Preskočiť na hlavný obsah

Ak máte záhradku, program na máj je jasný. Z hľadiska prác na pozemku je to kľúčový mesiac, záhrada je totiž v rozkvete. Bude sa zasievať, zastrihávať, čistiť, ale už aj zbierať. Skrátka, je potrebné využiť každú chvíľu. Pozrime sa na zoznam činností, ktoré je potrebné v záhradke v máji urobiť.

Sadenie kríkov

shutterstock_1739274092.jpg

Na sadenie kríkov sú v máji optimálne podmienky. Je už teplo a zároveň aj vlhko - koľkokrát v priebehu mája naprší viac ako za celé leto dohromady. Za takýchto podmienok sa novo nasadené rastliny dobre aklimatizujú. Kúpte si sadenice ríbezlí, egrešov, černíc, čučoriedok alebo maliníka. Odporúčame pred ich sadením najskôr namočiť koreňový bal na niekoľko hodín do vedra s vodou, najmä ak predsa len uplynulo pár dní bez dažďa. A o kríky sa tiež primerane starajte. Nové výhony černice je potrebné skrátiť na tri púčiky, mulčovanie by prospelo ríbezliam aj egrešom.

Tiež je čas na vysádzanie letničiek. U tých najchúlostivejších navrhujeme počkať až do druhej polovice mesiaca. Ako prvé by mali prísť na rad dvojročné rastliny, ako sú astry, nezábudky alebo karafiáty. Vykonajte bylinné rezkovanie pre drieň, skalník alebo trojpuk.

Nezabudnite na udržiavací rez, ktorý by mal byť vykonávaný každé dva až tri roky. To znamená, že musíte odstrániť najstaršie vetvy. Záhradnými nožnicami ich odcvaknite pri mieste, odkiaľ starý výhon vyrastá. Mladé nerozvetvené výhony skráťte asi o tretinu, nech podporíte vetvenie.

Výsadba zeleniny

shutterstock_1347685970.jpg

V apríli ste vysadili zemiaky, pažítku, kôpor, reďkovky alebo uhorky. Máj je mesiac šalátov. Takže si pripravte ľadový šalát, rukolu, hlaváčik, dubáčik alebo maslový kel. Sejte ich vo vzdialenosti asi 30 cm od seba. Opäť odporúčame počkať až po 15. máji, aby bola istota, že mladá rastlinka bude mať dostatok tepla.

Rad prichádza aj na strukoviny. Vysievať môžete fazuľu kríčkovú aj tyčkovú, cukety, tekvice a kukuricu. Nasadiť môžete tiež papriky, baklažány, melóny a paradajky.

Odstraňovanie škodcov a buriny

Záhrada už v máji vyzerá naozaj pekne, čo zákonite láka aj nepozvaných hostí. Takže motyku do ruky a vyrazte do boja proti burine. Hodiť sa môže aj špeciálny vytrhávač buriny.

Kto mulčuje, ten má z polovičky vyhrané, pretože mulčovanie zhoršuje podmienky pre rast burinových rastlín.

Skutočným nepriateľom záhradkárov je slimák. Okrem šalátov ide aj na okrasné rastliny. Ako bojovať proti slimákom? K obranným opatreniam patria plôtiky, medené pásky a PET fľaše. Iné bariéry môžete vytvoriť rozsypaním popola, rozdrvených škrupín vajec, piesku alebo štrku okolo záhonov. Po týchto materiáloch slimáky aj slizovci chodia neradi.

Často ale nezostáva nič iné než nepríjemných ulitníkov zabíjať. Slimáky sú najviac aktívne ráno a večer a potom aj keď poriadne naprší. Tak ich pozbierajte a hoďte ich do vedra s vodou. Zvlášť odporúčame vodu horúcu, kde sa slimák rozpustí. Potom môžeme vedro vyliať rovno na kompost. Prirodzenými nepriateľmi slimákov sú užovky, ropuchy, vtáci a ježkovia. Ak zástupcov týchto druhov uvidíte v záhradke, nevyháňajte ich. Naopak si ich rozmaznávajte, pretože urobia veľa čiernej práce za vás.

Starostlivosť o trávnik

shutterstock_1147897142.jpg

Trávnik už ste na novú sezónu pripravili v predchádzajúcich mesiacoch. Máme tým na mysli zasadenie, opravenie poškodených miest aj vertikutáciu. V máji by teda mala tráva už veľmi bujne rásť. Pletivá listov a stoniek totiž vstrebali hnojivo, ktoré ste použili, rast je ďalej akcelerovaný vlahou, ktorej je v pôde dostatok. Záhradkár má teda kosačku pripravenú v pohotovosti. Tráva nesmie prerásť, akonáhle porast o tretinu či polovicu presiahol požadovanú výšku, musíte ju pokosiť. V ideálnom prípade to vychádza na dve kosenia týždenne, ale keď to zvládnete aspoň raz, bude to stačiť.

TIP SANITINO: Ako zaistiť, aby bol trávnik krásne hustý a zdravý, sa dočítate v našom článku Dokonalý trávnik? Pomôže k nemu vertikutácia.

Ostrihanie listnáčov a ihličnanov v máji

Ostrihanie stromov a kríkov má niekoľko kľúčových výhod. Prvou z nich je estetický efekt – pravidelné strihanie pomáha udržovať tvar stromu a stimuluje nový rast. Druhou výhodou je zdravotný aspekt. Odstránenie odumretých, chorých alebo poškodených vetiev pomáha chrániť strom pred škodcami a chorobami a zlepšuje obeh vzduchu a slnečného svetla vo vnútri koruny. V prípade ovocných stromov kvalita prerezania môže rozhodnúť o veľkosti úrody. V máji ale môžete prerezať aj stromy ihličnaté.

Používajte kvalitné záhradné nožnice alebo nožnice na vetvy a zrezávajte prebytočné alebo odumreté výhony. Máj je ideálnou dobou pre ostrihanie jabloní, hrušiek, sliviek a broskýň. Listnaté stromy obzvlášť sa musia prerezávať každý rok, pretože inak budú zraniteľnejšie voči škodcom a budú menej plodiť.

Súvisiace produkty

27,10 € s DPH
Skladom 4 ks
Zajtra odosielame
Novinka
11,68 € s DPH
Skladom 2 ks
Zajtra odosielame
24,73 € s DPH
Skladom > 100 ks
Zajtra odosielame
Novinka
37,62 € s DPH
Expedícia obvykle do 30 dní.
Novinka
7,40 € s DPH
Skladom 19 ks
Zajtra odosielame
59,94 € s DPH
Skladom > 100 ks
Zajtra odosielame
hore