Preskočiť na hlavný obsah

Kúpeľňa – miesto, kde zo seba zmyjeme nielen fyzické nečistoty, ale často tiež psychické napätie. Aby sme tento proces očisty podporili vo všetkých smeroch, je dobré svoju pozornosť zamerať nielen na praktickú stránku vybavenia, ale tiež design a vizuálne vyladenie miestnosti. Atmosféru bezpečia a pohody vytvorí tiež kúpeľňa v prírodných farbách. Ako na to?
 

Přírodní koupelna: základem je přirozenost

Jak vybrat doplnky do koupelny - galerie1-02.jpg

Snaha o návrat k prírode a autentickosť je poznať nielen v myslení, ale čím ďalej, tým viac sa demonštruje aj cez bytové vybavenie. Kúpeľňa nie je výnimkou. Veľkou výhodou tohto štýlu je, že nášmu oku aj pocitom pripadá známy a prirodzený, vďaka čomu rýchlo navodí atmosféru domova a bezpečia. Tým pádom ľahšie dôjde k uvoľneniu, o ktoré v súčasnej uponáhľanej dobe ide na prvom mieste. Prírodný štýl kúpeľne je čistý, bez ozdobných detailov, dôraz je kladený na vyladené, ale praktické doplnky. Nič tu vizuálne neruší ani nevyniká. Cieľom je jednotný, starostlivo zladený design jednotlivých prvkov.

 

Kúpeľňa v prírodnom štýle: farby a oblé tvary

Kúpeľňa v prírodnom štýle je charakteristická neutrálnymi „prírodnými“ farbami (béžová, sivá, odtiene hnedej, biela, krémová...), ktoré dopĺňajú napríklad kvetiny (ideálne živé), sušené trávy či sviečky. Nechýbajú vonné tyčinky, prútené košíky (napríklad pre náhradné uteráky či osušky) či ratanové doplnky (kôš na špinavú bielizeň, sedadlo). Preferovaným nábytkom býva drevený policový systém, prípadne skrinky do kúpeľne v jemných odtieňoch alebo v dekóre dreva. K prírodnému štýlu kúpeľne patria tiež oblé (ideálne nedokonalé) tvary, ktoré sú pre prírodu typické. Neoľutujete ani stávkou na kamenné prvky (obklady, umývadlá, dekór skriniek). 

 

Kúpeľňa v prírodných farbách

Veľa výrobcov si trend prírodnej kúpeľne uvedomuje a svoje výrobky upravuje tak, aby splnili aj tie najcitlivejšie želania. Napríklad sanitárne vybavenie (vane, umývadlá, sprchové vaničky) je možné obstarať si nielen v bielom vyhotovení, ale tiež v rôznych farebných odtieňoch. Vhodným materiálom je v tomto smere napríklad liaty mramor alebo smaltovaná oceľ. Ak chcete dosiahnuť dômyselnejšieho efektu, môžete siahnuť po umývadle na dosku. Vznikne vám tak aj odkladací priestor pre dekoračne – funkčné predmety (mydlovnička, dávkovač krému, zásobník papierových vreckoviek či tampónov na odlíčenie a iné). Kúpeľňa v prírodných farbách skvele ladí aj so severským štýlom alebo minimalisticky riešenou domácnosťou. Dodáva im útulnosť a hrejivosť.

 

Na detailoch záleží

Celkovú atmosféru prírodná kúpeľňa získa tiež vďaka doplnkom. Staviť môžete na farebne vyladené uteráky, osušky či rohožky pred vaňu. Tie je možné zavesiť na drevené stojany. Ctiť by ste mali hlavne určitú tlmenosť odtieňov, ale pre efekt môžete citlivo staviť aj na výraznejší detail v podobe listov paliem, brečtanu, detail kvetu alebo výhonkov bambusu. Luxusný dojem zanechá orchidea. Skvelú prácu zastanú tiež  doplnky do kúpeľne či vybavenie s metalickými odleskami medenej, bronzovej, prípadne zlatej. Potechu pre oko prinesie tiež povrchová úprava matná nerezová, ktorú môžete zvoliť napríklad u umývadlových a vaňových batérií. Nadčasovo pôsobí aj okrúhle zrkadlo.

 

Prírodná kúpeľňa: zásady, ktoré sa vyplatí dodržať

  • Držte sa tlmených farieb, ktoré spolu vzájomne ladia.
  • Nezabudnite, že príroda má väčšinou oblé tvary.
  • Použite v miestnosti čo najviac prírodných materiálov alebo ich dekór.
  • Oživte svoju kúpeľňu živými rastlinami.
  • Doplnky musia byť hlavne funkčné, nielen dekoračné.
  • Sviečky, soľné lampy a vonné tyčinky navodia relaxačnú atmosféru.
  • Nábytok by mal byť ideálne drevený, prípadne s dekórom dreva.
  • Luxusne pôsobí umývadlo na dosku alebo voľne stojaca vaňa.

Súvisiace produkty

hore