Preskočiť na hlavný obsah

Ako zariadiť funkčnú toaletu?

  • 24. 4. 2023

V jednej staršej českej pesničke spevák popisuje raj ako miesto, kde sú pekné stromy a čisté záchody. Toaleta je v rámci domácnosti prehliadanou miestnosťou, ale všetci vieme, ako nám dokáže pobyt v niekoho byte alebo dome pokaziť návšteva WC, ktoré zle funguje alebo kde sa necítime dobre. Prinášame článok na tému, ako zariadiť funkčnú toaletu. Najskôr si popíšeme, ako vlastne má vyzerať funkčná toaleta z hľadiska noriem. Potom porovnáme dva základné typy WC - kombi a závesné. Následne popíšeme typy inštalácií, zastavíme sa pri splachovaní a pri montáži WC dosky a nakoniec spomenieme aj niekoľko doplnkov, ktoré by na skutočne komfortnej toalete nemali chýbať.

Toaleta z hľadiska noriem

Pri zariaďovaní nového bytu či rodinného domu sa musíte zoznámiť so zásadami riešenia hygienických zariadení. Normy presne určujú počet a umiestnenie predmetov zariadenia podľa veľkosti bytu. Spomeňme aspoň tie najdôležitejšie. V byte, kde sú dve izby a viac, musí byť jedna záchodová misa, umiestnená v samostatnej miestnosti. V menších bytoch môže toaleta zdieľať priestor spoločne s vaňou či sprchovým kútom, teda byť súčasťou kúpeľne. Ak sa k tomuto riešeniu chcete uchýliť, skúste oddeliť záchod aspoň polopriečkou, sklenenou priečkou a podobne.

Ak má byt päť a viac obytných miestností, záchodové misy už musia byť inštalované aspoň dve. Do samostatnej miestnosti ale stačí umiestniť iba jednu. Druhá môže byť v kúpeľni. Keď už sme pri samostatnom záchode, ako má byť veľký? Šírka by mala byť 900 mm, dĺžka minimálne 1200 mm. Avšak ak sú dvere otvárané dovnútra, potom musí byť dĺžka najmenej 1550 mm. Pamätajte tiež na to, že vstup na WC nesmie byť z obytnej miestnosti, ani z kuchyne. Ak je v byte záchodov viac, potom norma dovoľuje vstup zo spálne.

Typy WC

V ponuke výrobcov sa stretnete s 2 základnými typmi. V starších slovenských bytoch je viac zastúpený typ s inštaláciou priamo na podlahu, ktorého neoddeliteľnou súčasťou je splachovacia nádržka, umiestnená za doskou. Tomuto typu sa hovorí WC kombi, stále sa ešte vyrába a mnoho ľudí oceňuje jeho bezproblémovú montáž. Stačí si pri výbere a montáži dať pozor iba na umiestnenie odpadu a prívodu vody. Dnes ale väčšina zákazníkov vyhľadáva skôr druhý typ. Ide o závesné WC. Je na pohľad elegantnejšie a ponúka jednoduchšiu údržbu. Je totiž možné umyť podlahu aj pod samotným WC. Táto toaleta pôsobí subtílne, ale moderné modely majú nosnosť až 400 kg. Nevýhodou je výrazne náročnejšia montáž.

wc kombi               wc klozet

Montáž WC

shutterstock_68196244.jpg

K montáži sa dostávame v tomto odseku. Ak sa rozhodnete pre závesné WC, musíte si zaobstarať aj inštalačný prvok. A nielen to, musíte mu na vašej toalete vyčleniť miesto. Montážny prvok, vrátane splachovacej nádržky, je zabudovaný do akejsi predsteny. Výhodou je, že túto predstenu je potom možné upraviť náterom, keramickým obkladom alebo tapetou. Pekne sa teda v miestnosti vizuálne stratí, pritom plní svoju funkciu. Potrubie je možné viesť cez celú miestnosť, takže závesná toaleta nemusí priliehať priamo k odpadovému potrubiu.

Možno ale radšej zvolíte WC kombi. Inštalácia je jednoduchá, misa je upevnená k podlahe. Splachovací systém je ale často nutné dokúpiť zvlášť. Pri inštalácii musí majiteľ dôkladne zvážiť výšku. Tá by mala byť dimenzovaná podľa výšky členov domácnosti. Do úvahy teda musíte vziať aj deti, neznamená to ale, že keď máte doma predškolákov, musíte klozetovú misu umiestniť do výšky 25 cm. Deti totiž predsa vyrastú a dovtedy môžu použiť stupienok. Z ergonomického hľadiska je ideálna výška misy 40 cm.

Splachovanie

Pri výbere WC určite nepodceňte faktor splachovania. Používanie WC predstavuje výrazný podiel spotreby vody v domácnosti. Ľudia, ktorí majú doma staré WC, míňajú ročne zbytočné stovky eur. Dnešné toalety sú oveľa úspornejšie. Ideálne je zvoliť splachovanie dvojité. Jedným tlačidlom spláchnete úsporné množstvo vody, spravidla 3 litre, druhým pustíte viac vody. Dôležitým designovým prvkom dnešných toaliet sú ovládacie tlačidlá - vyrábajú sa v nespočetných vyhotoveniach, ktoré sa líšia tvarom i farbou.

wc splachovadlo

WC doska

slowclose_mio-n.jpg

Toaletu už máte funkčnú, ale tiež ju musíte pohodlne zariadiť na každodenné používanie. Výber dosky je preto dôležitý. Tie najlacnejšie modely stoja pár eur, sú to ale lacné plastové výrobky, ktoré po niekoľkých použitiach praskajú. Lepšie je zvoliť pevnú dosku. Najlepší výrobcovia dnes používajú duroplast. Tento materiál je príjemný tiež v tom, že aj v tej najchladnejšej zime je príjemný na dotyk. Odporúčame vybrať model WC dosky s funkciou SoftClose. Ide o hydraulický systém zatvárania. Doska dosadá dole pomaly, nebuchne o misu, keď ju omylom pri sklápaní pustíte.

Ďalšie predmety zariaďovania

Ak vám zostáva na toalete miesto, zvážte inštaláciu bidetu. Najčastejšie je tento výrobok odporúčaný seniorom a ženám, práve týmto osobám bidet najviac zvyšuje komfort pri intímnej hygiene. Ľahko si naň zvyknú úplne všetci. A kto začne bidet raz používať, ten už sa ho nerád vzdáva. Na toaletu sa tiež hodí umývadlo, prípadne umývadielko, keď nie je dostatok priestoru.

bidet

Súvisiace produkty

3D model
180,10 € s DPH
Skladom > 100 ks
Zajtra odosielame
3D model
282,96 € s DPH
Skladom > 100 ks
Zajtra odosielame
3D model
117,36 € s DPH
Skladom > 100 ks
Zajtra odosielame
47,09 € s DPH
Skladom > 100 ks
Zajtra odosielame
3D model
78,91 € s DPH
Skladom > 100 ks
Zajtra odosielame
hore