Preskočiť na hlavný obsah

Odkiaľ sa vzali piktogramy na WC?

S piktogramami sa stretávame neustále. Uľahčujú nám orientáciu v nákupných centrách, na úradoch aj v reštauráciách. Jedným z najvyhľadávanejších je rozhodne piktogram značiaci toaletu. Aj dnes má mnoho podôb, od klasických panáčikov až po trojuholníky a kolieska. Poďte s nami preniknúť do histórie týchto symbolov!

Viedeň – kolíska piktogramov

piktogramy toalety.jpg

Vzostup medzinárodných piktogramov začal vo Viedni v roku 1924. Mestské sociálne a ekonomické múzeum sa snažilo vysvetliť svoje údaje spôsobom, ktorý by bol každému návštevníkovi ľahko zrozumiteľný, a tak nahradili čísla piktogramami. Táto nová technika, nazývaná Viedenská metóda obrazovej štatistiky, bola tak účinná, že si rýchlo získala popularitu po celom svete. Vládne organizácie a ďalšie múzeá teda poverili viedenskú inštitúciu, aby pre ne vytvorila ďalšie obrazové značky. Nakoniec bol zostavený vizuálny slovník s viac než 4000 univerzálnymi symbolmi.

Popularita piktogramov je ľahko vysvetliteľná. Aby ste im porozumeli, nemusíte vedieť žiadny cudzí jazyk. Nemusíte vedieť čítať vlastne ani vo svojom vlastnom jazyku. Piktogramy sú dobrým príkladom intuitívneho designu, kde je všetko jasné a zrozumiteľné.

Pokračovanie na železnici

Jednou z najúspešnejších aplikácií obrazového jazyka sú samozrejme piktogramy na toaletách. O ich presadení sa z veľkej časti postaral britský štátny prevádzkovateľ železničnej dopravy – British Railwas. V polovičke 60. rokov minulého storočia označil toalety na svojich železniciach symbolmi ženy a muža takmer tak, ako to poznáme teraz.

V roku 1974 zadalo americké ministerstvo dopravy Americkému grafickému inštitútu, aby vytvoril návrh piktogramov pre celú verejnú dopravu – cestnú, železničnú, leteckú aj námornú. V spolupráci so špecialistami na grafický design z Cook a Shanosky Associates vytvoril inštitút 34 značiek predstavujúce výťahy, eskalátory, verejné toalety alebo šatne. A áno, tu sa jedná o design, ktorý sa používa dodnes.
 

Netradičné symboly

Stále existuje mnoho krajín, ktoré k označeniu toaliet používajú svoje vlastné systémy (nanešťastie pre zahraničných návštevníkov). Napríklad v Poľsku sú dámske záchody označené kruhom, zatiaľ čo pánske trojuholníkom. V Litve používajú pre pánske toalety obrátenú pyramídu, pre dámy naopak pyramídu štandardnú. Možno je taká symbolika neutrálnejšia než klasické rozdelenie na muža a ženy, každopádne cudzincom ponáhľajúcim sa vykonať svoju potrebu príliš nepomôže.  

piktogramy

Kolieska a trojuholníky podľa planét

U poľského označenia sa ešte zastavíme. Premýšľate, kde sa vzali symboly trojuholníka a kruhu? Veľa ľudí predpokladá, že majú niečo spoločného s tvarom pohlavných orgánov alebo s tvarom siluet – tehotnej ženy a muža širokého v ramenách. Ale nie je tomu tak!

Všetci zrejme poznáme symboly pre mužov a ženy v podobe kolieska so šípkou () a kolieska s krížikom (). Ale pekne poporiadku. Podľa gréckych bájí je Venuša planétou žien a Mars planétou mužov. Mars má grécke meno Thourus, začínajúce písmenom Θ (theta), a Venušu Gréci nazývali Phosphoros, čo začína písmenom Φ (phi).  Ako mladí astronómovia písmena po storočia prepisovali, nemôžeme sa diviť, že došlo ku skresleniu. Z počiatočných písmen nakoniec vznikli znaky, aké poznáme dnes: koliesko so šípkou a koliesko s krížikom. Z nich potom vznikol trojuholník pre pánov a koliesko pre dámy na poľských toaletách.

piktogramy na wc

Originality nie je nikdy dosť!

Niektorí designéri sa vyhrali a prišli s novými nápadmi na piktogramy. Okrem klasických panáčikov sme na toaletách zaregistrovali tiež označenie pomocou broskyne a banánu, modrého a červeného políčka, dámskych lodičiek a pánskych poltopánok, mašle a kravaty a pod. Medzi zložitejšie piktogramy sa zaradil napríklad mráčik zalievajúci kvetiny svojím dažďom alebo zdvihnutá a položená záchodová doska.

piktogram

Ako môžete vidieť, alternatív pre označenie záchodov je veľa. Niektoré pobavia, ale ak potrebujete urgentne na toaletu, občas vám zamotajú hlavu. Ľudia sú naozaj kreatívni!

Súvisiace produkty

7,72 € s DPH
Skladom u dodávateľa
69,72 € s DPH
Skladom 6 ks
Odosielame v pondelok 26. 2.
212,80 € s DPH
Skladom > 100 ks
Odosielame v pondelok 26. 2.
151,70 € s DPH
Skladom 12 ks
Odosielame v pondelok 26. 2.
88,31 € s DPH
Skladom 33 ks
Odosielame v pondelok 26. 2.
hore