Preskočiť na hlavný obsah

Viete, ako správne dezinfikovať domácnosť zasiahnutú koronavírusom?

Prišli výsledky testov a niektorý z členov vašej rodiny je pozitívny na covid-19? Pre všetkých je to nová situácia a veľakrát je zložité odhadnúť, ako správne udržovať doma čo najbezpečnejšie prostredie a ako sa správne chrániť, aby ste sa nenakazili aj vy. Viete, ako dlho prežije koronavírus na rôznych predmetoch a čo všetko je nutné dezinfikovať?

Na predmetoch koronavírus prežije až 3 dni

Ako dlho vlastne koronavírus prežije na jednotlivých povrchoch? Vedci zistili, že vo vzduchu to sú minimálne 3 hodiny vo forme aerosólu. Na plastoch prežije 72 hodín, na nehrdzavejúcej oceli 48 hodín a na medi 4 hodiny. U oblečenia jednoznačná odpoveď neexistuje. Je však dôležité povedať, že sa koronavírus šíri predovšetkým z človeka na človeka dýchacími cestami. Nie je preto príliš pravdepodobné, že by ste sa nakazili tým, že sa dotknete kontaminovaného oblečenia. Stále je však dôležité dodržovať zásady správnej hygieny, často si umývať ruky a dezinfikovať ich.

ako správne dezinfikovať domácnosť zasiahnutú koronavírusom

6 zásad dezinfekcie domácnosti zasiahnutou koronavírusom

Aké zásady teda doma dodržovať, aby ste sa vy ani zostávajúci členovia rodiny nenakazili?

1.      Spite s chorým oddelene

Ideálnym variantom je samozrejme to, keď sa môže chorý člen domácnosti na 10 dní niekam odsťahovať. Prípadne mať vyhradenú sám pre seba miestnosť spolu s toaletoukúpeľňou. Ak to nie je možné, dodržujete aspoň vzdialenosť 1,5 metra – a to aj v noci.

2.      Často vetrajte

Už po 15 minútach strávených v uzatvorenej miestnosti s chorým človekom sa môžete nakaziť. Často preto vetrajte. Na čerstvom vzduchu nie je koronavírus toľko aktívny ako v uzatvorenej a nevetranej miestnosti.

Dezinfekcia bytu po covidu

3.      Kúpeľňu aj toaletu vždy vydezinfikujte

Ak používate spoločnú kúpeľňu a toaletu, vydezinfikujte ju vždy, keď ju chorý člen rodiny použije. V tomto prípade je k nezaplateniu bezdotyková umývadlová batéria, elektronické WC, ovládacie tlačidlo aj bezdotykový dávkovač tekutého mydla. Ušetríte s nimi veľa času aj energie pri upratovaní, pretože máte istotu, že sa chorý človek ničoho nedotkol.

Dezinfikujte povrchy

4.      Dezinfikujte aj ostatné predmety a povrchy

Dôležitá je aj zvýšená ochrana ostatných predmetov a povrchov, ktorých sa pozitívny pacient dotýka. Nezabudnite preto napríklad pravidelne dezinfikovať kľučky dverí, vypínače, dosky stolov, mobilný telefón, teplomer alebo napríklad televízny ovládač. Ak sa bezprostredne dotknete predmetu, ktorý by mohol byť kontaminovaný, nesiahajte si na tvár – predovšetkým okolo nosu, úst a očí – a ihneď si umyte ruky a ošetrite ich dezinfekciou.

5.      Trieďte oblečenie a často ho perte

Dbajte na to, aby sa chorý denne prezliekal. Jeho oblečenie perte na najvyššiu uvedenú teplotu. Manipulujte s ním opatrne, než ho vložíte do práčky, nechajte ho v uzatvorenom vreci a siahajte na neho v rukaviciach, s rúškom a ideálne aj s umývateľnou zásterou. Meňte často uteráky a posteľnú bielizeň a perte ich pri teplote 60°‒90 °C. Nezabudnite ich aj vyžehliť. Ak sa rozhodnete prať bielizeň len na 30 °C, použite aj dezinfekciu.

6.     Ostatné veci dajte do „karantény“

Môže sa stať, že chorý siahal na predmet, na ktorý dezinfekciu použiť nemôžete. Taký predmet by ste mali umiestniť do karantény – postarať sa, aby na neho nikto minimálne štyri dni nesiahal. Táto metóda je dobrá napríklad v prípade dezinfekcie kníh, šanónov so spismi a podobne.

Situácia ohľadne koronavírusu nie je jednoduchá. Vždy, keď sa preukáže, že je jeden z členov domácnosti pozitívny, znamená to do určitej miery stres pre celú rodinu. Nepodliehajte panike, teraz hlavne potrebujete zostať čo najviac v pohode, aby ste si neoslabili imunitný systém. Každá ťažšia chvíľa raz skončí a bude zase dobre.

hore