Preskočiť na hlavný obsah

Niekto svoju dielňu vrátane vybavenia zdedí po otcovi či dedovi, iný si ju musí vytvoriť z gruntu sám. Pre mnohých je dielňa vysnívaným miestom, kde nejde len o vytváranie a opravovanie vecí, ale tiež o relaxáciu a duševnú hygienu. Zvuk píly alebo vŕtačky pôsobí lepšie než relaxačné CD indických mudrcov sľubujúce otvorenie srdcových čakier. Len je potrebné s nástrojmi zachádzať šikovne, aby ste nenašli cestu do vnútra vášho tela trochu iných spôsobom, pomerne bolestivým.

Hovoriť o vybavení dielne a garáže je ošemetné. V prvom rade je každý obmedzený priestorom – niekto si na dielňu vyhradí miestnosť 2x2 metre, iný môže pracovať s celou plochou starej vypratanej garáže. Potom ide o to, či chápete dielňu ako miesto, kde sa budete zdržiavať len v tých najkrajnejších prípadoch alebo či je pre vás domáce majstrovanie naozaj vášeň. Tiež je dôležitým faktorom vaša majstrovská „odbornosť“. Inak si vybaví dielňu „fanúšik elektriky“, inak „milovník práce s drevom“ a inak bude vyzerať dielňa zameraná prevažne na stavebnú činnosť. 

par.jpg

Rozlišovať vybavenie do dielne pre všetky jednotlivé profesie nebudeme. Je na to málo priestoru a špecifickejšie zameraní domáci majstri sú určite v obraze, čo potrebujú. Zameriame sa na to základné, čo pre vybavenie dielne domáci majster potrebuje, aby bol pripravený na všetky nepredvídateľné situácie. 

Stôl

Pracovný stôl je srdcom dielne. V jednom článku sme našli informáciu, že dielňa by mala mať veľkosť 3x2 metre, aby sa do nej štandardizovaný pracovný stôl vošiel. To je podľa nás ale diskriminujúce pre tých domácich majstrov, ktorí tak veľký priestor doma jednoducho nemajú. A konečne, dá sa zvoliť aj menší stôl, napríklad taký, ktorý nemal pôvodne funkciu ponku. Alebo si veľmi šikovný domáci majster môže stôl aj vyrobiť. Dôležité je, aby bol solídny a aby sa dal dobre ukotviť, pretože nie je nič horšie ako kývajúca sa či nahýbajúca sa pracovná doska, keď chcete niečo rovno rezať. U stolov sú vítané priestorné zásuvky. 

Ručné náradie

Vo Vašej dielni určite nesmie chýbať:

naradi.jpg
 • Súprava skrutkovačovkľúčov (nemal by chýbať ani teleskopický kľúč na kolesá, nástrčné kľúče a ploché kľúče). Kupujte radšej celé súpravy, než aby ste zháňali náradie po kusoch
 • Kliešte – ako základné kliešte sa uvádzajú kombinačky, ploché kliešte a štípacie kliešte. My pridáme ešte sikovky (SIKO kliešte). Pre riešenie problémov v kúpeľni sú nedoceniteľné 
 • Kladivá – k nim pridajme aj palice
 • Meradlá – uholníky, pravítka a zvinovací meter. Nezabudnite ani na vodováhu
 • Sťahovacie svorky
 • Ceruzky a popisovače
 • Píly
 • Brúsne papiere
 • Lepidlá – hodia sa biele univerzálne pre domácnosť (na drevo), sekundové, rýchloschnúce vodostále a potom tiež lepiace pásky a mazacie oleje
 • Ochranné pomôcky (rukavice, okuliare, chrániče uší)
 • Pilníky
 • Skrutky, matice a klince všetkých možných veľkostí
 • Drobné stavebné nástroje – špachtle, vytláčacie pištole, lyžice na murovanie, stierka, hladidlo 
 • Maliarske potreby – štetce a štetky, tiež farby
 • Rebrík 

Elektrické prístroje (napájané zo siete káblom alebo modely so zabudovanou batériou)

bruska.jpg

Na to všetko je potrebné vyriešiť tiež skladovanie. V dobrej dielni je vybavenie prehľadne roztriedené, usporiadané podľa funkcie a v prípade takých skrutkovačov či kľúčov aj podľa veľkosti. Okrem zmienených zásuviek príde vhod nástenný organizér alebo dielenská stena na náradie. Nezabudnime ani na boxy s priehradkami, do ktorých môžete vložiť potrebné náradie, keď idete niečo opraviť na záhradu alebo do niektorej miestnosti v dome. Vhod môže prísť tiež vozíček. Okrem celého náradia nezabudnite ani na pomôcky na upratovanie, pretože takú dielňu je nutné udržiavať čistú.  

Súvisiace produkty

10,90 € s DPH
Expedícia obvykle do 14 dní.
9,83 € s DPH
Skladom 2 ks
Zajtra odosielame
248,93 € s DPH
Skladom 6 ks
Zajtra odosielame
301,08 € s DPH
Expedícia obvykle do 14 dní.
244,00 € s DPH
Skladom > 10 ks
Zajtra odosielame
hore