks
Odosielame v pondelok 26. 2.
123,34 € s DPH
Skladom 5 ks
Odosielame v pondelok 26. 2.
hore