Preskočiť na hlavný obsah

Každý má vo svojej domácnosti aspoň jedno zrkadlo, pred ktorým sa upravuje. Viete ale, ako zrkadlo efektívne vyčistiť a vyleštiť? Vyskúšajte rady našich babičiek.
 

Každý vie, že rozbité zrkadlo prináša sedem rokov nešťastia, ale nie každý si vie poradiť s jeho údržbou. Čistenie zrkadiel dá niekedy poriadne zabrať, obzvlášť, ak ide o väčšiu plochu. Preto vám prinášame niekoľko spoľahlivých tipov, ktoré vám značne uľahčia prácu!

 

Ako vyčistiť zrkadlo – na sucho či na mokro?

Aqualine_6000dn2.jpg

Veľmi častou otázkou je, či je lepšie umývať zrkadlo na mokro alebo na sucho. Ak k čisteniu zrkadiel používate len obyčajnú vodu, dajte si pozor na jej množstvo. Nezabudnite po umytí zrkadla vodou tieto povrchy tiež dosucha vytrieť, pretože zaschnuté kvapky vody na lesklom skle nepôsobia príliš dobre. V prípade drevených rámov sa vode úplne vyhnite, pretože drevený rám môže byť na vlhko veľmi citlivý.

Z týchto dôvodov veľa odborníkov odporúča čistenie zrkadiel na sucho. Skvele vám k tomu poslúži mäkká handrička z mikrovlákna, ktorá nerobí šmuhy a nepúšťa chlpy.

Ideálny je tiež antibakteriálny čistiaci prostriedok od značky Nano Service, ktorý povrch nielen vyčistí, ale tiež naimpregnuje. Zrkadlo sa po takej starostlivosti nezahmlieva a vy si tak svoje budúce upratovanie uľahčíte.

Noviny? Len pre odvážnych

Niektorí k čisteniu zrkadiel odporúčajú využívať noviny. Hoci je táto rada celkom rozšírená, nie každé zrkadlo takú starostlivosť vydrží. Hrany pokrčeného papiera bývajú pomerne ostré, vďaka čomu hrozí poškriabanie povrchov. Zrkadlá preto ošetrujte ideálne pomocou bavlnenej handričky alebo textílie z mikrovlákna. Ak sa však pre noviny predsa len rozhodnete, dajte pozor na to, aby ste nimi nezačali leštiť zrkadlo, ktoré nie je poriadne omyté od prachu. Malé zrnká prachu by totiž pod tlakom novín tiež mohli spôsobiť poškriabanie – síce len nenápadne, ale zato nenávratne.

 

Ocot, citrón alebo jedlá sóda?

A ako umyť zrkadlo len pomocou domácich surovín? Podľa našich babičiek je prvým pomocníkom citrón zmiešaný s vodou. Táto kombinácia je ideálna predovšetkým pre odstránenie vodného kameňa. Ale ak potrebujete vyčistiť naozaj zašlé zrkadlo, použite namiesto citrónu vínny ocot. V pomere 1:1 ho zmiešajte s vodou a nalejte do rozprašovača. Následne nastriekajte na zrkadlo a vyleštite.

Podobne pôsobí tiež jedlá sóda, zmiešaná s pár kvapkami vody. Či už ale zvolíte akúkoľvek z vyššie uvedených metód, dbajte na to, aby nedošlo ku kontaktu týchto prostriedkov s hranou zrkadla, ktorú by kyslé či agresívne suroviny mohli nenávratne poškodiť.

 

Ako vyleštiť zrkadlo, aby bolo ako nové

Aby ste vášmu zrkadlu navrátili pôvodný lesk, môžete využiť silu obyčajného liehu. Je ideálny predovšetkým preto, že na povrchu nezanecháva šmuhy. Čoho sa ale už nezbavíte, to sú čierne škvrnky. Jedná sa o neodstrániteľnú vrstvu striebra, ktorá postupne oxiduje. Tu je riešením len zakúpenie nového zrkadla.

 

Chémia? Prečítajte si zloženie!

Ak ste priaznivci skôr chemických prostriedkov, buďte obozretní. Pri neopatrnej manipulácii totiž hrozí poškodenie zrkadla. Tieto čističe môžu obsahovať zlúčeniny na báze chlóru, takže ak sa dostanú do kontaktu s hranami, môžu spôsobiť ich sčernenie. Táto reakcia je bohužiaľ nevratná. Vhodné sú spreje s obsahom alkoholu alebo peny založené na nanotechnologických postupoch. S tými zrkadlo vyleštíte ľahko a rýchlo!

A čo ešte vylepší vaše dokonale čisté a vyleštené zrkadlo? Predsa váš úsmev!

 

Súvisiace produkty

46,02 € s DPH
Skladom 2 ks
Dnes odosielame
61,50 € s DPH
Skladom 2 ks
Dnes odosielame
59,80 € s DPH
Skladom 5 ks
Dnes odosielame
hore