STYLE PLUS s.r.o. Moravská 1259, 570 01 Litomyšl

Ako vybrať drez

Ako vybrať drez
10.10.2018 STYLE PLUS s.r.o. Ako vybrať ...

Nerezové, granitové, z tectonitu, s odkvapom, bez odkvapu... Ktorý z nich je najlepší? A podľa akých vlastností vyberať? Prevedieme vás svetom drezov a poradíme vám, ako sa v ponuke orientovať a na čo si dať pozor. Aj keď máte doma umývačku, okolo drezu sa budete točiť neustále – raz natočíte vodu do rýchlo varnej kanvice, inokedy v ňom umyjete veľký hrniec  alebo ho napustíte vodou ...

Uvod

Nerezové, granitové, z tectonitu, s odkvapom, bez odkvapu... Ktorý z nich je najlepší? A podľa akých vlastností vyberať? Prevedieme vás svetom drezov a poradíme vám, ako sa v ponuke orientovať a na čo si dať pozor.

Aj keď máte doma umývačku, okolo drezu sa budete točiť neustále – raz natočíte vodu do rýchlo varnej kanvice, inokedy v ňom umyjete veľký hrniec  alebo ho napustíte vodou pri bežnom upratovaní kuchyne. Je preto veľmi dôležité správne si vybrať. Zamerajte sa na kvalitu, materiál, design a technické parametre.

TYPY KUCHYNSKÝCH DREZOV

Na trhu existuje mnoho typov drezov – napríklad jednodrez, dvojdrez, s pravým či ľavým odkvapom alebo bez odkvapu. Vybrať si môžete aj z mnohých tvarov. Najpredávanejšie sú hranaté drezy, ale pestrý výber nájdete aj medzi guľatými drezmi.

Dôležité je pri výbere zvážiť, či budete riad umývať ručne, koľko času chcete v kuchyni tráviť a v neposlednej rade aký typ drezu sa vám hodí ku kuchynskej linke.

VLASTNOSTI KUCHYNSKÝCH DREZOV

Veľkosť drezu

Veľkosť drezu sa musí zhodovať s rozmermi šírky spodnej skrinky. Jedine tak do nej namontujete drez pohodlne, bez toho, aby ste ju museli upravovať a rezať. Do spodnej skrinky sa musia vojsť všetky vaničky drezu.

Hĺbka drezu

Hĺbka drezu je veľmi dôležitá. Ideálna je 19-20 cm, avšak záleží na tom, či ste mladý bezdetný pár alebo veľká rodina s malými deťmi. Ak často a radi varíte vo veľkých hrncoch, na plytší drez zabudnite, pretože sa u neho budete s umývaním veľkého riadu trápiť.

Výška drezu

Neviete, do akej výšky drez umiestniť? Ak ste výškovo nesúrodý pár, prispôsobte výšku zasadenia drezu podľa toho, kto bude v kuchyni najčastejšie. Mal by dlaňami dočiahnuť na dno drezu, bez toho, aby sa musel hrbiť alebo  predkláňať. Inak ho po dlhšom čase strávenom pri dreze bude bolieť chrbát.

MATERIÁL KUCHYNSKÝCH DREZOV

Nerezové drezy

Sú stále najpredávanejšie a najrozšírenejšie.

Pri výbere si však dajte pozor, aby ste si vybrali dobre. Nízka cena väčšinou odpovedá kvalite Hľadajte 18/10 chrómniklovú potravinársku oceľ odolnú voči korózií.

Pozor dajte aj pri výbere hrúbky nerezu. Čím hrubšie steny drezu, tým hlbší drez je možné vyrobiť. Najkvalitnejšie drezy sú vyrobené z nerezu o hrúbke 1,2 mm. Štandardné drezy sú vyrobené z nerezu o sile 0,6 mm. Slabšiemu materiálu – 0,3 až 0,4 mm, sa radšej vyhnite. Drez sa totiž veľmi skoro poškodí.

Výhody nerezového drezu:

 • Cenová dostupnosť
 • Odolnosť voči korózií a mechanickým vplyvom
 • Ľahká údržba
 • Univerzálnosť

Nevýhody nerezového drezu:
 • Nižšia odolnosť voči odreninám a ryhám

Granitové drezy

Granitové drezy sú vyrobené z 80 % drvenej žuly, 15 % akrylátového spojiva a 5 % farbiva. Sú veľmi kvalitné, vydržia aj náročné podmienky a vyrábajú sa v mnohých farebných variantoch. Ak teda hľadáte trochu niečo iné, ako je klasický drez z nerezu, vyberte si granitový.

Výhody granitového drezu:

 • Pestrý výber farebných variant
 • Odolnosť voči vysokým teplotám (až 1000 stupňov Celzia), takže na ne môžete postaviť hrniec rovno z platne
 • Odolnosť voči farebným škvrnám

Nevýhody granitového drezu:
 • Nižšia odolnosť voči agresívnym chemickým látkam
 • Zachytávanie nečistôt

Drezy z tectonitu

Drezy z tectonitu sú lacnejším variantom granitových drezov. Svoje miesto na trhu si však zaslúžia.

Tectonite je špeciálny materiál vyrobený z SMC (Sheet Molding Compound). Je zmesou polyesterových živíc a ďalších komponentov vystužených skelnými vláknami

Výhody tectonitového drezu:

 • Atraktívny vzhľad
 • Pevnosť, odolnosť voči vyšším teplotám a chemickým prostriedkom
 • Odolnosť voči poškrabaniu
 • Vyrobené zo 100 % recyklovateľného materiálu

Pozrite sa a našu ponuku kuchynských drezov a vyberte si podľa svojich predstáv. Špecializujeme sa na popredných svetových výrobcov – napríklad Franke.