Preskočiť na hlavný obsah

Konečne začala jar, čo pre milovníkov záhradníčenia znamená jednu dobrú a jednu zlú správu. Tou dobrou správou je to, že prvýkrát uvidíte plody svojej usilovnej práce. V apríli kvitnú prvosienky, magnólie, horce a rané rododendrony. Dozrieva už aj prvá zelenina, napríklad rebarbora, šalát alebo rukola. To je skvelá motivácia, pretože potom je tu druhá strana mince – v apríli je na záhradke veľa práce. Záhradník musí mať aj trochu šťastia, pretože počasie je nevyspytateľné. Poďme sa pozrieť na zoznam všetkých činností, ktoré by sme v mesiaci apríl mali na záhradke zvládnuť. 
 

Kvetiny a rastliny

shutterstock_2144844555.jpg

V prvom rade je nutné v apríli vysadiť letničky, napríklad ľalie, mečíky alebo frézie. Pôda v apríli je vlhká, zároveň už sa do nej opierajú prvé lúče slnka. Takže začínajú rozkvitať prvé rastliny. Z cibuľovín to sú hyacinty a tulipány, z dvojročných sirôtky a sedmokrásky. Pozadu nezostávajú ani trvalky, ako sú poniklece či pľúcniky. Pre ne vyčistite záhony a ostrihajte suché časti rastlín, ktoré statočne držali aj v zimnom období. Rastlinu chránili pred mrazom, ale teraz už nie sú potrebné. Ako postupovať? Odumreté časti trvalky záhradníckymi nožnicami zarežte tesne nad zemou. Dajte ale pozor, aby ste neponičili už narazené, nové výhony. 

Zelenina

Najneskôr do polovičky apríla je potrebné urobiť výsadbu raných zemiakov. Platí to pre zemiaky predklíčené aj nepredklíčené. Pôdu vylepšite kompostom a vytvorte si riadky v rozostupe asi 60 centimetrov. Medzi zemiakmi v riadku nechajte aspoň 30 cm priestoru. Veľké hľuzy vkladajte do hlbších jamiek, aspoň 10 centimetrov. 

Vysievať môžete tiež ďalšie pochutiny. Napríklad pažítku, zeler, kôpor, uhorky alebo reďkovky. Tie nasadzujte do prevzdušnených, prekyprených záhonov s dostatkom hnojiva. Až ku koncu mesiaca stačí nasadiť červenú repu alebo hrach. Na cibuľu alebo cesnak už je naopak v apríli takmer neskoro, takže ak ste to v marci nestihli, v apríli radšej neotáľajte. 

Okrasné dreviny a ruže 

shutterstock_191098436.jpg

Začiatkom apríla perovskiu, levanduľu alebo ruže zrežte a prípadne prihnojte. Viacročné ruže zastrihnite na 7 očiek, veľkokveté na 3 očká a u popínavých odstráňte vrchné výhonky. Listy ruží ošetrite prípravkom proti škodcom. 

Saďte kríky, ktoré pučia o niečo neskôr a nie sú odolné voči chladným zimám. Je apríl, takže majú do jesene dostatok času na to vytvoriť si silný koreňový systém. 

Tiež je vhodný čas na založenie živého plotu. Vyberte si pre neho vhodné dreviny a pripravte výsadbové jamy. Nezabudnite na to, že jamy musia byť riadne veľké a hlboké, aspoň 2x väčšie, než je koreňový bal rastliny. Vytýčte priestor živého plota pomocou špagátu. Odstráňte z okolia všetku burinu, zryte pôdu a obohaťte ju kompostom. Následne saďte kríky. 

Trávnik

shutterstock_1147897142.jpg

Ak trávnik ešte len zakladáte alebo chcete opraviť poškodené miesta, teraz je čas na zasiatie trávneho semena. Rovnako ako pôda záhonov aj trávnik teraz volá po prevzdušneniu, prekypreniu a prehnojeniu. Odporúčame použiť vertikutátor či kultivátor. Nože vertikutátoru sa zaryjú asi 2 až 3 milimetre do hĺbky, čím pôdu prerezávajú a zbavia ju machu a trávnych húb. 

TIP SANITINO: Ako na vertikutáciu si môžete prečítať v našom článku „Dokonalý trávnik? Pomôže k nemu vertikutácia“. 

 

 

Nepriateľom trávnika je tiež burina. Tú odstránite pomocou herbicídov. Najskôr trávnik pokoste – áno, aj na prvé sekanie je apríl ideálny mesiac – a potom aplikujte herbicíd. Kosačku na trávu nastavte na najvyššiu úroveň, nech nepoškodíte koreňový systém.   

Dôležitou činnosťou je tiež hnojenie, aby tráva dobre rástla a odnožovala. Výživa musí byť vyvážená a obsahovať všetky potrebné prvky, ako je draslík, vápnik, fosfor, dusík či železo. 

Stromy

Strihanie stromov na jar je jednou z najmenej obľúbených činností, ktorú ale nemá zmysel odkladať. Zvlášť potrebné je v apríli urobiť strihanie ovocných stromov. U mladých stromčekov robíme výchovný rez, u vyrastenej čerešne, slivky či marhule stačí udržiavací rez. U neho ide o to, presvetliť korunu a zbaviť strom chorých výhonov a obrastov. U starnúcich stromov staršieho veku ešte rozlišujeme rez zmladzujúci.  

Najťažší je avšak výchovný rez, na ktorom si musíme dať obzvlášť záležať. Najvyššie posadená postranná vetva musí byť skrátená o dve tretiny dĺžky, spodná o polovičku dĺžky. Ide o to, aby konce skrátených ramien boli približne v rovine a konečný púčik smeroval z koruny. Záhradkár musí odstraňovať aj takzvané konkurenčné výhony, ktoré môžu prekážať strednému výhonu a brániť tak správnemu vyvinutiu koruny. 

Pri udržiavacom reze stačí len vyrastený strom prezrieť a potom eliminovať choré a poškodené konáre. Preč musia ísť tiež vetve, ktoré rastú zlým smerom, tj. krížia sa alebo smerujú dovnútra koruny. 

A aký nástroj použiť? Ak sú vetve ešte slabé, použijeme záhradnícke nožnice. Pre konáre s menším priemerom vystačia klasické jednoručné nožnice, na tie silnejšie sú určené dvojručné nožnice s predĺženou rukoväťou, ideálne s čepeľou z kvalitnej ocele. 

 

Súvisiace produkty

28,73 € s DPH
Skladom > 100 ks
Zajtra odosielame
11,71 € s DPH
Skladom 2 ks
Zajtra odosielame
Novinka
54,13 € s DPH
Skladom 20 ks
Zajtra odosielame
Novinka
3,80 € s DPH
Skladom 14 ks
Zajtra odosielame
Novinka
39,28 € s DPH
Expedícia obvykle do 30 dní.
20,27 € s DPH
Skladom 3 ks
Zajtra odosielame
hore