Preskočiť na hlavný obsah

Hoci tohtoročná zima nepatrila k tým najchladnejším, zanechala v záhradách svoje stopy. A pretože sa blíži jar, je potrebné záhrade pomôcť, aby vo svojej náruči mohla prebudiť nový život. Čo je k tomu potrebné? Dôkladné upratovanie. Na čo by ste mali pamätať?  
 

Zbavte záhradu zvyškov zimy

hrabani listi.jpg

Základným krokom je vyčistiť záhradu od všetkých pozostatkov zimy. Vymeťte zo všetkých kútov spadané lístie, popadané konáre, zhnité plody a iné nečistoty, ktoré sa v priebehu chladných mesiacov na záhrade nahromadili. Nezabudnite na „mach“ a nánosy na chodníčkoch. Tým, že záhradu týchto nečistôt zbavíte včas, pred zásadnejším oteplením, zabránite škodcom, plesniam, ale aj rezíduám choroboplodných zárodkov nájsť dostatok potravy a množiť sa. Pre túto činnosť rozhodne odporúčame použiť pracovné rukavice. Zabránite zraneniu, ale aj podráždeniu pokožky. Skvele sa tiež hodia napríklad hrable na lístie od Fiskars. Pre efektívnejšie upratovanie môžete použiť elektrické záhradné vysávače od spoločnosti Fieldmann.  

Dajte záhrade nový účes

prorezavani stromu.jpg

Zákonný termín na výrub a prerezávanie stromov je od 1.11. do 31.3. Toto obmedzenie však neplatí pre dreviny, ktoré majú vo výške 130 cm obvod kmeňa menší než 80 cm alebo pre ovocné dreviny v záhradách. Napriek tomu by sme k stromom mali byť ohľaduplní a razantnejšie zásahy nechať na ich vegetačný kľud. To, čo by sme však v predjarí urobiť mali, je úprava a oživenie. Zbavte strom odumretých a poškodených vetví. Hlavným cieľom prerezávania je tiež podpora cirkulácie vzduchu prístup slnečného svetla. Skvele sa na to hodí ručná pílka od Fieldmann. Medzi pomocníkmi by nemali chýbať ani nožničky na kríky.

Pôda základ úspechu

puda.jpg

Aby záhrada dobre prosperovala, je potrebné venovať náležitú starostlivosť pôde. V prvom rade je potrebné ju po zime prevzdušniť a rozbiť zatuhnuté miesta. Akonáhle sa počasie zbaví mrazíkov, pridajte kompost alebo inú organickú hmotu, aby ste do pôdy dodali potrebné živiny a zlepšili aj jej vlastnosti. Pri tejto činnosti by ste mali tiež zbaviť pôdu rôznej buriny. V ideálnom prípade ju odstrániť aj s koreňmi. Jedine tak zabránite jej rýchlemu návratu. Podobne sústredene by ste mali pristúpiť k prevencii proti škodcom. Odstráňte všetky vajíčka alebo larvy, na ktoré narazíte... Zvážiť môžete tiež mulčovanie, ktoré navyše podporuje udržanie vlhkosti v pôde.

Plánujte, než zasadíte

presazeni trvalek.jpg

V tejto fáze je dobré si tiež rozmyslieť, kam zasadíte akú rastlinu. Aká časť bude okrasná, aká praktická. Skúste sa inšpirovať napríklad permakultúrou, ktorá pracuje s kombináciami rastlín tak, že sa vzájomne podporujú v raste. Pozornosť by ste mali venovať tiež trvalkám. Práve teraz je čas na ich presadenie, ak už zo svojho stávajúceho ubytovania vyrástli. Novo presadené rastlinky nezabudnite zalievať.

Jarnú prípravu rozhodne nepodceňujte, práve ona totiž môže rozhodnúť, aká veľká úroda a radosť na vašej záhrade vyrastie. Akonáhle pripravíte vhodné podmienky, vaše šance na úspech sa zvyšujú, zatiaľ čo nároky na prácu sa naopak zmenšujú. Energiu vloženú do príprav zmnohonásobíte v priebehu záhradkárskej sezóny, kedy nebudete nútení nedostatok starostlivosti doháňať a zložito napravovať. Vo všetkých fázach príprav vám môžu byť skvelou podporou záhradné potreby od Fiskars alebo Fieldmann.

Súvisiace produkty

38,87 € s DPH
Skladom 45 ks
Zajtra odosielame
27,26 € s DPH
Skladom 11 ks
Zajtra odosielame
45,29 € s DPH
Skladom > 100 ks
Zajtra odosielame
hore