Preskočiť na hlavný obsah

Ideálna teplota vody, ktorá je dobrá pre vaše telo

Voda je nositeľom života. Napriek tomu nie je voda ako voda. Závisí na jej zložení, kvalite a samozrejme tiež teplote. Nikoho neprekvapí, že ideálna teplota nie je len jedna. Poďme sa na tému teploty vody pozrieť zblízka. 
 

Teplota vody z kohútika

Jeden z luxusov civilizácie je, že otočením páčky alebo kohútika nám v domácnosti ihneď tečie pitná voda v určitej teplote. K tomu sa však viaže pár pravidiel. Teplota studenej vody z kohútika, keď ho otvoríme naplno, by nemala presiahnuť 25 °C. Týchto hodnôt by mala dosiahnuť maximálne za 30 sekúnd, čo ju spustíte. V praxi to znamená po odtočení 2-3 litrov vody. Takáto voda by mala spĺňať všetky aktuálne platné zákonné povinnosti, ktoré definujú pitnú vodu. 

teplota vody z kohoutku

Na druhej strane ponuky je voda teplá. Tam sa teploty pohybujú v rozmedzí 45–60 °C. Pričom pred 6. hodinou rannou a po 22. hodine nočnej tieto teploty môžu kolísať. Samotné vodovody sú navrhnuté tak, aby bez problémov zvládali teploty okolo 70 °C. Dôvodom je pravidelná termická dezinfekcia. U teplej vody z kohútika je potrebné si uvedomiť, že svojimi parametrami nepatrí medzi „pitnú“ vodu. Dôvodom je, že pri kolísaní teplôt sa tu môžu premnožiť nebezpečné baktérie, ktoré po požití môžu spôsobiť nepríjemné zdravotné komplikácie. Baktérie sa zničia až prevarením. Pokožke nijak nevadia. 

Teplota vody súvisí i s prostredím

Zatiaľ čo normy a pravidlá sú jedna vec, je potrebné sa na teplotu vody pozrieť aj z iného uhla pohľadu. Zdravý ľudský organizmus pracuje s teplotou tela zhruba 36,8–37,2 °C. Čokoľvek v tejto teplote je pre pokožku „príjemné“. Všetko, čo je v izbovej teplote (teda podľa ročného obdobia cca. 18–26 °C) je pre telo studené. Teda aj studená voda z kohútika (cca. 25 °C). Je potrebné na to pomyslieť v okamžiku, kedy si v parnom dni napúšťate pohár studenej vody. Teplota tela sa totiž vplyvom prostredia mení a tak bežná studená voda bude pre organizmus šok a môže spôsobiť množstvo zdravotných nepríjemností (od chrapotu, cez problémy s dýchacím ústrojenstvom, žalúdočné problémy alebo angíny). Aj preto sa v južných krajinách pije skôr vlažný/teplý čaj než ľadová limonáda s ľadom. 

Teplota vody na sprchovanie

shutterstock_2064445544.jpg

Podobne pocitová je teplota vody v prípade kúpeľa či sprchovania. Najjednoduchší spôsob ako telo prirodzene ochladiť a „prebudiť“ nie je postaviť sa pod ľadový prúd vody, ale naopak nastaviť teplotu vody na teplotu telesnú a potom uberať. Na to sa skvele hodí napríklad termostatická batéria, kde ľahko a bez preskakovania vodu regulujete podľa svojich potrieb. Ak vstúpite rovno pod vodu ľadovú, opäť je to pre telo šokom a výsledkom spravidla je len viac spotené telo a búšiace srdce. Táto metóda sa používa tiež, ale pre potreby cieleného otužovania. 

Teplota vody na kúpanie

Ak sa vám stane, že z nejakého dôvodu prechladnete alebo vás prekvapí letná búrka a vy ste zmáčaní na kosť, obvykle máte pomerne veľký problém sa zahriať. Zima akoby vychádzala zo vnútra. Aj v takom prípade sa hodí kúpeľ. Kúpeľ je tiež skvelou relaxačnou metódou. Pozor však na teplotu! Teplota vody, ktorá telo obklopí, vyprovokuje telo, aby „roztiahlo“ cievy a teplo jednoducho pustila do organizmu. Čím teplejšia voda, tým väčšiu záťaž musí zvládnuť srdce, ale aj pokožka! V prípade kúpeľa by vo vode nemalo chýbať pár kvapiek éterického oleja alebo bylinná kúpeľová soľ. Teplota vody by sa mala pohybovať do 38 °C, teda o niečo vyššia než je telesná teplota. Odporúča sa nepresiahnuť dĺžku kúpania 20 minút. 

teplota vody pri koupani

Teplota vody ako cesta ku zdraviu

Na to, aká teplota vody je optimálna, je možné sa pozerať aj zo zdravotného hľadiska. Existuje množstvo metód, ktoré pracujú práve s teplotou vody. Napríklad striedanie teplej a studenej vody v priebehu sprchovania posilňuje nielen pokožku, ale aj cievy a lymfatický systém (a tým aj nepriamo srdečnú činnosť). Striedanie teplôt vody sa odporúča hlavne pri chronických cievnych ochoreniach, opuchoch či pri problémoch s kŕčmi. Rodičia iste ocenia možnosť znižovania horúčky u dieťaťa. Ak nie ste priaznivcom „ľadových“ zábalov, ktoré sú pre dieťa často viac šokom ako pomocou, potom skúste dieťa posadiť do vane s teplotou vody odpovedajúcej jeho telesnej teplote alebo trošku vyššej. Postupne pripúšťajte vodu chladnejšiu a tým ochladzujete aj dieťa. Ďalším skvelým počinom v pohodlí domova je otužovanie. V tomto prípade skutočne vstupujete pod prúd „studenej“ vody. Zo začiatku na pár sekúnd, postupne čas zvyšujete. Dôležité je tento „šok“ rozdýchať, nie zadržať dych. Cieľom je povzbudiť zdravé imunitné funkcie tela, pretože náš imunitný systém spína až v prípade veľkého nepohodlia. 

otuzovani

TIP: Ako poznať teplotu vody bez teplomeru?

Túto otázku si položí nejeden rodič, keď chce svoje dieťa vykúpať a nemá po ruke teplomer. Zabudnite na overovanie teploty dlaňou či chodidlom, obvykle máme tieto partie vycvičené tak, aby zvládali aj extrémnejšie teploty. Najjednoduchším spôsobom je vyskúšať teplotu tak, že do nej ponoríte ohnutý lakeť

 

Súvisiace produkty

174,52 € s DPH
Skladom 49 ks
Zajtra odosielame
3D model
60,29 € s DPH
Skladom > 100 ks
Zajtra odosielame
akcie
115,00 € s DPH
Skladom > 100 ks
Zajtra odosielame
3D model
62,69 € s DPH
Skladom > 100 ks
Zajtra odosielame
výpredaj
3D model
170,58 € s DPH
Skladom 2 ks
Zajtra odosielame
3D model
78,91 € s DPH
Skladom > 100 ks
Zajtra odosielame
hore