Preskočiť na hlavný obsah

Vybrať obklady do kúpeľne je niekedy pekný oriešok. To, čo sa páči nám, nemusí totiž pristať samotnej miestnosti a navyše, nie každý obklad je vhodný na stenu alebo naopak na podlahu. Na čo sa pri výbere obkladov do kúpeľne sústrediť? 

 

obkladac.jpg

Obklad nie je dlažba!

Prvým krokom pri výbere obkladov je voľba vhodných materiálov. Stretnúť sa môžete s dvomi termínmi: obklad a dlažba. Dlažba je primárne určená pre podlahy, ale bez problémov je možné ju použiť aj na steny. Oproti tomu obklad je určený len na steny. Dôvodom sú iné vlastnosti materiálu aj technológie spracovania. Obklad nie je vyrobený, aby sa po ňom chodilo, preto by pri takom zaťažení mohol prasknúť. 

Aké obklady do kúpeľne? Farba a štýl

Obklady do kúpeľne by mali nadväzovať na štýl celej domácnosti. Siahnuť môžete po tradičných vzoroch, ale rozhodne neoľutujete, keď sa sústredíte na menej bežné dekory. Ak ste zástancovia prírodných vzorov, existuje skvelý variant dekorov dreva a to vrátane prepracovaných hrčí. Milovníci minimalizmu isto ocenia jemný mramor či hru matnej a lesklej, fanúšikovia industriálneho štýlu potom iste s nadšením privítajú dekor betónu. Na svoje si samozrejme prídu aj tí, čo stavajú na retro, rustikálny či boho štýl. Základným pravidlom je aj tu „menej je viac“. 

koupelna_1.jpg
vyrazne obklady.jpg

Obklady v kúpeľni ako dominanta

Kúpeľňa býva relatívne malou miestnosťou, preto je potrebné voliť starostlivo aj s ohľadom na budúce vybavenie. Kúpeľňa by mala byť miestom relaxácie, preto je potrebné jednotlivé prvky zladiť. Nemali by sa preťahovať o vašu pozornosť a spôsobovať tik v oku. Ak stavíte na výraznejšie obklady, malo by vybavenie byť skôr umiernenejšie a bez zbytočných ozdôb. Skvele však funguje práca s kontrastmi, či už vo forme matu a lesku, farebnosti alebo minimalizmu a ozdobných prvkov. 

Aké obklady do kúpeľne: lesk vs. mat

Skvelou voľbou, ako miestnosť oživiť je pohrať si so svetlom a odleskami. Zatiaľ čo lesklé obklady svetlo odrážajú a kúpeľňu tak presvetľujú a opticky zväčšujú, matné potom dodávajú na útulnosti a vytvárajú intímne prostredie. Z hľadiska praktickosti sú matné obklady vhodné hlavne do domácností s malými deťmi alebo zvieratami. Jednoducho sa lepšie udržujú. Matné povrchy majú tiež výrazne lepšie protišmykové vlastnosti, čo sa v kúpeľni hodí dvojnásobne, preto sa odporúčajú hlavne pre dlažbu určenú na podlahu. 

koupelna_2.jpg

Obklady do malej kúpeľne

Aké obklady do malej kúpeľne? Už dávno neplatí, že veľké obklady sú pre malú kúpeľňu tabu. Naopak. Môžete ich využiť ako nádhernú dominantu miestnosti v kontraste s obkladmi v inej veľkosti alebo ozdobných líšt. Obdĺžnik miestnosť navyše príjemne zväčší. V prípade obkladov do malej kúpeľne sa využíva veľkosť 30x60 cm. V prípade podláh sa využívajú štvorce 60x60 cm. Ďalšou otázkou je, kam až obklady budú siahať... Obvykle sa kúpeľňa obkladá do stropu, ale v prípade, že by vychádzalo nepekné orezanie obkladov, odporúčame obklad ukončiť skôr. Riešením môže byť tiež vloženie ozdobných líšt. Vedzte, že nie každá stena musí byť obložená! 

Praktické a elegantné

strukturovany.jpg

Obklady v kúpeľni sú značne namáhaným vybavením, preto voľte starostlivo aj s ohľadom na budúcu údržbu. Počítať musíte nielen s nečistotami všetkého druhu, ale tiež vodným kameňom a zaschnutými kvapkami vody. Maskovacím manévrom pre tieto nečistoty je voľba matných povrchov s nápaditejšou štruktúrou. 

Ďalšou otázkou sú škáry – čím viac, tým častejšia a zdĺhavejšia údržba. Variantom je vybrať tzv. rektifikovaný obklad, ktorého hrany sú zabrúsené na presný rozmer a škára je potom maximálne 2 mm. Tento rozmer je okom takmer neviditeľný a výrazne uľahčí vašu snahu udržať kúpeľňu krásnu a čistú. Aj tu môžete staviť na veľkoformátové obklady, kde odporúčame starostlivo plánovať škárorez, aby na seba jednotlivé škáry nadväzovali. 

Pár tipov pre výber obkladov do kúpeľne

  • Kúpte vždy o niečo viac obkladov, než je nutné. Dôvodom je, že každá šarža sa farebne trošku líši (stále sa jedná o prírodný materiál) a v prípade „nehôd“ potom budete v nepríjemnej pozícii. 
  • Dlažba by mala byť prvou voľbou v prípade, že plánujete podlahové vykurovanie. Vcelku rýchlo sa prehreje a nie je tak citlivá na zmenu teplôt. Napriek tomu je potrebné vhodnosť vybraného produktu overiť. 
  • V ideálnom prípade vyberte obklady od jedného výrobcu. Zaistíte si ich kompatibilitu. 
  • Pri výbere obkladov sa na ne pozrite aj na dennom svetle – vyjdite von zo vzorkovne. Množstvo výrobcov ponúka aj zapožičanie vzoriek domov. 
  • Pred objednávkou si nechajte urobiť grafický návrh, možno zistíte, že niektoré zložky sa k sebe nehodia až tak, ako sa na prvý pohľad zdalo. 
  • Dlažba v kúpeľni by mala mať čo najvyšší protišmyk (škála je R9-R13, pričom R13 sa používa pre najviac zaťažené priestory). 

 

hore