Preskočiť na hlavný obsah

V lete všetci radi otvárame okná dokorán, v zime sa do toho nechce skoro nikomu. Vetranie je ale dôležité celoročne. Nejde len o výmenu vydýchaného vzduchu za čerstvý, vetraním je možné regulovať vlhkosť vzduchu a predchádzať tak možným plesniam. Nie náhodou sa v zime darí vírusom o toľko lepšie než v lete – môžu sa usadzovať v miestnostiach, kde je teplo a vlhko, a kde zástupcovia druhu homo sapiens trávia nepomerne viac času. 
 

Pritom existuje riešenie, ktoré umožňuje nepretržitú výmenu vzduchu bez toho, aby na vás fúkal studený vietor z vonku. Volá sa rekuperácia a skrýva v sebe mnoho výhod. 

Ako funguje rekuperácia

Najčastejšie sa rekuperačné výmenníky tepla osádzajú priamo do vetracích jednotiek. Rekuperáciu je možné využiť skoro vo všetkých typoch objektov. Áno, rekuperácia do starého domu funguje rovnako dobre ako rekuperácia do novostavby. A tak, ako nahradí rekuperácia vetranie v rodinných domoch, je toto riešenie výhodné aj pre priemyselné stavby, kancelárske budovy, úrady, banky alebo napríklad aj bazény. 

breathe easy.jpg

Rekuperácia pri vetraní využíva energiu vzduchu, ktorý chcete vypustiť z objektu von. Táto energia predhreje vonkajší čerstvý vzduch, ktorý putuje opačným smerom. Systém je natoľko dômyselný, že pri oboch typoch vzduchu umožní len výmenu tepla, nie žiadnych častíc vo vzduchu obsiahnutých. Čerstvý vzduch, ktorý sa dostane do vašej kuchyne, kúpeľne alebo obývacieho priestoru, má síce príjemnú, takmer izbovú teplotu, ale stále je to zdravý čerstvý vzduch, ktorý chcete vy aj vaša rodina dýchať.

Mýty spojené s rekuperáciou

"Rekuperácia je vhodná len pre pasívne domy."

modern passive house.jpg

Je pravda, že rekuperácia je pri pasívnych domoch niečo takmer automatického – bez tejto technológie by pasívny dom nemohol dosahovať potrebných parametrov a ťažko aj hodnôt pre nízkoenergetický dom. Ale to neznamená, že pre iné stavby rekuperácia vhodná nie je. Stačí, aby bol dom zateplený a mal nové okná. Potom je možné rekuperáciu inštalovať a tešiť sa zo zdravia prospešnej technológie, ktorá šetrí vašu peňaženku.

"Rekuperácia je hlučná a obťažuje"

control.jpg

Podobne ako sa vylepšili práčky alebo vysávače, ktoré sú dnes omnoho tichšie než kedysi, prešla vývojom aj technológia rekuperácie. Dnes si ju v doma snáď ani nevšimnete. Ibaže by ste priložili ucho k výustke – až vtedy si všimnete, že dochádza k intenzívnemu prúdeniu vzduchu.

"V rúrkach rekuperácie rastú plesne."

installation.jpg

K rekuperácii je potrebné potrubie a niektorí kritici čakajú, že tu môže dôjsť k rastu plesní. Lenže mikroorganizmy nemajú šancu sa uchytiť. Systém potrubia je krytý antibakteriálnou vrstvou.

Rekuperácia pre a proti

Najväčším negatívom rekuperácie je samozrejme obstarávacia cena. O nej bude reč v ďalšej kapitole. Teraz si preberieme výhody rekuperácie. 

1) Celoročná istota čerstvého vzduchu, redukcia nežiadúcich pachov

V zime už sa nemusíte nútiť otvoriť okno. Vetracia jednotka rekuperačného systému váš domov zásobuje nepretržite čerstvým vzduchom s príjemnou teplotou. 

2) Koniec vlhkosti

Rekuperácia by mala zaujímať aj majiteľov starších domov, zvlášť tých, ktoré sú náchylné na kondenzáciu na stenách. Žiadna zo stien nie je nadštandardne ochladzovaná, takže tu nie sú podmienky na rast plesní. 

3) Vhodné aj pre alergikov

Vďaka kvalitným filtrom sa s čerstvým vzduchom do domu nedostáva problematický peľ alebo poletavý prach. 

4) Redukuje radón

Niektoré stavby trpia na vyššiu koncentráciu radónu. Rekuperácia s ľahkým pretlakom je efektívne riešenie, ako sa tohto nebezpečného rádioaktívneho prvku zbaviť. 

Účinnosť rekuperácie

Účinnosť rekuperácie je inými slovami účinnosť spätného získavania tepla. Ak stopercentná úspešnosť je hypotetické vetranie bez straty energie a nulová sa zase rovná klasickému vetraniu otvorením okna, (kedy je teplý vzduch bez úžitku odvádzaný von a studený privádzaný do miestnosti, ktorá sa ochladzuje až na vonkajšiu teplotu), potom sa reálna účinnosť rekuperácie pohybuje niekde nad 50 %. Tak vysokú účinnosť majú klasické rekuperátory s doskovým výmenníkom. Ešte kvalitnejšie modely sa dostávajú nad 75 až 80 %. 

Čistenie rekuperácie

 

Rekuperáciu je nutné pravidelne čistiť, aby sa nečistoty a baktérie nešírili v budove. Tieto nečistoty sa ukrývajú v odťahovom potrubí, vo výmenníku, filtroch a na ventilátoroch. Čistenie sa odporúčať robiť jedenkrát ročne, a to v súlade s pokynmi výrobcu. 

hore