Preskočiť na hlavný obsah

Je čas na organizáciu domácnosti!

Hromadí sa vám doma veľa vecí a márne pre ne hľadáte miesto? Neviete si rady s organizáciou a príde vám, že už sa do vašej domácnosti nič nezmestí? Poďme sa spolu pozrieť na vychytávky, ktoré vám práve s týmto problémom skutočne pomôžu!
 

Pokoj a poriadok

Zorganizovaná domácnosť nám môže výrazne uľahčiť každodenný život. Keď viete, kde sa veci nachádzajú, ste efektívnejší, pretože nemusíte tráviť čas ich hľadaním. A nie nadarmo sa hovorí „uprataná domácnosť, uprataná myseľ“. Organizácia domova je totiž úzko spätá aj s naším duševným stavom. Vďaka odstráneniu nepotrebných predmetov a nastoleniu poriadku prežijete znateľnú úľavu a pocit kontroly. Usporiadaný priestor vám navyše poskytne pokoj a pohodlie ako na bežné činnosti, tak aj pre chvíle, kedy sa potrebujete maximálne sústrediť.

compactor


Plány, harmonogramy, zoznamy

Začnite plánovaním. Ak je vaším cieľom vyčistiť a usporiadať svoju domácnosť, rozdeľte si prácu na malé zvládnuteľné úlohy. To znamená zamerať sa na jednotlivé oblasti vášho domova a tie potom rozdeliť na ešte menšie časti. Tento systém si zapíšte a stanovte si harmonogram. Napríklad ak chcete začať s upratovaním kuchyne, vytvorte si plán, v ktorom ako prvé budete triediť a umývať chladničku, ďalšou položkou na zozname bude upratovanie skriniek a nakoniec vyčistíte rúru. Odškrtnutie dokončených úloh na zozname vám bude prinášať pocit uspokojenia a navyše budete mať istotu, že vás práca nezahltí.

TIP SANITINO: Naučte sa využívať organizéry. Tie môžete položiť na skrinku, na dosku umývadla alebo pomocou nich organizovať úložný priestor v zásuvkách. Kozmetické aj úložné organizéry môžete využiť v každej miestnosti.
 

Organizácia vášho šatníka

Compactor_RAN4745dn9.jpg

Jedným z najdôležitejších kľúčov k zorganizovanej domácnosti je uprataný a prehľadný šatník. Všetko oblečenie vyberte na jedno miesto a začnite s triedením.

Nechajte si len také kúsky, ktoré vám perfektne sedia a cítite sa v nich dobre. Zhodnoťte, či vám stále prinášajú radosť, či ste ich v poslednej dobe nosili alebo už niekoľko mesiacov ležia zabudnuté v kúte.

V neposlednom rade sa snažte byť realistickí. Ak ste do o dve čísla menších nohavíc neboli schopní schudnúť počas predošlých rokov, pravdepodobne sa to v najbližšom čase nezmení. A ak sa vám to aj napriek tomu podarí, budete sa aspoň môcť odmeniť novým modelom!

A ako to urobiť so sezónnym oblečením alebo potrebnými kúskami, ktoré však nosíte iba výnimočne? Čo s posteľnou bielizňou, perinami pre hostí či plyšovými hračkami? Ideálnym riešením sú vákuové vrecia. Tie zaistia, že uložené veci zostanú suché, čisté, chránené pred moľami aj inými záškodníkmi. A hlavne, v skrini ušetria až 75% miesta! Ako je to možné?

compactor vakuovací pytle     compactor vakuovací pytle

Vrecia sa uzatvárajú pomocou zipsu a hubicou vysávača sa z nich následne vysaje všetok vzduch. Vďaka tomu sa výrazne znižuje objem. Ak poruke nemáte vysávač, nezúfajte. Obstojne môžete vo vreci vytvoriť vákuum aj vlastnými rukami. Vákuovacie vrecia sú preto skvelou voľbou i na cesty či pri sťahovaní. Za zmienku stoja napríklad produkty spoločnosti Compactor.

TIP SANITINO: Je všeobecne známe, že mole predstavujú jedného z najhorších nepriateľov každého šatníka. Vyskúšajte cédrové krúžky Compactor a raz a navždy sa s moľami rozlúčte!

 

Compactor_RAN5295dn8.jpg
Compactor_RAN5295dn7.jpg

Prehľadne i s drobnosťami

Kam umiestniť topánky? Aj tie predsa využívame sezónne. Vákuovacie vrece tu taktiež nie je na škodu, avšak ešte praktickejšie sú organizéry. Každý pár vďaka nim dostane svoje miesto a vy tak nebudete musieť zdĺhavo hľadať svoje obľúbené poltopánky, keď sa budete ponáhľať do práce. Organizéry sa však často využívajú aj v zásuvkách so spodnou bielizňou a ponožkami.

 

Kuchyňa ako zo škatuľky

Compactor_RAN6965dn5.jpg

V kuchyni by sme sa mali vyvarovať chaosu ešte viac ako v iných miestnostiach. Veľa vecí na linke totiž k pokojnej príprave obeda rozhodne nepomôže. Často používané ingrediencie, ako sú koreničky alebo olej, z linky premiestnite na poličku blízko sporáka. Všetko budete mať poruke, ušetríte miesto na pracovnej ploche a koreničky na stene navyše zastanú aj dekoratívnu funkciu.

Veci, ktoré naopak nepoužívate príliš často, schovajte do špajze alebo do skrinky. Čistiace prostriedky v skrinke pod drezom uložte do už spomínaných organizérov a vyvarujte sa tak chaosu aj na miestach, kde nie je toľko vidieť.

Nezorganizovaná býva v mnohých domácnostiach tiež chladnička. Mnohým potravinám skončí doba maximálnej trvanlivosti len kvôli tomu, že sme ich omylom zastrčili príliš dozadu. Jednoduchou pomocou môže byť organizácia stravovania. Naplánujte si jedlo na celý týždeň a až potom sa vydajte do supermarketu. Vďaka tomu nebudete bezcieľne prechádzať supermarket a nakupovať produkty len tak pre nič za nič, čo vám ušetrí ako čas, tak aj peniaze.

 

Kúpeľňový raj v poriadku

Poriadok musí byť. A v kúpeľni to nie je inak. Kto sa má vyznať v tom neprebernom množstve flakónov, voňavých mydiel a ďalších pomocníkov pre starostlivosť o náš vzhľad? Spotrebujte zvyšky starých krémov alebo ich vyhoďte, kozmetiku, ktorú stále používate, poukladajte do kozmetických organizérov.

Čo sa týka košov na špinavú bielizeň, schovajú všetko, čo nemá byť vidieť, a ak pri výbere zohľadníte aj ich estetickú stránku, zároveň podčiarknu štýl vašej kúpeľne. Vyberať môžete medzi košmi kovovými, textilnými, plastovými alebo prútenými.

V organizovanom domove sa vám určite bude žiť lepšie. Stačí pár jednoduchých návykov a pomocníkov a s chaosom je koniec!

hore