Preskočiť na hlavný obsah

Prečo sa nám pri kúpeli vrásnia prsty?

Premýšľali ste niekedy nad tým, prečo sa nám po dlhom kúpaní v bazéne alebo vo vani napustenej teplou vodou vrásnia prsty? Telo sa nám týmto spôsobom rozhodne nesnaží povedať, že je na čase vyliezť z vody. Význam zvrásnenej kože na prstoch je úplne iný a možno vás prekvapí!

Zvrásnené prsty ste si určite všimli už ako malé deti. Možno vám maminka hovorila, že sú signálom pre to, aby ste vyliezli z vane von. Skutočnosť je ale iná.

shutterstock_1635600814.jpg

Môže za to nervový systém?

Na tvorbu zvrásnenej kože na prstoch si posvietili samotní vedci a zistil zaujímavú vec. Dlho bol zastávaný názor, že ide o mechanickú reakciu pokožky. To im však vyvrátili ľudia, ktorí majú problémy s poškodenými nervami. Tým sa totiž zvrásnená koža na prstoch netvorí. Tento fakt teda poukázal na to, že ide o mimovoľnú reakciu autonómneho nervového systému – rovnakého systému, ktorý ovláda napríklad dýchanie, srdečnú činnosť či potenie.

Keratín a krvné cievky

Už vás nebudeme dlhšie napínať. Celý povrch kože tvoria odumreté bunky bielkovín, ktoré sa nazývajú keratín. Ak je táto vrstva keratínu dlhšiu dobu vo vode, natiahne do seba vodu a začne napučiavať. Tvorba zvrásnenej kože ale začne vo chvíli, kedy sa začnú sťahovať podkožné krvné cievky. V priebehu toho sa totiž sťahuje tiež spodná vrstva kože, čo má za následok spôsobenie zvrásnenej kože. A prečo sa objavuje najviac na dlaniach a chodidlách? Odpoveď je jednoduchá: tu je totiž vrstva odumretých buniek – keratínu – najhrubšia.

Ruky ako pneumatiky!

Vďaka tomuto procesu sa zlepší priľnavosť kože. To znamená, že budeme schopnejší uchopiť mokré či vlhké predmety. Medzi vráskami sa vytvoria kanáliky, ktoré odvádzajú vodu a pôsobia protišmykovo. Tento fenomén môžeme prirovnať napríklad ku vzorku pneumatík. Vedci urobili experiment, pri ktorom dobrovoľníci zdvíhali suché a mokré predmety rôznych veľkostí rukami v normálnom stave a potom po tridsaťminútovom ponorení v teplom kúpeli.

Vychytávka pre našich predkov

Vedci vypozorovali súvislosť tiež s evolučným vývojom. Zvrásnené prsty našim predkom pomáhali pri zbieraní potravy z vlhkej vegetácie či z rôznych prameňov a vodných zdrojov. A vďaka zvrásnenej koži na chodidlách sa lepšie pohybovali v daždi. Okrem ľudí majú zvrásnené prsty tiež makakovia a nepochybujeme o tom, že aj ďalšie druhy zvierat. Táto oblasť však doteraz nebola zmapovaná.

Chcete relaxáciu či osvieženie?

Teraz, keď už vieme, že zvrásnená koža nie je dôvodom pre to, opustiť vytúžený kúpeľ, môžeme hľadať spôsoby, ako si ju vylepšiť. Všeliekom, ktorý môžete do vody vo vani pridať, je harmanček, ale tiež materina dúška, nechtík alebo levanduľa. Všetky tieto bylinky blahodarne pôsobia na pokožku, krvný obeh aj nervy. Ak preferujete kúpeľ skôr osviežujúci než relaxačný, skúste využiť schopnosti mäty piepornej či citrónovej trávy. Na bolesti a v prípade vysilenia organizmu pomáha vŕbová kôra.

relaxační koupel

Kúpele všetkého druhu sú omnoho prínosnejšie, než si myslíme. Veríme, že vás prestala znepokojovať zvrásnená koža na prstoch a budete si čas vo vani užívať plnými dúškami!

Súvisiace produkty

431,00 € s DPH
Skladom 1 ks
Dnes odosielame
135,60 € s DPH
Skladom 1 ks
Dnes odosielame
hore