Preskočiť na hlavný obsah

Isto sa zhodneme na tom, že zariaďovanie malých priestorov naozaj nebýva ľahké. A kuchyňa nie je výnimkou. Musí byť praktická, plne funkčná, ale tiež pekná. Ukážeme vám, ako to zaonačiť, aby poskytovala dostatok priestoru a napriek tomu nepôsobila stiesneným dojmom.

S dispozíciami miestnosti bohužiaľ príliš neurobíme, každopádne, ak si pohráme so zariadením, môže aj pár metrov štvorcových pôsobiť vzdušne a priestorne. Veľkým pomocníkom je tiež optika. Dokáže náš mozog ošialiť viac, než si myslíme!
 

Vhodná farebná paleta

Máločo dokáže opticky zväčšiť priestor tak ako svetlé farby. Najvhodnejšia je biela, prípadne veľmi svetlý odtieň žltej či krémovej. Využite ich predovšetkým na veľkých plochách, ako sú steny a kuchynská linka. Zvoľte ale len jednu farbu – a tým vytvoríte ilúziu väčšieho priestoru. Až budete vyberať kuchynskú linku, dajte prednosť lesklému povrchu. Oproti matnému totiž omnoho lepšie šíri svetlo. To všetko výborne doplnia teplé materiály, napríklad drevo, bambus alebo korok.

malá kuchyňa

tmavými a sýtymi odtieňmi v malých kuchyniach radšej šetrite. Sústreďte sa skôr na doplnky, menšie spotrebiče a riad. Vždy zvoľte len pár kúskov a doplňte ich vybavením vo svetlých farbách. Vyhnite sa tiež prílišnému striedaniu farieb a veľkým farebným kontrastom. Tie totiž priestory zmenšujú.
 

Pohrajte si so svetlom

Aby ste sa v kuchyni cítili dobre, potrebujete dostatok svetla. V tomto prípade sa vyplatí nešetriť a investovať do kvalitných svietidiel, ktoré zútulnia, ale tiež opticky zväčšia priestory. Využite skôr bledé a studené svetlá, pretože sa hodia do kuchyne zariadenej v akomkoľvek štýle.
 

Výber podlahy – dôležitejší, než sa zdá

Pozornosť venujte tiež podlahe v kuchyni. Väčšina ľudí ju zanedbáva a prehliada, na dojem miestnosti má však veľký vplyv. Skvelou voľbou sú svetlé dlaždice, linoleum alebo svetlé plávajúce podlahy. V prípade malej kuchyne zabudnite na tmavé a matné krytiny, ktoré pohlcujú svetlo. Ako sme už zmieňovali, tmavé farby miestnosť nielen zatemňujú, ale aj opticky zmenšujú.
 

Ako vybrať drez do malej kuchyne?

Hľadáte drez, ktorý by do vašej kuchyne pasoval a zároveň nezaberal toľko miesta? Asi najvhodnejšie sú okrúhle drezy. Môžete tu voliť z rôznych priemerov vrátane tých najmenších. Ďalšou výhodou je ich malé ohraničenie, takže zaberajú naozaj len minimum priestoru.

Druhým tipom sú hranaté drezy do kuchyne. Na trhu sú väčšinou ponúkané s odkvapkávačom, ale dajú sa nájsť aj bez neho. Ale uvažujte prakticky. Je jasné, že vo veľkej kuchyni si môžete dovoliť komfort a obstarať si drez s veľkým odkvapkávačom. V prípade malej kuchyne je potrebné šetriť každým centimetrom. Voľte teda menší drez, ktorý bude mať nielen malú vaničku, ale aj odkvapkávač. Navyše, ak do svojej kuchyne plánujete zakomponovať tiež umývačku riadu, odkvapkávač budete využívať len minimálne.

Snáď úplne najpraktickejšie sú drezy rohové. Dopyt po nich stále stúpa a nie je sa čo diviť. Aj tu si môžete vybrať z mnohých variantov, avšak ich spoločnou prednosťou je obrovská úspora miesta vďaka praktickému umiestneniu v rohu. Nezostane tak nevyužitý ani jeden centimeter. Vyberať môžete z rohových drezov s vaničkou na jednej strane a odkvapkávačom na druhej alebo len s odkvapkávačom – výber je úplne na vás.

TIP SANITINO: Ak vás zaujímajú ďalšie kritéria výberu nového drezu, prečítajte si náš článok Ako vybrať kuchynský drez.
 

Dômyselné kuchynské batérie

Potom, čo si vyberiete drez, nastáva ďalšia dôležitá otázka: podľa čoho vybrať drezovú batériu? Ak máte kuchynský drez umiestnený priamo pod oknom, možno riešite problém, akú batériu použiť. Nezúfajte ale, existujú drezové batérie určené priamo pre montáž pod okno! Iste oceníte možnosť ich sklopiť alebo zasunúť, nič vám tak nebude prekážať, keď budete chcieť napríklad vyvetrať.

Ak nemusíte riešiť problém s oknom, možnosti výberu sa ešte rozširujú. Ponúkame bezdotykové kuchynské batérie, klasické kohútikové aj pákové. Ak sa nemôžete rozhodnúť, odporúčame prečítať si článok Ako vybrať drezovú batériu.
 

Úložný priestor v malej kuchyni

Poznávacími prvkami dobre navrhnutej kuchynskej zostavy je maximálne množstvo úložných priestorov. Nenechávajte ani centimeter bez využitia – napríklad horné skrinky potiahnite až ku stropu a sokel pod spodnými skrinkami, kde môžu byť zásuvky alebo výsuvný schodík, využite pre uloženie plechov na pečenie alebo pomôcok pre upratovanie. Ako to ale urobiť, aby miestnosť nevyzerala preplácane?

              malá kuchyňa               inšpirácia malej kuchyne

Napríklad namiesto horných skriniek primontujte len police. Kuchyňu prevzdušnia a vám zároveň poskytnú dostatok úložného priestoru. Veľmi praktické sú tiež rohové skrinky alebo výsuvná pracovná doska, ktorá neuveriteľne pomôže pri príprave veľkého nedeľného obeda alebo len ako príručný raňajkový stolík.

Najrôznejšie kuchynské náčinie môžete ukladať nielen do zásuviek, skriniek a políc, ale veľa miesta vám ušetria tiež závesné rampy. Priamo na stenu tak môžete zavesiť nože, naberačky, varechy, koreničky atď. Skvelou pomôckou sú aj veľké guľaté nástenné magnety, ktoré slúžia ako držiak na nože. Nebojte sa tieto maličkosti dokúpiť, výrazne usporia váš drahocenný priestor.

Dvere? – uvažujte prakticky!

V malej kuchyni namiesto bežných krídlových dverí isto oceníte dvere posuvné. K ich otváraniu a zatváraniu nie je potreba ani zďaleka toľko manipulačného priestoru. Hlavne v rohoch miestnosti alebo v úzkych kuchynských kútoch sa vám budú ušetrené centimetre veľmi hodiť. Niekedy sú totiž spotrebiče umiestnené tak blízko naproti sebe, že nejdú otvoriť obidva naraz.

Keď sa na malú kuchyňu budete pozerať ako na problém, tak ním bude. Keď to vezmete ako výzvu na súboj, určite zvíťazíte!

Súvisiace produkty

140,00 € s DPH
Skladom 10 ks
Odosielame v pondelok 4. 3.
140,00 € s DPH
Skladom 2 ks
Odosielame v pondelok 4. 3.
77,00 € s DPH
Skladom 2 ks
Odosielame v pondelok 4. 3.
160,00 € s DPH
Skladom 4 ks
Odosielame v pondelok 4. 3.
101,16 € s DPH
Skladom 4 ks
Odosielame v pondelok 4. 3.
324,00 € s DPH
Skladom 1 ks
Odosielame v pondelok 4. 3.
406,00 € s DPH
Skladom 7 ks
Odosielame v pondelok 4. 3.
229,50 € s DPH
Expedícia obvykle do 14 dní.
hore