Preskočiť na hlavný obsah

Kuchyne v štýle provence majú svoje nezameniteľné čaro. Chcete si aj vy svoju rannú kávu a raňajky vychutnávať v podmanivej atmosfére francúzskeho vidieka? Poradíme vám, ako zariadiť kuchyňu v štýle provence.
 

Vdýchnite vašej kuchyni nový život a inšpirujte sa krásami francúzskeho vidieka. Lusknutím prstov sa tak prenesiete do miest s levanduľovými poľami a vôňou čerstvých croissantov. Kuchyňa v štýle provence je jedným slovom skvostná a my pre vás máme hneď niekoľko tipov, vďaka ktorým bude jej zariaďovanie hračka! 

 

Farby slnkom vyblednuté…

mood board provance.jpg

Štýl provence symbolizuje romantický vidiek. Práve preto využíva predovšetkým svetlých, akoby slnkom vyblednutých farieb. Prím hrá biela, čo znamená, že doplnky následne môžeme štylizovať do akýchkoľvek farieb bez toho, aby sme nejako narušili celkový vzhľad interiéru. Často sa používa napríklad kontrastná tmavo modrá, tyrkysová, ale aj fialová, pripomínajúca levanduľové pole. Vedľa bielej sa ako podkladová farba hodí krémová, béžová či zelenkavá.

Okrem svetlých farieb, využívaných hlavne na väčších plochách, sa tu objavujú tiež vzory. Nesmrteľnou klasikou sú jednoznačne kvetiny. Pristanú naopak menším plochám – obrusom, prestieraniu alebo závesom.

Prírodné materiály na prvom mieste

Provence sa spája s prírodnými materiálmi, najviac však s drevom. Okrem nábytku môžeme tento materiál nechať vyniknúť napríklad odhalenými trámami na strope alebo prírodnou drevenou podlahou. Dobre vyzerá tiež pracovná doska linky z masívu. Vedľa však nešliapnete ani s vyložene surovými materiálmi. To pravé čaro vnesie do kuchyne v štýle provence napríklad tehlová stena. Nie každý má však možnosť obnažiť tehly, v panelovom byte to samozrejme nejde. Existujú však podarené imitácie, ktorými je možné skutočné tehly efektne nahradiť.

Podobne je to tiež s obkladmi z kameňa, ktorými je možné obložiť ako stenu (alebo jej časť), tak stenu nad pracovnou doskou kuchynskej linky. Tu ale musíme počítať s náročnejšou údržbou. V neposlednom rade sú vhodné aj keramické obklady s jemným vzorom. Nebojte sa experimentovať, kombinujte zdanlivo nezlučiteľné, jediné, na čom záleží je to, aby ste sa v kuchyni cítili dobre!

 

Drez designovým skvostom

210_BTG4VL_DRG52S.jpg

Pri výbere drezu do kuchyne v štýle provence sa nemusíte držať pri zemi. Na výber máte mnoho materiálov, veľkostí, tvarov, ale aj samotných odtieňov. Veľmi obľúbené sú napríklad granitové drezy v bielych, krémových alebo béžových odtieňoch.

Skvele vyzerá tiež biely keramický drez, ktorý má vedľa pútavého designu aj veľa praktických predností. Najoceňovanejší je kvôli svojej extrémnej odolnosti voči vysokým teplotám. Nie je sa čo diviť, tento materiál sa vypaľuje pri teplotách dosahujúcich 1200 °C! Bez problému teda znesie aj nechcené poliatie vriacim olejom alebo odloženie horúcej panvičky.

Ďalším plusom je tiež odolnosť voči agresívnym umývacím prostriedkom, kyselinám aj lúhom. V neposlednom rade je potrebné zmieniť, že u keramického drezu dochádza k opotrebeniu pri používaní omnoho pomalšie než u iných materiálov. Škrabancov a nevzhľadných fľakov sa báť rozhodne nemusíte.

 

Kvalitná kuchynská batéria nemôže chýbať!

Zatiaľ čo drez by mal byť v jednoduchých tvaroch, ktoré vám uľahčia údržbu, batérie vyberajte designovo zaujímavejšie. Kuchyni v štýle provence pristanú drezové batérie v tradičnom retro štýle. Obľúbené sú kohútikové kuchynské batérie s farebnou úpravou mosadze, medi, bronzu alebo chrómu.

provence kuchyně

 

Obklopte sa doplnkami s históriou

Doplnky sú v tomto prípade naozaj dôležité. Bez nich by snáď ani nebolo možné kuchyňu v štýle provence zariadiť. A aké zvoliť? Najlepšie sú samozrejme tie z prírodných materiálov – drevené rámčeky na fotky a obrázky, prútené misy a košíky, debničky od vína, keramické kvetináče na bylinky a tak ďalej. Pracovať môžete aj s vybavením ako sú varešky a naberačky, ktoré sa môžu pekne vynímať na praktickom držiaku. Textílie by mala tvoriť bavlna a ľan v prírodných farbách alebo s už zmieneným kvetinovým vzorom.

Nemali by sme zabudnúť ani na živé kvetiny a bylinky. V kuchyni sa určite nestratia zväzky byliniek, hlavne tých stredomorských, ktoré nemajú len estetickú funkciu, ale tiež krásne voňajú a využijete ich pri varení. Tak, ako to kedysi robili aj naše babičky. Jedálenský stôl môžeme ozdobiť peknou vázou s rezanými kvetinami a okenný parapet voňavou levanduľou.

Ďalším typickým znakom kuchyne v štýle provence sú predmety, ktoré sa predtým bežne používali, ale vytesnili ich novšie technológie. Zmieniť môžeme mažiar, starý mlynček na kávu, miskové váhy a podobne. Podtrhnú rustikálnu atmosféru kuchyne príbehom, ktorý rozprávajú. Rovnako ako police plné hrnčekov, ktoré zostali posledné zo súpravy – sú možno trošku obité, ale stále ešte krásne.

Kuchyňa v štýle provence je ideálna pre romantické duše!

Súvisiace produkty

325,40 € s DPH
Skladom 16 ks
Zajtra odosielame
143,50 € s DPH
Skladom u dodávateľa
141,98 € s DPH
Skladom 3 ks
Zajtra odosielame
18,40 € s DPH
Skladom 2 ks
Zajtra odosielame
8,56 € s DPH
Skladom 1 ks
Zajtra odosielame
hore