Preskočiť na hlavný obsah

Dom & Záhrada – rady a tipy

 • Starostlivosť o záhradný nábytok

  Starostlivosť o záhradný nábytok

  Záhradný nábytok na zimu schovávame do garáže alebo do pivnice hlavne preto, aby bol chránený pred poveternostnými vplyvmi. Neznamená to ale, že v lete je nábytok úplne v bezpečí. Stále musíme počítať s množstvom faktorov, ktoré sa negatívne podieľajú na vzhľade a na kondícii záhradného nábytku. Témou tohto článku je, ako sa správne o váš nový stôl a stoličky starať, aby zostali pekné čo najdlhšie.

  ČÍTAŤ VIAC
 • Apríl na záhrade: prvé kosenie trávnika, strihanie stromov a výsadba zeleniny

  Apríl na záhrade: prvé kosenie trávnika, strihanie stromov a výsadba zeleniny

  Konečne začala jar, čo pre milovníkov záhradníčenia znamená jednu dobrú a jednu zlú správu. Tou dobrou správou je to, že prvýkrát uvidíte plody svojej usilovnej práce. V apríli kvitnú prvosienky, magnólie, horce a rané rododendrony. Dozrieva už aj prvá zelenina, napríklad rebarbora, šalát alebo rukola. To je skvelá motivácia, pretože potom je tu druhá strana mince – v apríli je na záhradke veľa práce. Záhradník musí mať aj trochu šťastia, pretože počasie je nevyspytateľné. Poďme sa pozrieť na zoznam všetkých činností, ktoré by sme v mesiaci apríl mali na záhradke zvládnuť. 
   

  ČÍTAŤ VIAC
 • Rekuperácia: čo to je a prečo rekuperáciu obstarať do domu?

  Rekuperácia: čo to je a prečo rekuperáciu obstarať do domu?

  V lete všetci radi otvárame okná dokorán, v zime sa do toho nechce skoro nikomu. Vetranie je ale dôležité celoročne. Nejde len o výmenu vydýchaného vzduchu za čerstvý, vetraním je možné regulovať vlhkosť vzduchu a predchádzať tak možným plesniam. Nie náhodou sa v zime darí vírusom o toľko lepšie než v lete – môžu sa usadzovať v miestnostiach, kde je teplo a vlhko, a kde zástupcovia druhu homo sapiens trávia nepomerne viac času. 
   

  ČÍTAŤ VIAC
 • Vybavenie dielne alebo čo by nemalo v žiadnej dielni chýbať

  Vybavenie dielne alebo čo by nemalo v žiadnej dielni chýbať

  Niekto svoju dielňu vrátane vybavenia zdedí po otcovi či dedovi, iný si ju musí vytvoriť z gruntu sám. Pre mnohých je dielňa vysnívaným miestom, kde nejde len o vytváranie a opravovanie vecí, ale tiež o relaxáciu a duševnú hygienu. Zvuk píly alebo vŕtačky pôsobí lepšie než relaxačné CD indických mudrcov sľubujúce otvorenie srdcových čakier. Len je potrebné s nástrojmi zachádzať šikovne, aby ste nenašli cestu do vnútra vášho tela trochu iných spôsobom, pomerne bolestivým.

  ČÍTAŤ VIAC
 • Zazimovanie záhrady a ošetrenie nábytku pred zimou

  Zazimovanie záhrady a ošetrenie nábytku pred zimou

  Ak máte k dispozícii vonkajšie elektrické spotrebiče, môžete si sezónu posedenia na záhrade pekne predĺžiť. Ale okolo októbra a novembra už naozaj nevládne vľúdne počasie a je nutné pripraviť záhradu na zimu. Prichádza obdobie mrazu, inverzie, plieskaníc, snehu, dažďa a blata. A to všetko škodí vášmu trávniku aj záhradného nábytku. Preto sme pripravili článok, kde popíšeme ako na zazimovanie záhrady, konkrétne ako zazimovať trávnik a ako ošetriť drevený záhradný nábytok.  

  ČÍTAŤ VIAC
hore