Preskočiť na hlavný obsah

Záhradný nábytok na zimu schovávame do garáže alebo do pivnice hlavne preto, aby bol chránený pred poveternostnými vplyvmi. Neznamená to ale, že v lete je nábytok úplne v bezpečí. Stále musíme počítať s množstvom faktorov, ktoré sa negatívne podieľajú na vzhľade a na kondícii záhradného nábytku. Témou tohto článku je, ako sa správne o váš nový stôl a stoličky starať, aby zostali pekné čo najdlhšie.

Čo záhradnému nábytku škodí v lete

shutterstock_1387945028.jpg

Cez leto je najviac rizikovým faktorom UV žiarenie. Príliš horúce slnko škodí najmä plastu a drevu.

Ďalším faktorom, ale nie tak rizikovým, je vlhkosť. Aj v júni alebo júli občas nastane prietrž mračien, ale netreba panikáriť – nábytok dva alebo tri prudké dažde za sezónu vydrží. Pri drevenom nábytku je to celkom jasné, hliníkový nábytok nehrdzavie a aj nábytok zo železa alebo ušľachtilej ocele, kde s rizikom korózie musíme počítať, niečo vydrží. Výrobcovia vybavujú nábytok kvalitnou povrchovou ochranou.

Do zoznamu neduhov počasia pripočítame ešte sneh a mráz. Záhradný nábytok síce používame hlavne v letnom období, ale všetci vieme, že niekedy sa chladné počasie vráti a zaskočí nás krátko po tom, čo sme na záhrade stihli usporiadať už tri grilovačky.

Ako sa starať o drevený záhradný nábytok

Vybrať pre záhradu drevený nábytok, to je rozhodne skvelé rozhodnutie. Drevu to v prostredí sviežo zeleného trávnika a rozkvitnutých kvetinových záhonov pristane najviac. Pokiaľ vás ešte len čaká kúpa nábytku, možno vás prekvapí, že na dubový alebo bukový nábytok narazíte na e-shopoch zriedkakedy. Častejšie sa predáva nábytok z exotických drevín, ako je teak alebo akácia.

Je to dnes úplne normálne. Výrobky z týchto drevín majú lepšie vlastnosti - sú ľahšie, takže sťahovanie do garáže a naspäť nie je také utrpenie. A navyše dobre znášajú prudké zmeny počasia, čo zahŕňa ako dážď a sneh, tak aj striedanie teplôt a slnečné žiarenie.

shutterstock_2169908283.jpg

Pri nábytku rozlišujeme prvotné a pravidelné ošetrenie. Prvotné ošetrenie vykonajte na nový nábytok, ktorý ešte vonia výrobou. Namažte ho prípravkom proti plesniam a drevokaznému hmyzu. Následne nábytok dvakrát až trikrát ročne natrite olejom, najlepšie teakovým. Ten pomáha udržať dlhodobú funkčnosť nábytku a udržuje primeranú vlhkosť – nábytok je chránený pred vysušením a rovnako tak aj pred prenikaním vody. Samozrejme ešte odstraňujte zo stola a zo stoličiek špiny, ktoré sa tu zachytia po väčšom vetre alebo prietrži mračien. A na zimu nábytok zo záhrady upracte.

Jeden tip na záver. Záhradný nábytok nedávajte priamo na trávu, aby sa do neho nenasiakla vlhkosť. Každú nohu stola postavte na jednu dlažobnú kocku.

Ako sa starať o kovový záhradný nábytok

Má vysokú stabilitu a moderný vzhľad, ktorý sa v priebehu času príliš nemení. A je ľahký a jednoducho prenositeľný. To je kovový záhradný nábytok, ktorý je z hľadiska údržby o niečo jednoduchší. Najväčším nepriateľom stoličiek a stola z kovu je samozrejme korózia. Neplatí to ale pre hliník. Keď si kúpite nábytok z hliníka s práškovým nástrekom, nemusíte sa starať skoro o nič. Akúkoľvek škvrnu odstránite teplou mydlovou vodou a hubkou alebo handričkou. Ak je nábytok z ušľachtilej ocele, snažte sa nečistotu odstrániť čo najskôr. Zažraná špina môže byť orieškom aj pre dobrú kefu.

shutterstock_479529463.jpg

Pokiaľ je záhradný nábytok z kovu, ktorý je náchylný na hrdzavenie, tak sa snažte materiál priebežne kontrolovať. A to aj na tých miestach, ktoré nie sú toľko na očiach. Prvé drobné čiarky z hrdze zalakujte korekčnou ceruzkou. Môžete zakúpiť špeciálny sprej proti korózii, ten určite taktiež využite. Na ušľachtilú oceľ nasaďte špeciálny čistič určený pre tento materiál.

Kovový záhradný nábytok môžete na záhrade nechať o niečo dlhšie ako drevený nábytok, je odolnejší voči mrazu a dažďu. Na zimu ho ale predsa len schovajte do suchého priestoru.

TIP SANITINO: Ako zazimovať nábytok sa dočítate v našom článku Zazimovanie záhrady a ošetrenie nábytku pred zimou.

Ako sa starať o textílie

shutterstock_2038344119.jpg

Nezabudnime ešte na sedáky alebo poťahy. Za zmeny ich vzhľadu zďaleka nemôže len počasie - stačí upustiť lyžicu alebo misku a na sedáku je hneď neprehliadnuteľná škvrna. Niekedy je možné záhradný textil vyprať v práčke. Túto informáciu vám dá príbalový leták od výrobcu. Inak budete musieť odstrániť nečistoty manuálne. Základný postup je použiť mydlovú vodu a handričku. Inak budete musieť siahnuť po nejakom šetrnom čistiacom prostriedku.

Zberajte textílie z nábytku, keď sa ženie letná búrka.

Ako sa starať o sklenené plochy

Niektoré záhradné stolíky obsahujú plochu z tvrdeného skla. Tu nie je čo riešiť. Plochu umyte vodou s čistiacim prostriedkom a potom utrite stôl dosucha, aby ste sa zbavili všetkých škvŕn. Rovnaký postup, ako keď umývate okná.

Súvisiace produkty

89,70 € s DPH
Skladom 2 ks
Zajtra odosielame
89,70 € s DPH
Expedícia obvykle do 14 dní.
233,64 € s DPH
Skladom 1 ks
Zajtra odosielame
Novinka
101,00 € s DPH
Skladom 3 ks
Zajtra odosielame
Novinka
38,77 € s DPH
Expedícia obvykle do 14 dní.
hore