Preskočiť na hlavný obsah

Na konci leta vyzerá trávnik trošku zúbožene. Horúce a spravidla suché slovenské leto nie je pre zelený povrch našej záhrady najpriaznivejším obdobím. Okrem vplyvu slniečka sa na podobe trávnika podpisuje aj to, že cez leto sa po ňom stúpalo vo veľkom – časté grilovačky, návštevy priateľov a detské hry k letu neodmysliteľne patria, ale pre trávnik je to záťaž.

Starostlivosť o trávnik na jeseň si vyžaduje ako minimalisticky poňatý trávnik s krátkym strihom, tak aj trávnik na „divokejšej“ záhrade s množstvom kvetín a stromov. Nasledujúce pravidlá sú teda univerzálne uplatniteľné pre všetky slovenské záhrady.

Zhrabte lístie

Hrabanie lístia nie je príjemnou činnosťou, ale nedá sa nič robiť – musí to byť. S výnimkou niektorých miest (na okrasných cibuľovinách či niektorých trvalkách), kde vrstva lístia vytvára žiaducu ochranu cez zimu, sa lístie musí pozbierať z celej výmery záhrady. Trávnik pod prikrývkou z lístia nemôže dýchať. Spadané lístie navyše kvôli jesennej vlhkosti je ideálnou živnou pôdou pre plesne.

Klasické hrable obvykle splnia svoj účel, väčšie záhrady ale možno ocenia fukáre na lístie alebo vysávače.

hrabani listi

Sekajte trávnik

Ak bývate na vidieku, viete, že oproti júlu a augustu, kedy cez víkend cez hluk sekačiek z okolitých záhrad skoro nepočujete vlastného slova, v septembri je už obvykle pokoj. Znamená to, že sa na jeseň už tráva sekať nemusí? Neznamená. A to, že to iní nerobia, neznamená, že je to tak správne...

Trávnik rastie stále, pokiaľ teploty neklesnú pod 7 °C. Čo v poslednej dobe nebýva skôr než v novembri. Sekať záhradu nie je nutné tak často ako v lete. Trávnik na jeseň rastie pomalšie. Ale minimálne raz za dva týždne by ste so sekačkou z garáže vyjsť mali. Posledné sekanie je potrebné vhodne načasovať. Tráva na zimu by nemala byť príliš krátka, pretože potom je náchylnejšia k poškodeniu zimou. Ale nemala by byť ani moc dlhá. Ideálna dĺžka stebiel je zhruba 4 centimetre.

sekani travy

Vertikutujte

Niekedy je potrebné trávnik prerezať z dôvodu väčšieho výskytu hrubej trávy, buriny a machu. Preto je potrebné vertikutovať. Na menšie záhrady postačia vertikutačné hrable, ale na väčšie použite vertikutátor. Je to stroj so systémom nožov či otočných hviezdic, ktorý je navrhnutý tak, aby trávnik nepoškodil, ale aby mu poskytol toľko potrebnú starostlivosť.

Vertikutátor preseká vrchnú vrstvu plsti do hĺbky asi 2 až 4 milimetre. Vertikutuje sa po dvoch až troch rokoch od prvého zasiatia – nie je vhodné túto činnosť robiť u trávnika, ktorý nie je dostatočne zakorenený. Ideálnu dobou, kedy vertikutovať trávnik na jeseň, je koniec septembra či polovička októbra. Na jar sa táto činnosť robí tiež.

vertikutace

Hnojte trávnik

Starostlivosť o záhradu na jeseň by nebola úplná bez hnojenia trávniku. Pristúpte k nemu po prevzdušnení a po vertikutácii. V tú chvíľu trávniku chýbajú živiny a rastliny tak musia byť posilnené, aby lepšie zniesli zimu.

A čím hnojiť trávnik na jeseň? Vyberte si hnojivo s obsahom draslíka. Také hnojivo nie je určené primárne pre rast, ale pre vyzretie a zosilnenie pletiva rastlín.

Opravte poškodené miesta

Povrch trávnika je na jeseň narušený. Niekde nachádzame nevzhľadné hrče, inde sú naopak výmole. Je potrebné opraviť terén do pôvodnej podoby. Chopte sa rýľa alebo menšej lopaty a hrče skopnite. Väčšie diery dosypte humusom alebo zeminou.

Súvisiace produkty

hore