Preskočiť na hlavný obsah

Zariaďujete si kúpeľňu a túžite po niečom originálnom? Chcete sa odlíšiť a kúpeľňu si zariadiť jednoducho a pritom rafinovane? Ak ste odpovedali áno, je industriálny štýl práve pre vás! Poznajte jeho jedinečnosť  a ponorte sa s nami do tejto továrenskej atmosféry

A čo vaňa? Industriálna kúpeľňa využíva čaro starých továrenských hál a priemyslových priestorov z doby industrializácie. Ide o nekonvenčné riešenie s výraznými architektonickými prvkami, ktoré menia vnímanie priestoru. Tento štýl vznikal v New Yorku a v Londýne v 60. a 70. rokoch minulého storočia, keď sa v mestách zdražovali nájmy a umelci si v opustených továrňach zariaďovali bývanie aj ateliéry.

Jeho popularita rástla a dnes je obľúbený nielen umelcami, ale tiež mladými pármi, študentmi aj rodinami. Stále viac domácností dáva prednosť originálnym kúpeľniam v industriálnom štýle. Nebudeme vám klamať, tento štýl nie je pre každého, ale ak jeho čaru podľahnete, vytvoríte neopozeranú kúpeľňu, ktorá nikdy nevyjde z módy!
 

Pre koho je industriálny štýl vhodný?

Industriálny štýl je drzý, neopozeraný a plný originálnych riešení. Nájdu sa v ňom hlavne ľudia, ktorí idú radi vlastnou cestou a neboja sa výziev. Tento štýl rozhodne nie je pre milovníkov kvetín, ale skôr pre obdivovateľov drsnejšej krásy.

industrial styl
  

Typické prvky industriálnej kúpeľne

A čo industriálny štýl charakterizuje? Čo sa týka materiálov, najvyužívanejší je rozhodne kov, betón, kameň, masívne drevo, ale aj číre sklo. Vzájomné prepojenie týchto materiálov totiž kúpeľni dodá ten pravý priemyselný šmrnc. Veľmi pôsobivo vyzerajú tiež odkryté tehly, obnažené rúry, vysoké stropy, presklené prvky, rámové konštrukcie alebo neopracované podlahy. To, čo by jeden považoval za nedokonalosť, sa industriálny štýl snaží brať ako svoju prednosť.

Paleta farieb tu nie je tak široká ako u ostatných štýlov, najvhodnejšie je použiť jemné odtiene sivej až antracitovej. Ak vám príde sivá kúpeľňa nevýrazná, oživte ju červenou alebo oranžovou farbou, napríklad už zmienenými odkrytými tehlami. Nemusíte sa báť ani kontrastov čiernej a bielej. Okrem toho, že ide o nesmrteľnú kombináciu farieb, ide tiež o trend v industriálnom štýle.

TIP SANITINO: Nebavia vás nevýrazné biele kachličky? Zvýraznite ich tmavou škárou a doplňte kúpeľňu o čierne profily sprchovej steny a tmavé vodovodné batérie. Výsledok vyzerá naozaj skvele!

 

Dekorácie s mierou

Kúpeľňa industrial v sebe skrýva veľa podôb a vďaka zakomponovaniu dômyselných doplnkov rozhodne nemusí pôsobiť studeno. Tmavú kúpeľňu môžete rozžiariť o drobnosti v červenej alebo oranžovej farbe, ale môžete využiť tiež sklo. Vo vašej industriálnej kúpeľni sa budú skvele vynímať napríklad luxfery, reflektory alebo voľne visiace žiarovky.

Ako ďalšie dekoratívne prvky je možné použiť výrazné skrutky, staré továrenské lampy, odhalené kovové mechanizmy či obyčajnú štruktúru materiálu ako takú. Ak vám v kúpeľni vedú medené rúrky, v žiadnom prípade ich neschovávajte. Dôraz na všetko priznané dodá  kúpeľni to pravé čaro!
 

Aké produkty vybrať?

Foto z Collection 2021_Stránka_014_Obraz_0004 (1).jpg

Sprchový kút ako dominanta

Aké iné sprchové kúty by sa industriálnemu štýlu prispôsobili viac než tie s čiernymi profilmi? Čierna je farba, ktorá nikdy nevyjde z módy a do továrenského prostredia skrátka patrí. Pôsobí elegantne a zároveň vo vašej kúpeľni vyvolá mierne drsnejšiu atmosféru. Veľmi efektívne je nainštalovať sprchový kút priamo na podlahu bez sprchovej vaničky. Také vyhotovenie skvele doplnia čierne sprchové kanáliky pre odvod vody. Užite si relaxáciu s vôňou histórie!

TIP SANITINO: Tmavé sprchové kúty nájdete napríklad v sériách POLYSAN Zoom line, Gelco Cure black alebo RAVAK Supernova. Môžete ich doplniť aj o tmavé sprchové vaničky Jika Cubito Pure, Villeroy & Boch Subway Infinity, Ideal Standard Ultra Flat S alebo Geberit Sestra

 

shutterstock_1315068434.jpg

A čo vaňa?

„Môžem mať v industriálnej kúpeľni vaňu?“ Jasne, že áno! Svojej obľúbenej relaxácie vo vani sa nemusíte vzdať ani v tomto továrenskom štýle. Podobne ako u retro kúpeľní aj v tomto prípade voľte skôr voľne stojacu vaňu do priestoru. Ak ladíte svoju sanitárnu keramiku do tmavých farieb, môžete zvoliť aj tmavý variant vane. Ale nič neskazíte ani klasickou bielou farbou. Vaňu nezabudnite doplniť o vaňovú batériu na podlahu vo farbe a designe ostatných vodovodných batérií.

Akú vybrať batériu?

Veľmi dôležitým prvkom každej kúpeľne sú tiež vodovodné batérie. Vyberajte tie v mosadzných odtieňoch, v bronzovom vzhľade alebo v čiernej. Ak hľadáte batérie, na ktorých nebude vidieť každá kvapka vody, ako tomu často býva u lesklého chrómu, zvoľte si produkty v úprave kefovaný nikel.

Sapho_SKA101dn3.jpg

Kúpeľňový nábytok v industrial štýle

Riešite, na akú skrinku alebo podstavec umiestniť umývadlo? Ideálnym riešením sú konštrukcie s policou – napríklad zo série SAPHO Ska alebo SAPHO Skara. Ďalším variantom sú skrinky z tmavého dreva. Industriálnemu štýlu nepristanú galérky so zrkadlom, ale nemusíte zúfať. K dispozícii sú aj veľké zrkadlá s tmavými rámami. Vybrať môžete aj zrkadlá bez rámu.

Osvetlenie

Záležať si dajte aj na výbere svietidiel. V kúpeľni v industriálnom štýle skvele vyniknú žiarovky visiace zo stropu alebo osvetlenie s kovovými prvkami. Ak chcete niečo naozaj originálneho, prejdite bazáre alebo rôzne blšie trhy. Divili by ste sa, ako často v nich nájdete skutočné poklady. Kto vie, možno budete mať šťastie a nájdete starú továrenskú lampu alebo reflektor.

Sanitárna keramika

Aká sanitárna keramika patrí do industriálnej kúpeľne? Vďaka kombinácii bielej a tmavej môžete využiť v tmavých kúpeľniach štandardnú bielu keramiku. Ak máte svetlé obklady, môžete sa osmeliť a vybrať si tmavé modely. V dnešnej dobe nie je problém zohnať čierny záchod, umývadlo alebo vaňu. Výrobcovia myslia aj na originálne štýly v kúpeľni a tomu môžete prispôsobiť aj svoj nákupný košík.
 

Relaxácia v industriálnej kúpeľni

Industrial kúpeľňa len tak neomrzí. Ak ste jej kráse už podľahli, nebudete sa pozerať po inej. Pri každej návšteve pocítite jej neopozeraný nádych a po náročnom dni sa v nej veľmi dobre zrelaxujete.

industriálne kúpeľne

Chcete viac inšpirácie?

Sledujte nás na sociálnych sieťach! Nájdete nás na Facebooku, Instagrame, ale aj na Pintereste. 

hore