Preskočiť na hlavný obsah

Živý plot je spájaný s vytvorením určitej hranice. Najčastejšie sa využíva na ohraničenie pozemkov alebo ako prírodné zatienenie pred zvedavosťou susedov. Živý plot však môžete využiť aj ako efektné oživenie záhrady. Ako na živý plot?


 

Práca s priestorom

Pokiaľ dobre vyberiete kríky do živého plota, potom svojej záhrade umožníte novú formu premenlivosti. Živý plot jednoducho neznamená „len“ rad tují alebo hrabov. Nemusí byť dokonca „len“ zelený. Naopak, môže byť skutočným umeleckým dielom, ktorý rastie spolu s vašou starostlivosťou. Zároveň môže vytvoriť v záhrade nesmierne zaujímavé prvky. Veľmi často sa totiž princíp živého plota využíva aj na optické rozdelenie záhrady ako takej (oddelenie zeleninovej časti) alebo „uschovanie“ niečoho, čo nemusí byť na prvý pohľad vidieť (kompost).

Živý plot má však aj iné výhody. Zatiaľ čo betónové steny a pevné ploty blokujú vzduch a následne záhradu i pozemok nepríjemne prehrievajú, živý plot zachová zdravé prúdenie vzduchu, a tým aj príjemnejšiu, zdravšiu atmosféru.

Než začnete tvoriť, plánujte

shutterstock_1416331361.jpg

Než sa vrhnete do projektu „Ako založiť živý plot“, porozmýšľajte, čo je jeho cieľom a čo od neho očakávate. Zvážte, či bude slúžiť ako hranica pozemku, oddelenie určitej časti záhrady alebo protihluková stena. Dôležité je tiež premyslieť, či bude živý plot stále zelený alebo kvitnúci. A aké rastliny sú na živý plot vhodné?

Medzi najčastejšie rastliny používané na výsadbu živého plota patria tuje, borievka, či smrek. Z kvitnúcich rastlín môžete staviť na orgován či kalinu, nádherné sú aj hortenzie. Pre nízke verzie živého plota sa využíva levanduľa alebo šalvia.

Ako založiť živý plot?

Ako prvý krok si overte, či neexistuje nejaká miestna vyhláška, ktorá vzhľad živého plota upravuje, môže ním byť napríklad vzdialenosť živého plota od hranice pozemku. Minimálna vzdialenosť od susedného pozemku je 1,5 metra. Pokiaľ rastliny atakujú susedov pozemok, má podľa zákona právo „šetrne“ ošetriť túto časť kríka. Otázkou zostáva, aké vzťahy máte, a či šetrný spôsob nezničí vašu mnohoročnú prácu… 

Dôležitým parametrom sú tiež rozostupy jednotlivých rastlín, ktoré sú viazané na finálnu výšku plota. Pokiaľ plánujete výšku plota nad 3 metre, potom je potrebné vytvoriť väčšie rozostupy (obvykle 0,7–1 meter). Štandardná výška (stredná) živých plotov počíta s rozostupmi cca 0,6 metra. Pri nízkych okrasných plotoch potom stačí 0,3–0,5 metra.

Aký je ten správny čas na výsadbu

A kedy je najvhodnejší termín na založenie živého plota? Vždy záleží na danej rastline, ale všeobecne je možné povedať, že ich možno vysádzať počas celého vegetačného obdobia. Na vysádzanie sa rozhodne hodí kvalitné záhradné náradie. Ak ste zvolili opadavé dreviny, nemali by vám chýbať ani hrable.

Pred samotnou výsadbou je potrebné pripraviť aj podložie. Niektoré typy pôdy vyžadujú investíciu do výživného substrátu či kompostu. Určite treba počítať aj s pravidelným hnojením a tiež zalievaním. Na pohodlné zavlažovanie môžete využiť praktické závlahové systémy. Pokiaľ je prístup k vode vzdialenejší, určite oceníte aj premyslené hadice s navijakom.

Kedy strihať živý plot

shutterstock_2117587082.jpg

Pokiaľ zvolíte živý plot z drevín, je potrebné ho pravidelne strihať. Prvé strihanie nasleduje tesne po výsadbe. Kedy strihať živé ploty, ktoré sú s vami už nejaký ten čas? Najvhodnejším obdobím je skorá jar (najčastejšie apríl) a potom obdobie od júna do augusta. Dôvodom je, že vetvičky musia dostať šancu zaschnúť a pletivá vyzrieť. Živý plot sa odporúča strihať v dni, kedy je pod mrakom a teploty sú nižšie. Ideálnym časom je skoré ráno alebo podvečer. Na perfektnú údržbu sa hodia plotové nožnice, a to ako ručné nožnice na živý plot (napríklad od firmy Fiskars), tak elektrické. Pokiaľ je váš živý plot vyššieho vzrastu, určite oceníte aj teleskopické plotové nožnice značky Fieldmann.

Súvisiace produkty

28,73 € s DPH
Skladom > 100 ks
Zajtra odosielame
43,55 € s DPH
Skladom > 100 ks
Zajtra odosielame
21,79 € s DPH
Skladom 2 ks
Zajtra odosielame
hore