Preskočiť na hlavný obsah

Vodný kameň s charakteristickými bielymi mapami trápi nejednu domácnosť. Nielenže esteticky narušuje atmosféru vašej kúpeľne a kuchyne, ale navyše ničí vybavenie všade tam, kde sa usadí. Ako jeho negatívny vplyv zmierniť, či dokonca odstrániť?

Tvrdá voda verzus vodný kameň

Už ste určite započuli, že máte doma „tvrdú“ vodu. V očiach bežného spotrebiteľa sa jedna voda od druhej vzhľadovo nelíši, avšak znalec ľahko rozdiel pozná. Ako? Pozrie sa na vaše vodovodné batérie či kuchynský drez. Najčastejšou komplikáciou tvrdej vody, a to nielen estetickou, je totiž rýchlejšia tvorba vodného kameňa. Jedná sa o usadeninu (nerozpustených minerálov ako vápnik či horčík), ktorá sa môže objaviť všade tam, kde sa voda niečoho dotkne. Najčastejšie sa s vodným kameňom stretneme v trvalo vlhkom prostredí, v ktorom navyše dochádza k teplotným zmenám. Teda práve u vodovodných batérií (kuchynských, vaňových, sprchových aj umývadlových), u drezov, sprchových kútov, vaňových zásten, na hlaviciach spŕch a ich dýzach, na vaniach, umývadlách, toalete či bidete.

           vodný kameň
       Vodný kameň je usadenina nerozpustených minerálov ako vápnik či horčík, ktorá trápi mnoho domácností.

Ako sa proti vodnému kameňu brániť

Najdôležitejšia je prevencia. Tým, že sa o zariadenie kúpeľne a kuchyne pravidelne a aktívne staráte, predlžujete jeho životnosť. Ale pozor, tvorba vodného kameňa nie je podmienená len tvrdou vodou. Tvorí sa len rýchlejšie. Buďte ostražitý aj v prípade, keď doma tvrdú vodu nemáte. A ako odstrániť vodný kameň? Základom je vhodný ošetrujúci prostriedok. Od bežného čistiaceho sa môže líšiť! Na trhu sú k dispozícii také, ktoré vodný kameň nielen pomôžu odstrániť, ale taktiež na určitú dobu znemožnia jeho ďalšie usadzovanie.

           TOP 5 rád ako bojovať proti vodnému kameňu
                                       Ako odstrániť vodný kameň? Základom je vhodný ošetrujúci prostriedok.

Dôverujte overeným prostriedkom

Účinný spôsob odstránenia vodného kameňa.jpg

Existuje mnoho prípravkov, ktoré dokážu s vodným kameňom účinne zatočiť – napríklad NANO pena – univerzálny čistiaci a impregnačný prostriedok na hladké a nenasiakavé povrchy využívajúci princípy nanotechnológie. Dokáže až na niekoľko týždňov ochrániť ošetrené povrchy práve pred vodným kameňom, ale taktiež nečistotami, mastnotou či odtlačkami prstov, a navyše zachová ich vysoký lesk.

Zároveň je antibakteriálny a preto chráni aj vaše zdravie. Medzi ďalšie kvalitné prostriedky na čistenie batérií, armatúr a sanity, ktorý odstraňuje vodný kameň, patrí taktiež Grohe Grohclean.

                           

Ako bojovať s vodným kameňom.jpg
cisty_sprchovy_kout_detail_new.jpg

Špeciálnu starostlivosť potrebujú aj sklá u sprchových kútov či zásten. Ako vhodný variant na odstránenie vodného kameňa zo sklenených výplní môžeme odporučiť produkt PRO COMFORT. Podporiť ho môžete aj ochrannou vrstvou, ktorá zabraňuje ďalšiemu usadzovaniu vodného kameňa, a to použitím čistiaceho prostriedku TOP COMFORT.

 
 

Babské rady nie sú riešením

Vyskúšať môžete samozrejme aj rady našich babičiek – vodný kameň odstráni napríklad octová voda, jedlá sóda zmiešaná s teplou vodou alebo citrónka. U zanesenej toalety potom pôsobí aj kyselina soľná či veľká dávka octu. Avšak tieto riešenia sú vhodné skôr pre akútne odstránenie, ale nie ako dlhodobá starostlivosť či prevencia. Navyše kyseliny v nich obsiahnuté môžu citlivejšie povrchy poškodiť. Radšej sa preto na ne nespoliehajte.

Keď vodný kameň víťazí

Hneď ako sa biele mapy zmenia v pevné šupinky či drsný povlak, riziko poškodenia sanitárnej techniky sa výrazne zvýši. A tak, navzdory všetkej starostlivosti, občas vodný kameň zvíťazí a vám nezostane nič iné, než poškodenú vec vymeniť. Vodu vo svojej domácnosti nezmeníte (uľaviť však môžu napríklad zmäkčovače vody), ale kvalitné a odolné vybavenie do kúpeľne a kuchyne si vybrať môžete. Odporúčame zvoliť si také produkty, u ktorých je povrch aj vnútorné prostredie (napríklad kartuša v batériách, trysky v sprche) už pripravené vodnému kameňu odolávať. Hľadajte produkty vybavené špeciálnymi technológiami, ktoré zabraňujú usadzovaniu vodného kameňa napríklad tým, že po nich kvapky vody stekajú rýchlejšie. Tieto špeciálne povrchy u sanitárnej keramiky ponúka napríklad značka Villeroy & Boch, ktorá využíva povrchovú úpravu CeramicPlus, od Kaldewei odporúčame výrobky s technológiou Perl-Effekt, WonderGliss je ochranná keramická vrstva značky Duravit a česká značka Ravak využíva technológiu AntiCalc®.

                 Ako na vodný kameň v domácnosti
Dnes existuje mnoho produktov, ktoré využívajú špeciálne technológie zabraňujúce usadzovaniu vodného kameňa tým, že po nich kvapky vody stekajú rýchlejšie.

Vyberte si čistiace prostriedky z našej ponuky a dajte sa do boja s vodným kameňom! Pokiaľ si nie ste istí, aký prostriedok je vhodný pre vašu kúpeľňu alebo kuchyňu, nechajte si poradiť od našich odborníkov.

Napíšte nám e-mail na poradenstvo@sanitino.sk alebo zavolajte na telefónne číslo +421 233 056 363. Hľadáte inšpiráciu? Staňte sa fanúšikom našej stránky na Facebooku.

Súvisiace produkty

5,10 € s DPH
Skladom 32 ks
Odosielame v pondelok 17. 6.
10,55 € s DPH
Skladom 2 ks
Odosielame v pondelok 17. 6.
6,80 € s DPH
Skladom 24 ks
Odosielame v pondelok 17. 6.
3,80 € s DPH
Skladom 23 ks
Odosielame v pondelok 17. 6.
7,70 € s DPH
Skladom 18 ks
Odosielame v pondelok 17. 6.
12,05 € s DPH
Skladom 2 ks
Odosielame v pondelok 17. 6.
6,04 € s DPH
Skladom 2 ks
Odosielame v pondelok 17. 6.
hore