Preskočiť na hlavný obsah

Plánovanie usporiadania bytu či domu začína omnoho skôr, než dôjde k prvej stavebnej aktivite. Určité veci totiž z väčšej časti fungujú pod povrchom. A bez poctivej prípravy sa dočkáme len nemilých prekvapení a viacnákladov. Jednou z tém je aj výška sprchovej batérie. Aká je optimálna?  

Aký plánujete sprchový kút?

Nie je sprchový kút ako sprchový kút. Prvou ošemetnou otázkou je, akú máte predstavu? Odpoveď by nemala byť „normálny“, ale mala by byť skutočne úprimná a hlavne podložená technickými rozmermi. Dôvod je prostý. Výška batérie v sprchovom kúte závisí na tom, aký typ sprchového kúta zvolíte, resp. aký typ sprchovej vaničky zvolíte (hlavne jej výška) alebo či stavíte „len“ na polohovanie podlahy alebo sprchovú vaničku zapustenú do podlahy (obvykle liaty mramor). A pretože vývody pre sprchovú batériu sú vedené práve „pod povrchom“ a pravdepodobne neplánujete rozsekať obklady, ktorými ste obložili kúpeľňu, je potrebné poznať odpoveď. Rovnako ako či zvolíte batériu na stenu alebo pod omietku. 

Štandard alebo individuálne?

Výška batérie v sprche sa v štandardných príručkách odporúča 1150 mm od vrchnej strany vaničky. Ide o rozmer, na ktorý narazíte v prípade, že sa sťahujete do už hotového bytu či domu. Ak máte príležitosť zasiahnuť, potom je dobré na túto problematiku pozrieť aj inak. Pohodlné sprchovanie totiž znamená, že je prispôsobené vám a nie priemernému človeku. S inštalačnou výškou batérie 115 cm sa počíta u osôb s priemernou výškou 160 cm. Ak meriate viac, mali by ste prispôsobiť aj inštalačnú výšku sprchovej batérie. S každými 10 cm telesnej výšky pridáte 5 cm inštalačnej výšky (pri výške človeka 170 cm bude výška sprchovej batérie 120 cm atď.). Rovnako tak posúvate aj upevnenie ostatného vybavenia sprchového kúta.

montáž baterie

Podomietková sprchová batéria

Elegantným riešením je podomietková vodovodná batéria. Ak stavíte na termostatickú verziu, dočkáte sa veľkej úspory miesta, intuitívneho ovládania, vyššej bezpečnosti a tiež zníženia spotreby vody. Iste poteší aj fakt, že ju veľmi ľahko udržíte v čistote a bez vodného kameňa. Súčasťou podomietkovej sprchovej batérie je podomietkové teleso, ktoré sa buď dokupuje zvlášť alebo je súčasťou balenia. V štandardnom sprchovom kúte býva montované do výšky približne 120-130 cm od sprchovej vaničky. Vďaka bezpečnostnej poistke sa nemusíte báť, že by ste omylom spustili príliš horúcu vodu. Pre domácnosti s deťmi či seniormi je vhodná aj tlačidlová verzia s jasnými symbolmi.

Alternatívou je sprchový panel

Samostatnou kapitolou riešenia sprchového kúta je sprchový panel, u ktorého sa výška sprchovej batérie nerieši samostatne, ale je súčasťou celku. Inštalačná výška batérie je tu iná. Vývod sa obvykle požaduje 100 cm nad čistou podlahou u osôb do 180 cm výšky. Ak ste urastenejšej postavy, je potrebné výšku prispôsobiť. Len pre úplnosť, u sprchových panelov býva požadovaný aj iný rozstup vývodov vody.

sprchový panel

 

Súvisiace produkty

hore