Preskočiť na hlavný obsah

Chcete si nainštalovať nový záchod, ale neviete, do akej výšky ho umiestniť? Prečítajte si náš článok, kde nájdete inštalačné výšky pre deti aj dospelých.

V žiadnej inej miestnosti nie je kladený taký dôraz na čistotu a praktickosť ako v kúpeľni. Pri rekonštrukcii alebo stavbe novej kúpeľne uvažujeme nad každým detailom, ktorý je potrebný na bezproblémové používanie. A nemali by sme zabudnúť ani na závesné WC. Aká výška WC od podlahy je vhodná na jeho inštaláciu?
 

Odporúčaná výška závesného WC

Nároky na WC vyplývajú z toho, kto bude WC používať, koľko členov je v domácnosti a či sú medzi nimi napríklad seniori alebo osoby s inak obmedzenou hybnosťou. Pre ľudí s telesným postihnutím platia celkom špecifické pravidlá pri vybavovaní tejto miestnosti. Všeobecná norma však hovorí, že ideálna výška závesnej toalety sa pohybuje medzi 40 – 43 centimetrami. Ak máte v rodine osoby vyššieho vzrastu, je jasné, že túto normu prekročíte. Naopak, ak je vaša rodina vzrastu menšieho, môžete si dovoliť inštaláciu WC nižšie. Konkrétna výška odpadu záchodu je potom daná presným osadením podomietkového modulu.

duravit d neo            duravit d neo


Ideálna výška WC pre deti

Deti tiež majú svoje potreby a my si ani neuvedomujeme, koľko problémov im môže spôsobiť používanie bežných sanitárnych zariadení. Ak teda svojim ratolestiam chcete výšku toalety prispôsobiť, nainštalujte ju do výšky 30–35 centimetrov od podlahy. Ide o optimálne riešenie predovšetkým pre deti od 6 do 10 rokov. Ako veľmi praktická sa navyše javí odnímateľná dvojdielna doska, ktoré zaisťuje ten najvyšší komfort pri používaní a jednoduchú údržbu.

TIP SANITINO: Plánujete svojim deťom zariadiť samostatnú kúpeľňu, určenú priamo pre nich? Produkty z radu Jika Baby, SAPHO Kid alebo Geberit Kind sú navrhnuté tak, aby ich aj naši najmenší mohli bez problémov používať. A prispôsobené sú dokonca aj designovo!

 

Správna výška nie je všetko

Výška závesného WC od podlahy nie je to jediné, na čo by ste si mali dať pozor. Zvýšenú pozornosť venujte aj samotnej montáži WC misy. Na trhu narazíte na rôzne typy toaletných mís, pri ktorých sa líši spôsob pripevnenia na stenu. Klasické klozety majú matice k závitovým tyčiam umiestnené po bokoch, a tak misu jednoducho nasuniete a zaskrutkujete.

Inak je to v prípade moderných designových klozetov, na ktorých sú matice skryté. Takéto riešenie je praktické – na boku nie sú žiadne konštrukčné prvky, plocha je jednoliata a jednoducho sa udržuje. Montáž WC mís so skrytým uchytením však môže byť zložitejšia. Matice sa totiž musia opatrne uťahovať zo spodnej strany, a to pomocou bežného nástrčkového kľúča alebo špeciálneho montážneho kľúča, ktorý býva súčasťou dodávky.

Nenechajte sa týmto spôsobom uchytenia pri montáži svojpomocne zaskočiť.

 

Bez čoho sa nezaobídete?

V prípade, že si chcete zaobstarať závesné WC, musíte počítať s kúpou ďalších prvkov, bez ktorých by inštalácia klozetu nebola možná. V prvom rade ide o predstenový modul, ktorého zvolený typ rozhoduje, či si závesné WC môžete namontovať napr. do klasickej murovanej steny alebo bytového jadra. S nádržou je prepojené ovládacie tlačidlo, ktoré býva obvykle rozdelené na dve časti a umožňuje buď splachovanie formou štart/stop, alebo dvojčinné splachovanie s možnosťou voľby medzi veľkým a malým množstvom vody podľa potreby.

Jednotlivé súčasti, nutné na inštaláciu závesného WC, si môžete zaobstarať každú zvlášť, pokiaľ si ale nie ste istí kompatibilitou vami zvolených častí, využite výhodnú ponuku už zostavených setov, pri ktorých máte istotu kombinovateľnosti a atraktívnej ceny.

Nie je nič viac frustrujúce ako nevhodne zvolená výška WC nad podlahou. Dúfame však, že vám náš článok pomohol a tomuto problému sa teda vyvarujete!

Súvisiace produkty

3D model
180,10 € s DPH
Skladom > 100 ks
Odosielame v pondelok 26. 2.
69,72 € s DPH
Skladom 6 ks
Odosielame v pondelok 26. 2.
212,80 € s DPH
Skladom > 100 ks
Odosielame v pondelok 26. 2.
272,22 € s DPH
Skladom 1 ks
Odosielame v pondelok 26. 2.
3D model
180,10 € s DPH
Skladom > 100 ks
Odosielame v pondelok 26. 2.
49,38 € s DPH
Skladom 4 ks
Odosielame v pondelok 26. 2.
hore