Preskočiť na hlavný obsah

Záchody minulosti – od prevetu po moderný bidet

V dnešnej dobe považujeme splachovací záchod za úplnú samozrejmosť. Vždy tomu tak ale nebolo. Pri bližšom pohľade zistíme, že ešte pomerne nedávno si aj tie najbohatšie domácnosti mohli o takej vymoženosti nechať len snívať. Ako to teda s toaletami bolo a ako to s nimi je dnes?
 

První záchody (Řím, Řecko).jpg

Pekne od začiatku

História toaliet sa píše už 4 000 rokov. Najstaršie záchody boli spojené medzi sebou jednoduchou struhou prikrytou tehlami, ktorá predstavovala účinnú kanalizáciu. Takto civilizovane si uľavovali ľudia v starovekom Egypte, Ríme, Grécku aj Indii. Toalety bývali súčasťou kúpeľov, boli pre všetkých spoločné a pretože neboli oddelené stenami, slúžili tiež ako spoločenské miesto.

Ľudia tu uzatvárali obchody, riešili politiku aj len voľne diskutovali. Bohužiaľ v krajinách slovenskej kotliny sme mali mnoho sto rokov meškanie.

Stredovek: doba temna

Pri návštevách hradov a zámkov máme tendenciu závidieť všetkým šľachticom a princeznám, ktorí vo svojich sídlach organizovali plesy a chodili obliekaní v nádherných róbach. Zabúdame ale na každodennú realitu zahrňujúcu aj úkony bežnej hygieny. Neexistujúca kanalizácia a obmedzené zdroje pitnej vody to stredovekej spoločnosti práve neuľahčovali. Odvod splaškov do podzemia alebo pravidelné kúpele, to vtedy bola len fantázia.

Prevét.jpg

Aby šľachta nemusela chodiť príliš ďaleko od komnát, bývali steny hradov opatrené tzv. prevetmi, teda kamennými či drevenými arkiermi s otvorom smerom dole. Tento typ záchodov neobsahoval žiadny splachovací mechanizmus. Nebol totiž potrebný, o všetko sa postarala samotná gravitácia. V podstate šlo o suchý záchod, pričom výkaly sa zhromažďovali v hradnom priekope či u päty paláca. Útočníci, ktorý sa do hradu dobývali presne týmito miestami, to teda nemali úplne jednoduché.

Bohužiaľ, prostí ľudia to mali omnoho komplikovanejšie. Vykonávať potrebu sa chodilo na hnojisko, medzu, do lesa a podobne. Asi jediným pokusom o zmenu k lepšiemu bol v roku 820 jednoduchý záchod s názvom Necessaria (v preklade Nutné veci), ktorý pre svojich študentov postavil opát Gozpert vo švábskom meste Svätý Havel. Na dlho sa ale neujal.


Pokrok prichádza pomaly

První záchod_Harrington_Alžběta.jpg

V Normandii roku 1519 vzniklo nariadenie o povinnosti napojenia nových domov na kanalizáciu. Konečne teda prichádza pokrok. V roku 1597 Angličan John Harrington vynašiel pre kráľovnú Alžbetu I. moderný splachovací záchod a o necelých 200 rokov neskôr k nemu Alexander Cummings pridal aj technológiu, ktorú dnes poznáme pod názvom sifón. Zamedzil tak prieniku zápachu z kanalizácie do interiéru domu. Vo väčšine miest ale bola situácia stále neutešená.

Hoci sa to zdá nepochopiteľné, v 17. storočí sa hygienické podmienky znovu zhoršili. Ľudia sa báli moru a mysleli si, že nánosy špiny zabránia vniknutiu tejto zhubnej baktérie do tela. Preto sa od vody držali ďalej. Po vykonaní potreby si opláchli len končeky prstov. Bežne sa močilo na sochy a inde v interiéroch zámku, tí kultivovanejší používali nočníky.

Luxus súčasnosti

Naozaj veľké zmeny prišli až v druhej poličke 19. storočia, kedy sa v Európe systematicky začali budovať obecné kanalizácie a tiež verejné záchody. Avšak ešte v 70. rokoch 20. storočia bolo bežné, že záchod na pavlači bytového domu zdieľalo aj 20 a viac ľudí. A suchý záchod u babičiek na vidieku si pravdepodobne pamätá mnoho z nás. Teraz ale máme k dispozícii komfort, o ktorom sa v minulosti nesnívalo ani tým najmocnejším cisárom a kráľom. Viedla k nemu dlhá cesta a rovnako to bolo aj so zariadením celej kúpeľne. V našom článku o histórii kúpeľní sa dozviete ako to chodilo na dvore kráľa Ľudovíta XIV., aj to, že kúpanie bolo v určitej dobe považované dokonca za nemorálne.

historie záchodů

 

Bidet na kráľovskom dvore

Zaujímavosťou je, že história bidetu siaha tiež veľmi ďaleko. Vynájdenie prvého exemplára tohto, v dnešnej dobe toľko pochvaľovaného zariadenia, sa datuje už do roku 1710. Bol určený kráľovskej rodine a pôvodne mal svoje miesto v spálni. Za tú dobu samozrejme prešiel mnohými obmenami a tak dnes máme širokú možnosť výberu. Okrem klasického bidetu si môžete obstarať bidet a toaletu v jednom alebo len bidetovú dosku. Zmysel bidetov spočíva predovšetkým v ich zdravotných, hygienických aj ekonomických benefitoch. Ak si obstaráte bidet, už sa nikdy nebudete musieť ťahať s objemnými rolami toaletného papiera.

Prúd vody navyše vyčistí a odstráni mikroorganizmy ďaleko účinnejšie než papier.

Súvisiace produkty

1 164,30 € s DPH
Skladom 3 ks
Odosielame v pondelok 26. 2.
195,98 € s DPH
Skladom 2 ks
Odosielame v pondelok 26. 2.
168,10 € s DPH
Skladom 3 ks
Odosielame v pondelok 26. 2.
hore