Preskočiť na hlavný obsah

Máte v kúpeľni dostatok priestoru a chcete niečo nadčasové a krásne? V tom prípade je výber jasný. Zvoľte voľne stojacu vaňu – impozantný kúsok, ktorý bude vo vašej kúpeľni ozajstnou dominantnou. Po náročnom dni vám zaistí maximálne pohodlie a vy sa budete cítiť ako v raji!

Priestor, sloboda, voľnosť. To sú prvé pocity, ktoré vás napadnú vo chvíli, kedy sa prvýkrát ponoríte do kúpeľa vo voľne stojacej vani. Tieto vane sú honosným solitérom každej kúpeľne a ak raz podľahnete ich čaru, nebudete si ich chcieť viac odoprieť.

volně stojící vana v koupelně


Od dreveného koryta k luxusnej vani…

10121-regata-vana---3016-9846-int-3.jpg

Voľne stojaca vaňa vlastne nie je žiadnou novinkou. Predmet na kúpanie postavený uprostred miestnosti je známy už od doby, čo si ľudia začali stavať pevné príbytky. Za ten čas ale samozrejme prešiel mnohými úpravami a prechádza nimi dodnes. Preto sa nie je čo diviť, že voľba medzi nimi nie je jednoduchá. Na svet prišli najskôr vane plechové, potom k nim pribudli vane liatinové a nakoniec vane z liateho mramoru, exotického dreva či akrylátu. Ale pekne od začiatku – poďme si o jednotlivých materiáloch niečo povedať.

Liatinové vane

Ak máte radi art deco alebo všeobecne retro štýl, asi sa zhliadnete v klasickej liatinovej vani na nožičkách. Liatinové vane sú jedny z najkvalitnejších a okrem svojej pevnosti majú tiež skvelé tepelné vlastnosti. Voda v nich zostane teplá omnoho dlhšiu dobu než v iných vaniach.

Vane z liateho mramoru

V moderných kúpeľniach vyzerajú úžasne oválne vane z liateho mramoru. Vyznačujú sa vysokou pevnosťou, stabilitou a elegantným designom. Navyše sú farebne stále a veľmi odolné voči mechanickému poškodeniu. Vďaka špeciálnym technológiám je ich povrch úplne hladký a príjemný na dotyk. Dajte si ale pozor na to, kam takú vaňu umiestnite, s výbornou stabilitou totiž súvisí tiež vyššia hmotnosť.

Akrylátové vane

Omnoho ľahší variant predstavujú vane akrylátové, ktoré sa dnes vyrábajú aj v kvalitnejších verziách a nemusia robiť hanbu ani luxusne poňatej kúpeľni. Vďaka tvarovateľnosti akrylátu si môžete dopriať tvarovo zaujímavé kúsky. Ďalšou výhodou je ľahká inštalácia vaňových doplnkov, akou sú napríklad držadlá.

Špeciálne materiály

Ak si do kúpeľne chcete obstarať naozajstný klenot, kúpte si vaňu drevenú. Napríklad cyprusové drevo je ideálne pre bylinné kúpele. O jeho odolnosť voči vlhku sa nemusíte báť, ak už si vyberiete akúkoľvek exotickú drevinu, bude na neho zo svojho prirodzeného prostredia zvyknutá. Ďalším menej používaným materiálom je quarly, ktorý sa na trhu objavil len nedávno. Na povrchu je veľmi lesklý a disponuje odolnosťou voči mechanickému aj chemickému poškodeniu. 
 

Kritérium č. 1 – priestor

Až budete riešiť dispozície vašej kúpeľne, myslite na to, že potrebujete priestor nielen pre umiestnenie vane samotnej, ale aj okolo nej. Jedine tak totiž stopercentne vynikne. Ak teda máte priestrannú kúpeľňu, nie je čo riešiť. Ak veľkú kúpeľňu nemáte, ale napriek tomu túžite po voľne stojacej vani, môžete jednu z jej kratších častí umiestniť ku stene. Získate tak dostatok priestoru na prechádzanie aspoň z troch strán. Hoci tým trochu stráca pôvodný efekt, stále vyzerá krásne. Navyše so sebou prináša jednu zásadnú výhodu: inštalácia prívodu a odtoku vody je v tomto prípade omnoho jednoduchšia.


Inštalácia prívodu a odtoku vody

14_faucet_C.1.tif.jpg

U inštalácie prívodu a odtoku vody ešte chvíľu zostaneme. Ak chcete vaňu postaviť doprostred miestnosti, počítajte so zvýšenými nákladmi na inštalatérske práce. Rozvody totiž budú musieť viesť podlahou a priamo k vani bude potrebné namontovať voľne stojacu vaňovú batériu. Tá ju ale príjemne oživí.

Okolo batérie je možné vytvoriť efektný schodík, ktorý sa hodí napríklad pre odkladanie oblečenia a osušiek. Môže mať tiež dekoratívnu funkciu, ak na neho umiestnite sviečky alebo kvetiny. Cenovo schodnejším riešením je, ako sme už zmieňovali, postavenie vane kratšou stranou ku stene a zabudovanie batérie klasicky do steny.

 

Myslite na všetko!

Pri kúpeli sme zvyknutí mať po ruke základné toaletné potreby ako je mydlo, žinka či šampón. U voľne stojacich vaní býva problém, kam tieto veci odložiť. Je možné si za týmto účelom obstarať dosku cez vaňu alebo k vani pristaviť elegantný stolík. Ten môže byť aj skladací, aby sa dal po kúpeli zase upratať a nenarušoval celkový design kúpeľne. 

A na čo vaňu postaviť?

Aj tu sa vám ponúka hneď niekoľko možností. Voľne stojace vane môžu byť bez podstavca alebo s podstavcom. Ten je navrhnutý presne na mieru samotnej vane. Zvoliť môžete aj vaňu na nožičkách. V prípade, že nie sú vidieť, bývajú z plastu. Naopak, ak sú na očiach, môžete z nich urobiť designový doplnok. Napríklad pre vaňu určenú do retro kúpeľne odporúčame využiť nožičky z kovu či dreva. Ďalšou alternatívou je umiestniť vaňu na vyvýšené pódium či k nej postaviť schodíky. Opticky tak viac rozčleníte priestor a navodíte honosnú atmosféru.

TIP SANITINO: Bojíte sa, že vaňa nebude stáť rovno? Od toho sú tu nastaviteľné nožičky, ktoré sa maximálne prispôsobia všetkým prípadným nerovnostiam.

Voľne stojaca vaňa posunie vzhľad celej kúpeľne na úplne inú úroveň. Neváhajte teda, a ak vám to priestor dovolí, obstarajte si túto krásku do kúpeľne aj vy!

Súvisiace produkty

hore